artwork

Araştırma: Türkiye’de kuşaklararası içerik tüketim kültürü

7 yıl önce

0

Publicis One D&A birimi DataWise’ın hazırladığı çalışmada, Türkiye’de kuşaklar arası dijital içerik tüketiminin farklılıkları, aktif internet kullanıcılarının alışkanlıkları mercek altına alınıyor.

Türkiye'de kuşaklararası içerik tüketim kültürü

Publicis One D&A (Data&Analytics) birimi DataWise tarafından Campaign Türkiye Dergisi için GWI verileri ile özel olarak hazırlanan bu çalışmada; Türkiye’deki Z, Y ve X kuşağı aktif internet kullanıcılarının dijital dünyadaki içerik tüketim alışkanlıkları ele alınıyor. Bu bağlamda kuşakların dijital dünyada tükettikleri ve satın aldıkları dijital içerikler kuşaklar arası karşılaştırmalı olarak inceleniyor. Ayrıca markalar ve içerik ilişkisine de değiniliyor.

Çalışmamızdaki kuşak tanımları, GWI araştırmasına uyarlanmış tanımlamalardır. Z kuşağı 16-20, Y Kuşağı 21-34 ve X kuşağı 35-53 yaş arası kişilerden oluşmaktadır.

Türkiye dahil 36 farklı ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, her gün internete bağlanan ve günde 1 saatten fazla vakit geçiren aktif internet kullanıcısı 917.000’i aşkın katılımcıyı kapsıyor. Türkiye dataları 16-64 yaş arası aktif internet kullanıcısı 15.643 kişiye yönelik gerçekleştirilen online anket sonuçlarına dayanıyor.

Türkiye'de kuşaklararası içerik tüketim kültürü

Dijital dünyada içerik tüketimleri

Global Web Index Araştırması 2017 verilerine göre; Türkiye’deki aktif internet kullanıcısı Z, Y ve X kuşakları içerik tüketim oranlarına göre segmente edildiğinde Z kuşağının %68’inin, Y kuşağının %60’ının içerik tüketimi odaklı bir profil sergilediği ortaya çıkarken, X kuşağında bu oran %55’te kalıyor.

Tüketilen içerik türlerine bakıldığında ise ilk sırada online videoların geldiği görülüyor. Online video izleme konusunda Z kuşağının performansı Türkiye ortalaması üzerinde yer alıyor. Ardından ise blog ziyaretleri/blog içeriklerinin tüketimi ve çevrimiçi müzik dinlemek geliyor. Bu noktalarda da Z ve Y kuşağı Türkiye ortalamasından oldukça üzerinde yer alırken, X kuşağının ise Türkiye ortalamasının altında olduğu ortaya çıkıyor.

 

Satın alınan içeriklerde Z Kuşağı için müzik ön plana çıkıyor

Kuşakların dijital dünyada para verdikleri içeriklere bakıldığında, Z kuşağının hayatında müziğin önemli bir yer kapladığı görülüyor. Z kuşağında yer alan her 4 kişiden 1’i bir önceki ay içerisinde müzik indirmek için para ödediğini belirtiyor. X kuşağının para vermiş olduğu içerikler arasında mobil uygulama ve mobil oyunlar diğer içeriklere göre olarak daha büyük bir yer kaplarken, X kuşağı bu noktalarda yine Y ve Z kuşağının ardında kalıyor. Mobil uygulama ve mobil oyun söz konusu olduğunda en çok Y kuşağının bu kategorilerdeki içeriklere para ödediği görülüyor.

Türkiye'de kuşaklararası içerik tüketim kültürü

Z Kuşağı için içerik demek eğlence demek

Kuşaklar arasında en önemli internet kullanım motivasyonlarına bakıldığında, eğlenceli içeriklere erişmenin Z kuşağı için açık ara öne çıktığı görülüyor. Z kuşağının %57’si eğlenceli içerik tüketmeyi internetteki en önemli motivasyonları arasına koyuyor (Y Kuşağı: %48, Z Kuşağı: %33).

Markalar ve içerikler ilişkisinde ise, Z kuşağına mensup her 4 kişiden 1’inin bir markayı desteklemek ve birilerine önermek için en önemli motivasyonunun markanın kendisi için oluşturduğu özel içerikler olduğunu belirtiyor (Y Kuşağı: %19, Z Kuşağı: %18).

Favori markalardan beklentilere bakıldığında ise, markanın eğlenceli video ve içerikler üretmesi de yine özellikle Z kuşağı için oldukça önem arzediyor. Z kuşağının %23’ü favori markasından eğlenceli içerik ve video beklerken bu oran, X kuşağında %14’te kalıyor. Kuşaklar değiştikçe, başka bir deyişle yaş arttıkça bu beklentinin azaldığı görülüyor (Y Kuşağı: %20).

Hande Bitrim

DATAWISE Analytics&Insight

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ekim 2017 sayısında yayımlandı. Konuyla ilgili diğer alt başlıklara buradan ulaşabilirsiniz.