artwork

Sivil Dayanışma

1 yıl önce

0

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde çok şiddetli etkileri olan depremin ilk andan itibaren bireysel, kurumsal ve STK’lar öncülüğünde kurulan gönülden gönüle elden ele dayanışmanın adı: “Sivil Dayanışma”

Daha önce yaşadığımız benzer deneyimlere kıyasla bu ruhu en yakından hissettiklerimizin başında artık, 6 Şubat!

Depremin; 100.620 km2’lik geniş bir alana yayılması, iletişim ağlarının gereken yoğunlukta çalışmaması, hava koşullarının olumsuzluğu ilk fazda etkin çalışmalar yürütmeye yeterli olmadı. Bu büyük şok sonrasında tüm resmi kurum ve kuruluşlar STK’lar ve gönüllüler bölgelerin ihtiyaçlarını belirleyip hızla aksiyona geçerek ortak iyilik ağı için seferber oldular. Pazarlama İletişimcileri Derneği yönetimi ve üyeleri de akut durum tespitleri sonrasında çalışmalara başlayan öncü STK’lar arasında yerini aldı.

Bu dayanışmanın ödülü sürdürülebilir projelerin hayata geçirilmesi ve takip edilmesi olacaktır. İklim çevre ve tarımsal kalkınma öncülüğünde bölge kaynaklarının iyi kullanımı, yerel işletmelerin, işgücünün kullanımı, kadın ve genç girişimcilerin aktive edilmesi için planlanacak çalışmalarda STK ve gönüllülere ihtiyaç olacak. PİD üyeleri olarak; bölge ve merkezler arasındaki koordinasyon hattının şeffaf ve sürekli olması, bölgelerin kalkındırılmasına yönelik projelerde “iletişim “ekseni ile varlığımızı sürdürmeliyiz.

Afet vb. akut durumlarda STK’ların bu destekleri sağlayabilmesi için alt komisyonlar oluşturmasını, düzenli dijital tatbikatlar ile başta resmî kurumlar olmak üzere benzer kuruluşlarla entegre bir koordinasyon planını uygulamalıdır.

Görüyoruz ki bu denli büyük bir afette öne çıkan; koordinasyon, organizasyon ve hız iletişimi kelimeleri özel, sosyal ve kurumsal hayatlarımızda; belki de en unutulmayacaklar olarak “Paylaşma Duygusu” ile sarmalanarak yerlerini aldılar. Acıda buluşmak bizi birleştirdi. Ama sivil dayanışma yaşatır!

Yaprak Yapsan 

PİD Üyesi – Idecon Idea&Congress Kurucusu ve Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 130. sayısında yayımlanmıştır.