Dijital çağda zanaatkarlık

Anadolu’ya yaptığımız bir seyahatten kalma ahşap oyma bir figür, salonumuzda vitrinde duran cam nazar boncuğu, anneannemizin evinin duvarında asılı çini tabaklar… Büyüklerimizin “el emeği göz nuru” olarak adlandırdıkları bu objeler bu ülkenin vatandaşı olan her birimiz için farklı anlamlar taşıyor. Özellikle de onları üreten ustalar için…

Yüzyıllardır zengin kültürümüzün önemli bir parçası olan ve emeklerini bizzat üretime dönüştürerek geçimlerini sağlayan zanaatkarlar, şimdi birer küçük işletme sahibi olarak aramızdalar. Ancak, birçoğumuzun ailesi, arkadaşı ya da komşusu olan bu kişiler, dijitalin yükselişte olduğu yeni mobil ekonomiye uyum sağlamakta güçlük çekiyor. Tek tıkla istediğimiz her şeye sahip olabildiğimiz bu çağda, ruhunu katarak ürünlerini ilmek ilmek işleyen ustalarımız sadece yurt dışında değil, yerelde de büyümek ve yeni müşterilere ulaşmakta zorlanıyor.

Bu noktada, sosyal medya platformlarına büyük görev düşüyor. Özellikle de tüketici davranışlarının online’a yöneldiği bu dönemde, aslında birer küçük işletme sahibi olan ustalar eğitime, dijital alanda rehberliğe ve sosyal bağlantıya hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyorlar. Biz de Facebook olarak bu süreçte Türkiye pazarına odaklanmayı ve hak ettiği değeri görmeyi bekleyen geleneksel sanatlarımızı ve zanaatlarımızı üç milyar insandan oluşan topluluğumuzla buluşturmayı en önemli misyonlarımızdan biri haline getirdik.

Bu doğrultuda, Türkiye’deki elliyi aşkın ustanın gelişmesine ve dijitalleşmesine katkıda bulunmayı hedeflediğimiz Facebook Türkiye Zanaatkarlar Projemizi önümüzdeki aylarda hayata geçireceğiz. Değerli ustalarımıza işletmelerini büyütmeleri ve uluslararası pazarlara ulaşabilmeleri için platformlarımızdan nasıl yararlanabileceklerini anlatacak, sosyal medya varlıklarını oluşturmalarına yardım edecek ve kampanya desteği sunacağız.

Çünkü bu zanaatkarlara ve küçük işletme sahiplerine destek olmak sadece Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak değil, aynı zamanda ülkemizin zengin kültürünü ve geleneklerini yaşatmaya devam etmek anlamına geliyor.

Derya Matraş

Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.