Toplulukların gücü

Topluluk kavramı, belki de insanlığın kendisi kadar eski. Hepimiz, dünyaya geldiğimiz andan itibaren bizimle aynı amaçları, aynı heyecanları ve tutkuları paylaşan insanlar arıyoruz. Ait olma ve hayatı anlamlandırma içgüdüsüyle, birçoğumuz öğrencilik döneminde kulüplere üye oluyor, derneklerde ve sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışıyoruz. Yaşamımız boyunca kurduğumuz bu anlamlı ilişkiler fiziksel ve ruhsal sağlığımız, güven ve aidiyet hissimiz ve mutluluğumuzun devamı için çok önemli.

Dijitalin hayatımızdaki yerinin artması ve teknolojinin sunduğu fırsatlar ile beraber artık modern topluluklardan bahseder hale geldik. Fiziksel ve dijital dünyanın kesişiminde yer alan bu topluluklar, insanlara online dünyada tanışıp gerçek hayatta bir araya gelme ya da tam tersi, gerçek hayatta tanışıp online üzerinden paylaşım yapma imkanı sunuyor.

Dünyanın daha bağlantılı bir yer haline gelmesi ve insanların ortak ihtiyaçları ve ilgi alanları etrafında daha kapsayıcı ve geniş topluluklar kurmalarında, sosyal platformların rolü de yadsınamaz. Şu anda, dünyanın dört bir yanından 400 milyon kişi Facebook’ta bir gruba üye. Platformumuz, insanların kendilerinden daha büyük bir ortak deneyimin parçası oldukları bir alan…
Bu sorumluluğun bilinciyle, Türkiye’deki farklı toplulukların seslerini duyurabilmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz son projelerimizden biri de, Facebook İstanbul Topluluk Rehberi oldu. İstanbul’daki “sanat” odaklı üç Facebook topluluğunun sanat mekanı ve etkinlik önerilerini paylaştığı bu rehberi, 16. İstanbul Bienali kapsamında bienal mekanlarında dağıttık.

Umuyorum ki, dağıtımına ilerleyen dönemde de devam edeceğimiz bu rehber ve benzer projeler ile hem İstanbul’daki sanat topluluklarının büyümesine ve sanatla ilgili etkileşimlerin artmasına katkıda bulunacak, hem de ülkemizdeki farklı topluluklara ışık tutmaya devam edeceğiz.

Derya Matraş
Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.