artwork

Sosyal medyada en çok Survivor konuşuldu

10 yıl önce

0

Campaign Türkiye sitesinde yeni bir bölüm başlatıyoruz. Sosyal medya araştırma şirketi Somera ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle her gün TV ürünlerinin sosyal medya nabzını tutacağız. Alışıla gelmiş reyting rakamlarının ötesindeki günlük analizler vereceğiz.

İzleyiciler artık TV’de sevdikleri ya da sevmedikleri program hakkında anında geri bildirim yapmak istiyor. Bu da hayatımıza “Sosyal TV” olgusunu soktu.  Somera’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de her gün toplam 10-15 milyon arası tweet atılıyor. Atılan bu tweet’lerin günlük ortalama 100.000’i TV programları ile ilgili. Program sırasında kullanılan hashtag’ler, Twitter’dan okunan mesajlar iki mecra arasındaki bağı ortaya koyuyor.

Yaklaşık 1000 TV programının günlük sosyal medya reytingini  ölçen Somera, sosyal medyayı bir araştırma sahası olarak sürekli gözlemleyerek tüketici davranışlarını analiz ediyor. İlk ürünü olan Somera TV ile, diziler ve programlar çevresinde dönen sosyal medya konuşmalarına odaklanıyor. Program ve reklamların sosyal medya varlığını değerlendirip, etkileşimini ölçüp kanal, yapımcı ve reklamverenin ihtiyaçları doğrultusunda fayda yaratılmasını sağlıyor.

Somera ile yaptığımız işbirliği kapsamında bundan böyle her Pazartesi ana kanallar ve tematik kanallardaki programların sosyal medya performansına bakarken günlük reyting analizleri de sizle paylaşacağız.

Survivor’da Turabi, Game of Thrones’da Arya konuşturuyor

7-13 Nisan haftasında ana kanallardaki PT’deki programlar içerisinde Survivorın sosyal medyadaki en yüksek reytingi aldığını görüyoruz.  Twitter’daki kullanıcıları en çok yarışmacılar arasında ilginç kişiliği ve agresif tavırlarıyla öne çıkan Turabi hakkında konuşuyor. Adadaki yarışmalardaki çekişmeler artarken de bu sezonun birincisinin kim olacağı en çok tartışılan konulardan. Medcezir’in Twitter’daki başarısı ise yayınlanmaya başladığı ilk günden beri artarak devam ediyor.

Tematik kanallar da 4. sezon yeni bölümüyle tüm dünyadaki hayranlarını ekran başına kitleyen “Game of Thrones ülkemizde de en çok konuştuğumuz yabancı dizi olurken CNBC-e’nin haftalık sosyal medya reytinglerinin de yükselmesine neden oldu.  Somera’nın verilerine göre yayın sırasında en çok dizinin dişli karakteri Arya hakkında mesaj attık. Twitter kullanıcılarının bu sezonda bol aksiyon ve Stark evinin intikamının alınmasını beklediğini görüyoruz.

İşte Somera’nın haftalık ana kanal ve tematik kanallardaki program performans infografiği: