Sosyal medyada reklam yasağı

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu 19 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan kararı ile Twitter, Pinterest ve Periscope’un reklam yasağı ile cezalandırılmasına hükmetti.

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun uyarınca Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemesi gerekmektedir. Belirlenen temsilci, sosyal ağ nezdinde yapılan bireysel başvuruları cevaplamak, adli ve idari makamlarca gönderilen tebligatları almak ve, en önemlisi, ilgili makamlarca sosyal ağa yapılacak talep ve bildirimlerin gereğinin yerine getirilmesini sağlamakla görevlidir. Temsilci belirleme yükümlülüğünü ihlal eden sosyal ağların yaptırımlara rağmen yükümlülüklerini yerine getirmemeleri hâlinde Kurum sosyal ağın bant genişliğini ilk olarak %50 oranında, ihlalin devam etmesi hâlinde %90’a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurarak sosyal ağın faaliyet göstermesini fiilî olarak engelleyebilir.

Kurum kararı ile, Türkiye’de yerleşik vergi mükelleflerinin ilgili sosyal ağlara yeni reklam vermesi ve bu kapsamda para transferi ile yeni anlaşmalar yapması yasaklanmıştır. Kanun hükmünün ifadesi uyarınca bu yasak sadece yaptırım kararından sonra yapılması öngörülen reklam anlaşmaları ve para transferlerine ilişkin olmakla birlikte, reklam yasağına rağmen temsilci atama yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının bant genişlikleri daraltıldığı takdirde reklamın ulaşabileceği kullanıcı sayısı ani ve şiddetli bir şekilde düşecek, reklam veren için sözleşmeden beklenen menfaat imkânsız hâle gelecektir. Sosyal ağlarda reklam vermek isteyenlerin sosyal ağ ile yapılacak reklam sözleşmelerinde mevcut ve gelecekteki mevzuata uyulmaması hâlinde karşılaşılacak yaptırımların sözleşmeye etkisi, sözleşmenin taraflarının sözleşmeye ilişkin varsayımları ve sosyal ağın mevzuata uymaya yönelik taahhütlerini hukuki ilişkilerinde belirlemeleri ve ilgili mevzuat değişiklikleri ile reklam verdikleri sosyal ağın yetkili atama yükümlülüğünün doğup doğmadığını yakından takip etmeleri reklamdan beklenen menfaati temin adına büyük önem arz etmektedir.

G. Begüm Kayum, Esq.

Kayum & Demir Avukatlık Ortaklığı – Yönetici Ortak Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.