artwork

Yaptığımız İş Tam Anlamıyla “Beraber Yürümek”

4 hafta önce

0

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Adana’dan 6üstü Dijital Reklam Ajansı oldu. Adana’da faaliyet gösteren iletişim ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın başkanı Utku Galip Kalıpçıoğlu’ndan dinledik.

6üstü Dijital: Y kuşağının yaratıcılığını sosyal medya yönetimi, kurumsal kimlik, logo tasarımı, broşür, katalog, tanıtım filmi, ürün çekimi, web tasarım, internet sitesi ile dijital alanda yansıtan genç ve dinamik bir ekipten oluşan reklam ajansı.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?

Utku Galip Kalıpçıoğlu: 6üstü Dijitalin kurulduğu günden beri aslında bir sloganı var. “Altı üstü reklam işleri demeyin, klasikleri alt üst ediyoruz.” Bundan çok uzak değil bir kaç sene önce lokal anlamda reklam sektörü gerçekten rekabet anlamında çok zayıftı. Yapılan işlerin sürekli birbirine benzemesi yaratıcılığın körelmesiyle devam etti. Biz de aslında tam bunlar olurken müşterilere farklı bir pencere açarak “bakın biz burdayız” dedik, alışılmışın dışında işler yapınca ikna etmesi zor oluyor elbette ama, yaptık. Özellikle teknolojinin bu kadar ilerlemesinden sonra tabiri caizse eline telefon alan reklamcı oldu. Şimdi de konum olarak bulunduğumuz yerden memnunuz fakat daha ileriye gitmek istiyoruz, iyi ilerliyoruz diye düşünüyorum.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Utku Galip Kalıpçıoğlu: Y kuşağının yaratıcılığını sosyal medya yönetimi, grafik tasarım, kurumsal kimlik, logo tasarımı, broşür, katalog, tanıtım filmi, ürün çekimi, web tasarım, SEO uzmanlığı ile dijital alanda yansıtan bir reklam ajansıyız. Bunlarla beraber markaların markalaşma süreçlerini takip edip onlara marka stratejileri belirliyor ve yol arkadaşlığı yapıyoruz. Aslında bizim yaptığımız iş tam anlamıyla “beraber yürümek”.

Burak Becan: Ajansınız Adana’da yer alıyor. Bursa’daki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Utku Galip Kalıpçıoğlu: Yani İstanbul ile kıyaslamak elbette çok zor, fakat artık müşteri ve ajans ilişkileri de yüzyüze’den çok online ilerliyor. Bizim Adana’da bulunmamız aslında tamamen lokal çalıştığımızı göstermez, çünkü farklı illerden de bir çok müşterimiz oldu hala da var, olmaya da devam edecek gibi görünüyor. Yerele dönecek olursak Adana gerek sanayisi gerek hizmet sektörü bakımından çok zengin bir kent. Ama elbette ki bir İstanbul değil.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Utku Galip Kalıpçıoğlu: Ekip olarak sektördeki dinamizmi takip ediyor ve rekabet gücümüzü artırmak adına sürekli gelişmeye odaklanıyoruz. Rekabet etme konusunda ise, zaten mottomuz ve bu yola çıkış noktamız “klasikleri alt üst ediyoruz” idi, sunduğumuz hizmetlerde kaliteyi, yeniliği ve özellikle yaratıcılığı ön planda tutuyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımla, farklı sektörlerden gelen müşterilere özgün çözümler sunarak kendimizi diğer ajanslardan ayırmaya çalışıyoruz. Her ajansın kendine özgü güçlü yönleri vardır. Biz de bu güçlü yönlerimizi müşteri memnuniyetini artırmak ve sektördeki konumumuzu güçlendirmek için kullanıyoruz. Tabii ki rekabet her zaman mevcut, ancak bu durum bizi daha iyi olmaya teşvik ediyor ve sürekli olarak kendimizi geliştirmemizi sağlıyor.

Burak Becan: 6üstü Dijital olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Utku Galip Kalıpçıoğlu: 6üstü Dijital aslında geleneksellemiş mesai kavramını ortadan kaldıran bir ajans. Benim çalışma arkadaşlarım remote çalışabilir, çalışabilmeli de zaten. Çünkü biz yaratıcı işler yapıyoruz, yaratıcılığı değil çalışma saatlerinin ön planda olduğu verimsiz çalışma saatleri ile bunun sağlanamayacağını düşünüyorum. Burada “fikir patrondur” diyorum. Ben hem müşterimi hem de çalışma arkadaşlarımı memnun etmeye çalışan biriyim, o yüzden sürekliliği sağlayabiliyoruz zaten. Biz aslında klasik şeylerden uzak tamamen yaratıcı dünyaya ve beceriye odaklıyız. Yeni yol arkadaşlarımızın da bu çerçeveden bakıp bizimle birlikte yol alabilecek olması bizim için öncelik diyebilirim.

Burak Becan: Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Utku Galip Kalıpçıoğlu: Aslında en büyük hedefimiz “memnuniyetsiz müşteri” kavramını tamamen ortadan kaldırmak. Çünkü reklam ajanslarının da reklama ihtiyacı var :) Biz “her müşteri ilk müşteridir” düşüncesiyle hareket ettiğimiz için birinci odak noktamız da müşteri memnuniyeti. Bunun dışında müşteri portföyümüzü genişletmek ve yeni pazarlara adım atmak istiyoruz elbette. Hem lokal hem de yerel düzeyde daha fazla müşteriyle çalışarak büyümeyi hedefliyoruz.

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 138. sayısında yayımlandı.