Site icon Campaign Türkiye

Serkan Kaplan ve Hande Çeviköz Doğru yorumluyor

Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan ve Alaaddin Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Hande Çeviköz Doğru 124. sayımızda ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladı.


TÜRKİYE 

Ford

Alaaddin Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Hande Çeviköz Doğru

Otomobil bir tutku… Bu tutkuyu, artan fiyatlara rağmen yükselen satış grafiklerinde ve yoğunlaşan köprü trafiğinde görebiliyoruz. Ayrıca bu tutku yılarca reklamlarda sürüş keyfi ile özdeşleşti. Durum böyle olunca, bir otomobil markası için insanlara anahtarlarını bırak” demek cesur ve ezber bozan bir adım. Bununla beraber bunun tam olarak ne için yapılacağı, filmde biraz geri planda kalmış. Sadece bağış demekten ziyade, bunun omurilik felci araştırmalarına destek için yapıldığını söylemek ve bir hedef koymak işin etkisini güçlendirebilirdi. Bir de daha farklılaştırıcı bir dış ses tercih edilebilir miydi? Sanki edilebilirdi.

Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan

Ford geleceğin teknolojilerini doğru yorumlayan bir marka olmasının yanında bu reklam filminde kullanıcılarına da çağrıda bulunarak, omurilik felci araştırmalarına en çok bağışı toplamayı hedefliyor ve konuya verdiği önemi vurguluyor.  

Geleceği bugünden yaşatma stratejisinin ötesinde modern yaşamın iyilik ve duygulara dokunan tarafını unutmuyor. Ford nazik bir şekilde herkesi, anahtarları bırakıp, iyilik için koşmaya davet ediyor. 

Opet

Alaaddin Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Hande Çeviköz Doğru

Bazı filmler matematik işidir. Opetin 30. yıl filmi de anlatması gerekenleri doğru bir matematikle aktarıyor. Zaten yıllardır Türkiyenin en sevilen akaryakıt markası” tahtını kimselere kaptırmayan Opet, bu sıfatı neden hak ettiğini doğru bağlantıları kurarak akıcı bir anlatıma dönüştürüyor. Özellikle son zamanlarda sürekli artan fiyatlar nedeniyle iletişimde zorlanan akaryakıt sektöründe lovemark” konuşabiliyor olmak Opet için de tüketicisiyle son derece güvenli bir temas imkânı sağlıyor. 

Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan

Opet yıllardır sosyal sorumluluk projeleri ile gündemde olan bir marka. Projelerini sıklıkla duyuyoruz. 10 milyondan fazla çocuğa temizlik eğitimi vermesi, Temiz Tuvalet Kampanyası’ndan sonra bizi şaşırtmadı. 

Tarihe Saygı ve Kadının Gücü projelerinin ise bu ülkede bir markanın sahiplenmesi gereken değerleri doğru ifade ettiğini düşünüyorum. Marka vizyonuyla bize de reklamda görünenden fazlası olduğunu hissettiriyor.

Getir

Alaaddin Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Hande Çeviköz Doğru

Etkili jingle kullanımının güzel bir örneği bence bu iş. Türkiyenin en çok dinlenen müzisyenlerinden biri ile son yıllardaki yükselen girişimlerinden birini yan yana getiren bir proje. Ve sonuç, haliyle leziz. Özellikle rekabetin iyiden iyiye kızıştığı online yemek siparişi kategorisindeki farklılaşma ve dile dolanma” ihtiyacına cevap verecek, akılda kalıcı bir iş olmuş. 

Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan

Kalabalık, canlı, heyecanlı… Marka yüzünü ve kısa sürede dile dolanan jingle’ını biz çok sevdik. Müzikal tadında geçen reklam filmi eğlenceli görüntüler eşliğinde izleyici ile buluşuyor. 

Prodüksiyon için çok emek sarf edildiği belli, özellikle dijitalde önemli bir yer edinen yemek sektörünün eğlenceli tarafını akıllı telefonla yapılan bir gitarla anlatması çok güzel bir detay. 

Biz sadece size yemek getiren bir marka değiliz , yeniliğe ve sürprizlere açık olun mesajı veriyor.

