Tarihi binada modern işler: Publicis One

Bu ay Campaign Türkiye ofis sayfalarında yıla hızlı bir giriş yapan Publicis One’daydık. Ajans, 2017 yılıyla beraber yeni yapılanması ve bu yapılanma kapsamındaki atamalarla dikkatleri çekiyor.

Publicis Group’a ait olan tüm markaların ve yeteneklerin tek bir çatıda birleştirilmesiyle oluşturulan Publicis One ile grup, sadece yönetimsel anlamda değil fiziksel anlamda da yeni bir yapılanmaya gitmek durumunda kaldı. Publicis One Global CEO’su Jarek Ziebinski ve Publicis One Türkiye CEO’su Savaş İnanç Dedebaş, yeni yapı ile ilgili Campaign Türkiye’ye konuşurken tüm markaları tek bir lokasyonda da toplamak istediklerinden bahsetmişlerdi. Biz de bunun üstüne yeni yapılanma sonrası lokasyon değişikliklerini de gözlemleyebilmek adına Bomonti’deki Publicis One’ı ziyaret ettik.

Şişli’nin hem eski hem de estetik semtlerinden biri olan Bomonti’deki 3 katlı binayı gezerken bir yandan da marka iletişim müdürü Tanla Sılay ve Publicis İstanbul Genel Müdürü, aynı zamanda da Publicis One Türkiye Kreatiften Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Öğüt’ten bilgiler aldık.

23 Nisan 2015’te binaya taşındıklarını anlatan Öğüt, binanın son halini alabilmesi için 6 aylık bir çalışma geçirdiğini anlatıyor. Mimari düzenlemeler için Uras Studio’nun çalıştığı binada sadece çalışma alanları değil aynı zamanda yaşam alanlarının da oluşturulmasına dikkat edilmiş. Mimar Emir Uras ile yoğun bir çalışmaya giren Publicis, altı ayın sonunda hem çalışma hem de yaşam alanı açısından tatmin edici bir sonuca ulaşmış görünüyor.

Tek bir lokasyonda toplanmayı hedefleyen Publicis One, hali hazırda beş farklı lokasyonda yer alırken bunu ikiye indirmeye karar veriyor. Bu lokasyonlardan biri de Bomonti’deki ofis. Yeni yapılanmadan önce Bomonti’ye taşınan markalar, tek bir lokasyon için uygun bir yer olmamasının avantajını kullanarak uzun çalışmalar sonunda elde ettikleri bu güzel binadan gitmek istemiyorlar.

Yönetimin de uygun görmesiyle Bomonti’de tarihi binada kalmaya devam ediyorlar.

Yaratıcı ekiplerden eğlenceli detaylar

Merdivenlerden inerken, orijinal merdivenlerin bırakıldığını Özlem Öğüt’ten öğreniyoruz. Ve binanın yapımı sırasında doğal malzeme kullanımına önem verildiğinin altını çiziyor.

Kreatif, strateji ve dijitalin bir arada olduğu kata girdiğimizde detaylarla eğleniyoruz. Genel olarak sade ve belirli renklerin kullanıldığı katta, çalışanlar yaratıcılıklarını konuşturmayı ihmal etmemiş. Posterlerden kendi yazdıkları kağıtlara kadar esprili ve eğlenceli bir ortam yakalanmış. Yönetici odalarında da bu durumdan vazgeçilmemiş. Tıpkı Publicis İstanbul’da ECD olarak görev alan Can Faga’nın odasında olduğu gibi…

Publicis Healthcare, Publicis İstanbul müşteri ilişkileri ve prodüksiyon ekibinin bulunduğu katta da yaşam alanı yaratma konusunda başarılı olunmuş ki ukuleleden pinpon raketlerine kadar her masada kişisel bir şey görmek mümkün.

Katlar arasında dolaşırken dikkatimizi çeken bir diğer konu da her alana parmak izi ile girilebiliniyor olması. Her ne kadar aynı çatı altında toplansalar da aslında birbirlerine rakip markalar olduklarını anlatan Özlem Öğüt, gizliliğin sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu da vurguluyor.

Çalışanlara sadece iş değil, yaşam alanı da sunuluyor

Çalışmaya ara verip biraz hava almak isteyenler de unutulmamış. Her katta ayrı bir teras görüyoruz. Aynı zamanda girişin aşağısında yer alan alanda da PlayStation odasından, bilardo masasına, langırt masası ve pinpon masası da biraz kafa dağıtmak ve eğlenmek isteyen çalışanları bekliyor. Bu katın tavanının oldukça yüksek olması nedeniyle, bölünerek bir asma kat elde ediliyor ve PlayStation odası yerini alıyor.

Publicis One, aynı zamanda konuşmalar, etkinlikler için de büyük bir alana sahip. Kafetarya, oyun alanları ve konferans için geniş bir alana sahip olan kat hem profesyonel anlamda hem de eğlence anlamında çalışanlara hizmet ediyor. Sadece sunduğu alanlarla değil aynı zamanda ayda iki defa düzenlenen ‘happy hour’larla ve her pazartesi gerçekleşen kahvaltılarla da çalışanlarıyla beraber bir şeyler yapan Publicis One’ın Bomonti’deki ofisi haftanın hemen hemen her günü ve 24 saat açık. Akşam geç saatlere kalan çalışanlarını ihmal etmeyen grup, belirli saatlerde hizmet eden ring’lerle toplu taşımaya kadar herkesin güvenli bir şekilde ulaşmasını da sağlıyor.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.