artwork

Ruh sağlığımızı koruyan uygulamalar

4 yıl önce

1

Bir yandan çocuklar bir yandan bitmeyen görüntülü toplantılar… Koronavirüslü günler ister evde devam etsin ister normalleşerek ofislerde hepimizin öncelikle ihtiyacı olduğu şey ruh sağlığı…

Mart ayından itibaren çoğunlukla evlerimizde vakit geçirdik, bir süredir de ‘yeni normal’e dönenlerimiz ya da normalleşenlerimiz var. Hangi koşulda olursak olalım bu süreç hepimiz için sıkıntılı geçiyor. Evde hem çocuklar hem ev işleri hem de çalışma hayatıyla aynı anda ilgilenmek zorunda olanlarımızdan her gün endişeli bir şekilde işe gidip gelenlerimize kadar hepimizin ruh sağlığını koruması önceliğimiz. Gelişen teknoloji ile aslında bu, pek de zor değil. Birbirinden yararlı uygulamalar hemen telefonlarımızda bizleri bekliyorlar.

MindFi

AppStore’dan da GooglePlay’den de indirebileceğiniz bu uygulama ile gün içerisinde ufak seanslar yapabilirsiniz. 30 saniyeden 4 dakikaya kadar uzanan meditasyonlarıyla istediğiniz uzunlukta ve ihtiyaç duyduğunuz her an meditasyon yapabilirsiniz.

Stop, Breathe & Think
Sık sık kendinizi gergin ve bunalmış hissediyorsanız gönül rahatlığıyla başvurabileceğiniz bir uygulama… Hem Android hem de iOS işletim sistemleri için uygun olan uygulamanın 30’a yakın ücretsiz seansı bu sıkıntılı günlerde imdadınıza yetişecek.

Buddhify
2 dakikadan yarım saate kadar sunduğu meditasyon seçenekleriyle dilediğiniz kadar kendinize zaman ayırabilirsiniz. Uygulamayı hem iOS hem de Android kullanıcıları yükleyebilir.

Simple Habit
Tamamen ücretsiz olan bu uygulama özellikle kullanıcı dostu tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Ve meditasyonu günlük alışkanlıklarınız arasına almak için son derece uygun bir zemin hazırlıyor.
Bu süreçte yaşadığımız stres ve endişeyi azaltmak için meditasyon uygulamaları yanında sakin kalmamızda yardımcı olabilecek farklı seçenekler de var. Örneğin; Health Unlocked, sağlıkla ilgili farklı konularda destek veren sosyal bir topluluk ağı. Milyonlarca insan ve sağlık kuruluşu sağlıkla ilgili deneyimlerini bu ağ sayesinde paylaşabiliyor. Birbirilerine kronik durumları ile ilgili bilgi verip yardımcı olabiliyorlar.

Ayrıca sporu bir yaşam biçimi haline getirenlerin vazgeçemedikleri uygulamalar bu süreçte yine onların yanında olmaya devam ediyor. Özellikle sabah oldukça erken saatlerde gerekli önlemleri de alarak koşmaktan ya da bisiklet sürmekten taviz vermeyenler için Strava ya da Runkeeper vazgeçilmez uygulamalar. Ancak Relive da özellikle bisiklet rotanızı videolaştırmak isterseniz son derece güzel bir uygulama.

Fitbod ile kişiselleştirilmiş egzersizlerinize bu süreçte evden dilediğiniz gibi devam edebilir, Bkool ile ise sanal bisiklet yollarında kilometreleri nasıl katettiğinizi anlamayacaksınız.

Egzersizler, meditasyonlar, uygulamalar… Bu süreçte beden sağlığınıza olduğu kadar ruh sağlığınıza da önem vermeyi unutmayın.

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.