SVStudios: “Gelecek vizyonunda adrese takılmıyoruz”

Campaign Türkiye Agency & Brand of the Year’da “Yılın Yerel Ajansı” seçilen SVStudios ile Ankara’da faaliyet gösteren bir reklam ajansı olmayı konuştuk.

Ulusal yarışmalarda aldığı birçok ödülü, Campaign Türkiye Agency & Brand of the Year’da kazandığı “Yılın Yerel Ajansı” ödülüyle taçlandıran SVStudios, İstanbul Dışı sayfalarımızın bu ayki konuğu oldu. Ankara’da faaliyet gösteren ajans; entegre iletişim planlaması, markalama, medya stratejisi, medya planlama, medya satın alımı, kampanya yönetimi ve çizgi altı tasarım gibi birçok farklı alanda da hizmet veriyor. SVStudios ile Ankara’da reklamcılığı ve gelecek vizyonlarını konuştuk.

Ajans hangi alanlara yöneliyor, neler yapıyor?

SVStudios 18. yılında ve bu süre içinde elbette dönemsel olarak bazı sektörler hayatımızda ön plana çıktı. Ama bu süre içinde bizim özellikle yoğunlaştığımız sektörler hiç olmadı. Bizim için strateji ve yaratıcılığı buluşturabildiğimiz her reklamveren, sektör ve bütçeden bağımsız olarak ajansın çalışmaktan büyük mutluluk duyacağı müşteriler oldular.

Ankara’daki bir ajansın İstanbul’dakilere göre avantajları ve dezavantajları neler?

Elbette bazı ufak avantaj ya da dezavantajlar olabilir. Ama biz çok uzun zamandır ajansın gelecek vizyonunda adres konusuna pek takılmıyoruz. Evet, bazı noktaları hızlandırmak için İstanbul’da bir iletişim ofisi açtık ama yaratıcı ekip hâlâ Ankara’da ve çoğu ajans patronunun hayalinde olan bir ekibe sahibiz. Ayrıca iş ortaklarımız da harika. Bizim bu aralar esas derdimiz mesleğimizin geleceği! Korkunç hızda değişen dünyada reklamcıların kendini yeniden tanımlama zorunluluğu. İş yapma modelinizin, kariyer stratejinizin, üniversitelerdeki iletişimcilerin eğitimlerinin nasıl olacağı gibi konularda konuşmak ve sektörün geleceği için avantajlarını ve dezavantajlarını belirlemek gerekiyor.

SVStudios olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Yukarıda da söylediğimiz gibi sektörde büyük bir değişim var. Bu değişimin en önemli sonucu ise yeni kuşak ekip arkadaşlarımız… Bizce bütün dünya, kendi sistemlerine uyum sağlayacak bu genç beyinlere ulaşmakta ya da uzun süre verimli çalışmakta çok zorlanıyor. En azından etrafta bunu başarabilen çok marka görmüyoruz. Ancak bu süreç bir taraftan da çok öğretici ve dinamik. SVStudios da kendi İK stratejilerindeki bu değişime çok ciddi kafa patlatıyor. Son derece heyecanlıyız ki SVStudios hiçbir zaman bu kadar kafa yorduğu bir konudan eli boş çıkmadı. Diğer yandan, kendini tanıyan, seven, hayat ile bir derdi tasası ve hedefi olan, mutlaka en az bir hobisi olan, meslek konusunda çok ama çok istekli olan kişiler ile konuşmaktan hatta boş geyik yapmaktan bile çok hoşlanıyoruz. Gelsinler, iyi bir sohbet garanti 🙂

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

SVStudios son 6 yılda 92 reklamcılık ödülü kazandı. Lürzer’s Archive’e de defalarca çıkma başarısını gerçekleştirdi. 2 Kıpkırmızı Bölge, 4 defa üst üste Kristal Elma Bölge Büyük Ödülü’nü aldı. Bu sürede hem Kırmızı hem de Kristal Elma’da hatırı sayılır ulusal ödülleri var. Geçen sene ODTÜ için yaptığımız film, dijital film kategorisinde Felis alırken, Mehmetçik Vakfı ile geçen sene İstanbul dışında bir reklam ajansı ilk defa Effie’ye layık görüldü. Nihayetinde Campaign Türkiye Agency & Brand of the Year’da yapılan değerlendirme ile yılın yerel ajansı SVStudios oldu. Bu başarılar müşterilerimizin de vizyonu olduğu için devam etmesi bizim için çok önemli. Diğer taraftan etkinliğimizi gösterdiğimiz her kampanya sonrası reklamverenlerimizin ve iş ortaklarımızın özgüvenleri de artıyor. Sonrasında daha cesur ve ezber bozan işler için bizi de motive ediyorlar. İlk enerjisini bizim verdiğimiz bu algoritmaya ajans olarak bayılıyoruz. Dolayısıyla bundan sonraki hedef basit; etkisi yüksek kampanyalara devam!

Ankara’da reklamcılığın başlıca sorunları neler?

Aslında sektör özelinde bir eleştiri yapmak istiyorum, reklamcılıktan kazanılan paraların yine reklam sektörüne yatırım olarak geri döndüğü örnekler çok azdır. Belli ki biraz umutsuzluk var. İlla şehir özelinde konuşacak olursak belki bu problem Ankara’da çok daha fazla ve İstanbul’da biraz daha azdır. Ancak bu kadar markanın büyümesinde birinci dereceden rolümüz varken ve belki de dünyanın en nitelikli insanları ile çalışırken kendi sektörümüze olan bu duyarsızlığı kabullenmek biraz zor. Bu arada bu durum çok net olarak sadece sektörün sorunu da değil çünkü ajanslar olmadan markalar da olmaz.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 77. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.