GLOBAL

McDonalds

Alaaddin Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Hande Çeviköz Doğru

Bir marka, filmiyle yüzünüzde bu ifadeyi bırakabiliyorsa, daha ne ister? Belki insanların gidip çılgınlar gibi almak isteyeceği bir ürün değil. Tavanınızda hamburger şeklinde bir detektör olması ne kadar dekoratif, tartışılır. Ama marka burada başka bir şey söylüyor. Seni tanıyorum” diyor. Ben de aslında yan apartmanda oturuyorum” diyor. Evet, hepimiz bazen yemeklerimizi yakabiliyoruz” diyor. Bu da filmi, klasik bir reklamdan öteye taşıyıp, yaşayan bir fikre dönüştürüyor. İçgörü çıkışlı yaratıcı fikir nedir sorusuna örnek niteliğinde bir iş olmuş. 

Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan

Yemeğimi yaktım, ne yiyebilirim?

Adeta siz üzülmeyin diye hatanızı düzeltmeye çalışan bir arkadaş gibi hem de tek kelime etmeden. Haberleşmenin en eski yollarından birinin teknoloji ile bütünleşmesini izliyoruz. Bir yangın dedektöründen çok yemeğin her anında yanında olduklarını güzel bir dille açıkça ifade etmişler. 

Mc Donalds’ın senelerdir süren eğlenceli reklamlarından biri. Mizah ve teknoloji aynı sepette.

Dove

Alaaddin Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Hande Çeviköz Doğru

Doveun görme biçimimizdeki, güzelliği algılayışımızdaki problemleri düzeltmek için yıllardır yaptığı yatırım tartışmasız takdire şayan. Yıllardır dayatılmış güzellik kalıplarına karşı çeşitli iç görüler, öğrenilmiş ve öğretilmiş kurallar üzerinden son derece vurucu içeriklerle mesajlarını veriyor. Bu kampanyada da güzellik algısı üzerindeki etkinin gücünü günümüzün en yaygın ve popüler etki kaynakları olan influencerlar ile ebeveynleri karşılaştırarak sorguluyor. Hem trendlerin ortaya koyuluş şekli hem de medyanın günümüz teknolojisi ile birleştiğinde nasıl bir post truth” etkisi sağladığını gördüğümüz, yine mesajını derinden etkileyerek veren bir iş olmuş. 

Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan

Doveun yıllardır doğal güzelliğe dikkat çeken kampanyalar yaptığını biliyoruz. Benim adıma en dikkat çekicisi de Sen Düşündüğünden Daha Güzelsin temasının işlendiği Dove Gerçek Güzellik Çizimleri” reklam filmi. 

#DetoxYourFeed sosyal medyada herkese dayatılan ideal güzellik ya da ideal fizik gibi kavramlara karşı çıktığını da kendisine yakışır bir dille dışa vuruyor. Ayrıca reklam filmi sadece sosyal medyanın toksik paylaşımlarından etkilenen genç kadınlar için değil, bu duruma düşen kızların ebeveynlerinin de yönetmesi gereken diyaloglar hakkında bilgi veriyor.  

Wunderman Thompson

Alaaddin Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Hande Çeviköz Doğru

Kleopatra gezegenimizi nasıl koruyor? Onun fizyolojisi diğer herkesin fiziğine nasıl oluyor da uyuyor? Bu sorular biraz havada. Ama tıpkı Kleopatra gibi bazen teknoloji ve verinin yaratıcı kullanımı da bir reklam kampanyası için yeterince cezbedici olabiliyor.

Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan

Sürdürülebilirlik kampanyalarına güzel ve farklı bir örnek olmuş. Modada sürdürülebilirliğe dikkat çekmek ve tüketicilerin teknoloji odaklı giyim konusundaki kuşkucu tavırlarını azaltmak adına Kleopatranın model olarak kullanılması giyimin arkasındaki veri hazinesini vurgulamak adına oldukça yaratıcı bir fikir. Reklam filminde kullanılan heykeller ve Mısıra özgü detaylar akıllarda belgeseli andıran kareler oluştururken, moda ve giyimin altında yatan uzun yıllara dayanan bilgi birikimine atıfta da bulunuyor.   

Takdire şayan olan Wunderman Thompson’ın, bu reklam filmi dünyanın daha iyi bir yer haline geleceğine olan inancımızı artırıyor.  

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version