Tüketiciler salgın döneminde kimlere yardım ediyor?

GroupM koronavirüs döneminde tüketicilerin yardım ve destek için neler yaptığını araştırdı.

Salgınla ilgili düşünce biçimlerinin, alınan aksiyonların farklı tüketici gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini incelediğimizde, her segmentin bu süreçte yardım etme – destek olma tercihlerinin kendi içerisinde farklılaştığını gördük.

  • Salgının üstesinden toplumca kenetlenerek gelineceğine inanan, vatandaş olarak üstüne düşeni yapmaya hazır The Communitarian segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %43 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %14’ü destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %77 Kızılay, %34 Afad ve %30 Ahbap oluyor.
  • Salgına karşı hem bireysel hem de toplumsal önlem alınması gerektiğini savunan ve biraz daha kendi başının çaresine bakacağını belirten The Defender segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %21 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %11’i destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %53 Kızılay, %48 Ahbap ve %19 Yer Yüzü Doktorları oluyor.
  • Bu süreçte insanların çok fazla endişelendiğini ve önemli olan şeyin sadece sağlık olduğunu, salgının yakın dönemde geçeceğini düşünen The Indifferent segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %27 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %17’si destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %57 Ahbap, %53 Kızılay ve %43 Atlas Sağlık Eğitim Vakfı oluyor.
  • Bu gibi karantina dönemlerinde kendini geliştererek bunu fırsata çeviren ve hayatın durmasının gereksiz olduğunu düşünen, bu olayı çok fazla büyütmeyen The Committed segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %21 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor ve yine %30 vatandaşlara ulaşım konusunda yardımcı olmaya çalışıyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %12’si destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %62 Kızılay, %53 Yer Yüzü Doktorları ve %53 İhtiyaç Haritası oluyor.
  • COVID-19 salgınından dolayı endişe seviyesi çok yüksek olan ve bunu hijyen anlamında takıntı haline getiren The Compulsive segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %21 ile maddi durumu olmayan kişilere erzak (ilaç, yemek vb) yardımında bulunduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %6’sı destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %67 Kızılay, %54 Ahbap ve %33 İHH oluyor.
  • Evde kalma sürecine karamsar bakmak yerine bu dönemde kendini geliştirmeye çalışan ve yapmak istediği işlere zaman bulabilen daha optimist olan The Escapist segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %31 ile Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdiğini belirtiyor ve yine %30 vatandaşlara ulaşım konusunda yardımcı olmaya çalışıyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %12’si destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %87 Kızılay, %81 İHH, %81 Afad ve %41 Ahbap oluyor.
  • Son olarak hayatının gidişatından salgın öncesinde de memnun olmayan umutsuz The Surrender segmenti salgın sürecinde destek olmak / yardım etmekle ilgili %10 ile maddi durumu olmayan kişilere erzak (ilaç, yemek vb) yardımında bulunduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarına %5’i destek olurken, STK’lardan ağırlıklı destek verdiği ilk üç kurum: %72 Ahbap ve %28 Kızılay oluyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.