artwork

Tüketiciler salgınla ilgili nasıl aksiyon alıyor?

3 sene önce

0

Salgınla ilgili düşünce biçimlerinin, alınan aksiyonların farklı tüketici gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini inceleyen GroupM Türkiye, her segmentin kendi içerisinde süreçle ilgili farklı haber alma yöntemlerinin olduğunu ortaya çıkarıyor:

  • Salgının üstesinden toplumca kenetlenerek gelineceğine inanan, vatandaş olarak üstüne düşeni yapmaya hazır The Communitarian segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %64 ile televizyon programları ve haber kanallarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %62 ile devlet yetkililerinin açıklamaları ve %52 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • Salgına karşı hem bireysel hem de toplumsal önlem alınması gerektiğini savunan ve biraz daha kendi başının çaresine bakacağını belirten The Defender segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %63 ile devlet yetkililerinin açıklamalarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %62 ile televizyon programları ve haber kanalları ve %54 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • Bu süreçte insanların çok fazla endişelendiğini ve önemli olan şeyin sadece sağlık olduğunu, salgının yakın dönemde geçeceğini düşünen The Indifferent segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %59 ile televizyon programları ve haber kanallarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %46 ile uzmanların konuyla ilgili açıklamalarını ve %37 ile internetten konuyla ilgili araştırma yapmak geliyor.
  • Bu gibi karantina dönemlerinde kendini geliştirerek bunu fırsata çeviren ve hayatın durmasının gereksiz olduğunu düşünen, bu olayı çok fazla büyütmeyen The Committed segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %53 ile televizyon programları ve haber kanallarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %37 internette konuyla ilgili araştırma yapmak ve %34 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • COVID-19 salgınından dolayı endişe seviyesi çok yüksek olan ve bunu hijyen anlamında takıntı haline getiren The Compulsive segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %69 ile televizyon programları ve haber kanallarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %60 ile devlet yetkililerinin açıklamaları ve %59 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • Evde kalma sürecine karamsar bakmak yerine bu dönemde kendini geliştirmeye çalışan ve yapmak istediği işlere zaman bulabilen daha optimist olan The Escapist segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %60 ile devlet yetkililerinin açıklamalarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %55 ile televizyon programları ve haber kanallarını ve %54 ile sağlık uzmanlarının açıklamarını takip etmek geliyor.
  • Son olarak hayatının gidişatından salgın öncesinde de memnun olmayan umutsuz The Surrender segmenti haber alma kaynağı olarak öncelikli %51 ile sağlık uzmanlarını açıklamalarını takip ettiğini belirtiyor. Sonrasında ise %49 ile devlet yetkililerinin açıklamaları ve %46 ile televizyon programları ve haber kanallarındaki haberleri takip etmek geliyor.