Tüketiciler salgınla ilgili nasıl aksiyon alıyor?

Salgınla ilgili düşünce biçimlerinin, alınan aksiyonların farklı tüketici gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini inceleyen GroupM Türkiye, her segmentin kendi içerisinde süreçle ilgili farklı haber alma yöntemlerinin olduğunu ortaya çıkarıyor:

  • Salgının üstesinden toplumca kenetlenerek gelineceğine inanan, vatandaş olarak üstüne düşeni yapmaya hazır The Communitarian segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %64 ile televizyon programları ve haber kanallarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %62 ile devlet yetkililerinin açıklamaları ve %52 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • Salgına karşı hem bireysel hem de toplumsal önlem alınması gerektiğini savunan ve biraz daha kendi başının çaresine bakacağını belirten The Defender segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %63 ile devlet yetkililerinin açıklamalarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %62 ile televizyon programları ve haber kanalları ve %54 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • Bu süreçte insanların çok fazla endişelendiğini ve önemli olan şeyin sadece sağlık olduğunu, salgının yakın dönemde geçeceğini düşünen The Indifferent segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %59 ile televizyon programları ve haber kanallarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %46 ile uzmanların konuyla ilgili açıklamalarını ve %37 ile internetten konuyla ilgili araştırma yapmak geliyor.
  • Bu gibi karantina dönemlerinde kendini geliştirerek bunu fırsata çeviren ve hayatın durmasının gereksiz olduğunu düşünen, bu olayı çok fazla büyütmeyen The Committed segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %53 ile televizyon programları ve haber kanallarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %37 internette konuyla ilgili araştırma yapmak ve %34 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • COVID-19 salgınından dolayı endişe seviyesi çok yüksek olan ve bunu hijyen anlamında takıntı haline getiren The Compulsive segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %69 ile televizyon programları ve haber kanallarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %60 ile devlet yetkililerinin açıklamaları ve %59 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • Evde kalma sürecine karamsar bakmak yerine bu dönemde kendini geliştirmeye çalışan ve yapmak istediği işlere zaman bulabilen daha optimist olan The Escapist segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %60 ile devlet yetkililerinin açıklamalarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %55 ile televizyon programları ve haber kanallarını ve %54 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • Son olarak hayatının gidişatından salgın öncesinde de memnun olmayan umutsuz The Surrender segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %51 ile sağlık uzmanlarını açıklamalarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %49 ile devlet yetkililerinin açıklamaları ve %46 ile televizyon programları ve haber kanallarındaki haberleri takip etmek geliyor.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.