artwork

Tüketiciler salgın döneminde kimlere yardım ediyor?

4 sene önce

0

GroupM koronavirüs döneminde tüketicilerin yardım ve destek için neler yaptığını araştırdı.

Salgınla ilgili düşünce biçimlerinin, alınan aksiyonların farklı tüketici gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini incelediğimizde, her segmentin bu süreçte yardım etme – destek olma tercihlerinin kendi içerisinde farklılaştığını gördük.

  • Salgının üstesinden toplumca kenetlenerek gelineceğine inanan, vatandaş olarak üstüne düşeni yapmaya hazır The Communitarian segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %43 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %14’ü destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %77 Kızılay, %34 Afad ve %30 Ahbap oluyor.
  • Salgına karşı hem bireysel hem de toplumsal önlem alınması gerektiğini savunan ve biraz daha kendi başının çaresine bakacağını belirten The Defender segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %21 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %11’i destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %53 Kızılay, %48 Ahbap ve %19 Yer Yüzü Doktorları oluyor.
  • Bu süreçte insanların çok fazla endişelendiğini ve önemli olan şeyin sadece sağlık olduğunu, salgının yakın dönemde geçeceğini düşünen The Indifferent segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %27 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %17’si destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %57 Ahbap, %53 Kızılay ve %43 Atlas Sağlık Eğitim Vakfı oluyor.
  • Bu gibi karantina dönemlerinde kendini geliştererek bunu fırsata çeviren ve hayatın durmasının gereksiz olduğunu düşünen, bu olayı çok fazla büyütmeyen The Committed segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %21 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor ve yine %30 vatandaşlara ulaşım konusunda yardımcı olmaya çalışıyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %12’si destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %62 Kızılay, %53 Yer Yüzü Doktorları ve %53 İhtiyaç Haritası oluyor.
  • COVID-19 salgınından dolayı endişe seviyesi çok yüksek olan ve bunu hijyen anlamında takıntı haline getiren The Compulsive segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %21 ile maddi durumu olmayan kişilere erzak (ilaç, yemek vb) yardımında bulunduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %6’sı destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %67 Kızılay, %54 Ahbap ve %33 İHH oluyor.
  • Evde kalma sürecine karamsar bakmak yerine bu dönemde kendini geliştirmeye çalışan ve yapmak istediği işlere zaman bulabilen daha optimist olan The Escapist segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %31 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor ve yine %30 vatandaşlara ulaşım konusunda yardımcı olmaya çalışıyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %12’si destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %87 Kızılay, %81 İHH, %81 Afad ve %41 Ahbap oluyor.
  • Son olarak hayatının gidişatından salgın öncesinde de memnun olmayan umutsuz The Surrender segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %10 ile maddi durumu olmayan kişilere erzak (ilaç, yemek vb) yardımında bulunduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %5’i destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %72 Ahbap ve %28 Kızılay oluyor.