artwork

Semih Dadaş ve Emrah Kural yorumluyor

6 yıl önce

0

Pizza Pizza Pazarlama Direktörü Semih Dadaş ve Güzel Sanatlar Kreatif Direktörü Emrah Kural, 80. sayımıza özel olarak ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladılar.
______________________________________________________________________________

1. BKM

Semih Dadaş – Pizza Pizza Pazarlama Direktörü

BKM’nin yaptığı işler bende hep bir tebessüm yaratır. Temassız Ödeme’yi testimonial formatında; ürünün faydasını basit, net, gerçek insanlarla, güzel bir müzikle ve yine o kapanış tebessümü ile anlatmışlar. Hedef kitle için temiz bir iş olmuş. İnternet filmi denince bence süreyi biraz uzatmışlar, maximum 60 saniyelik filmler de ürünün faydasını anlatmak için gayet yeterli olurdu. İlk filme gönderme olsun: Biz de hâlâ gerçeğiz, biz de esnaf.

Emrah Kural – Güzel Sanatlar Kreatif Direktörü 

Reklamlarımda gerçek insanlar görmek istiyorum, samimiyet istiyorum diyenler, alın size tamamen gerçek hikayeler. Testimonial mantığında çekilen seri prodüksiyon kalitesiyle de göz dolduruyor ama tek bir özelliği anlatmak için filmlerin süresi biraz uzun olmuş.

 

______________________________________________________________________________

2. Socrates

Semih Dadaş – Pizza Pizza Pazarlama Direktörü

Zeki, hedef kitlesinin kalbini kazanan, marka vaadini çok başarılı bir şekilde destekleyen bir servis olmuş. Dünya Kupası’nın heyecanı bol maçlarının saatlerinin mesai saatleriyle çakışmasını hedef kitleye güzel bir servis sunarak faydaya çevirmiş marka. Uzun toplantılarda dış dünyadaki gündeme yazışarak/okuyarak dahil olan, hiçbir şey kaçırmak istemeyen beyaz yakalının imdadına güzel yetişmiş. Beyaz yakalının alışkın olduğu format kullanımı ile de çözümün kullanılabilirliği pekiştirilmiş.

Emrah Kural – Güzel Sanatlar Kreatif Direktörü

İnsan sevdiğini diğerlerinden ayırırmış. Sanırım ben de böyle yapacağım ve hayranı olduğum dergiye biraz methiyeler düzmem gerekecek. Alışılmışın dışında bir spor dergisi… Yazıları, yaklaşımı, Spotify listeleri ve daha neler neler… Ve tam onlara yakışan alışılmışın dışında bir iş. “Skor yazarı” tabirini tarihin derinliklerine gömen mükemmel bir iş bence. Yapanların ve yazanların ellerine sağlık.

3. Golf Dondurma

Semih Dadaş – Pizza Pizza Pazarlama Direktörü

Marka geçen sene yaptığı Gülse Birsel’li işlerden beklediğini almış ki bu sene seriye devam etmiş. Ama benim için favori film ne yazık ki bu film olmadı. Filmdeki Gülse Birsel’in favori üçlüleri ile dondurmadaki malzemeler arasındaki bağı kurmak bence çok zorlama olmuş. Mekan, dekor, oyuncunun bulunduğu durum ürünü sattırmak için yeterli albeni ve ikna ediciliğe bence sahip değil. Son replik “deneme” aksiyonununa geçirir mi emin değilim.

Emrah Kural – Güzel Sanatlar Kreatif Direktörü

Golf Bravo değişik bir strateji kullanarak en büyük rakibinin son damlasına kadar kullandığı seksi, ışıltılı, bol spor arabalı dünyalardan uzaklaşıp seyircinin karşısına daha samimi çıkmayı tercih etmiş. Bu stratejiyle ayrışıp Gülse Birsel’in anlatımıyla renklenen film ne kadar başarılı olur bilemem ama yeni Golf Bravo’nun içinde neler olduğunu çok iyi biliyorum.

4. Beşiktaş

Semih Dadaş – Pizza Pizza Pazarlama Direktörü

Seyretmeye doyamadığım bir iş var ortada. Çekim kalitesi, oyuncular, mekanlar, dekorlar hepsi şahane bir işin parçası olmuşlar. Üstüne bir de “Beşiktaş Gibi Oyna” gibi takıma aşık bir taraftar grubunu harekete geçirecek güçlü bir slogan gelince seyredilmeye doyulmayan bir iş olmuş. Film marka değerlerini hiç rahatsız etmeden, göze sokmadan tüketiciye iletmiş. Brief yazan markayı, stratejisiyle-kreatifiyle işi hazırlayan ajansı tebrik ederim, ellerinize sağlık nefis bir iş olmuş!

Emrah Kural – Güzel Sanatlar Kreatif Direktörü

Bir Fenerbahçeli olarak çok kıskandığım Come to Beşiktaş işlerinden sonra çıta öyle yükseldi ki tam ne yapacaklar acaba diye düşünürken bir gol daha attılar. Adidas Originals işleri tadında bir film. Gözlerim Beckham’ı aramadı desem yalan olur.

5. Kiğılı

Semih Dadaş – Pizza Pizza Pazarlama Direktörü

Marka bir süredir “gençleşme” stratejisinin üzerine gidiyor. Ama genç oynatarak, eğlenceli müzikle, hızlı bir filmle genç olunmuyor, biraz “gençmiş” gibi olunuyor. Bu da markanın asıl güçlü hedef kitlesinde kayıplara sebep olabilir, dikkat etmek gerekir.  Influencer’ları kendi mecrası dışında sadece TV’de kullanmak bana etkili gelmiyor. Kitleleri ve iletişim dilleri dijital dünyaya uygun olduğu için TV mecrasındaki iletişim aksiyona geçirmez diye düşünüyorum. Dış sesle birlikte branding ve promosyonu net veren, “Ağlamak istiyorum” – “Almak istiyorum” kelime oyunuyla aksiyonu iyi bağlamış film.

Emrah Kural – Güzel Sanatlar Kreatif Direktörü

Sponsorlukları ve tabii ki adıyla her zaman futbolla anılan bir markanın da başka bir şey yapması beklenemezdi. Dünya kupasının rüzgarıyla kuşakta bolca gördüğümüz futbol temalı işlerle karıştırmayalım derim. Çünkü onlar hep futbolla iç içe oldu!

6. BluTV

Semih Dadaş – Pizza Pizza Pazarlama Direktörü

On numara beş yıldız hem markaya hem de ajansa! Amerikan filmlerinde çok duyduğumuz kalıpların Türkçesine çok iyi bağlamışlar, üstüne bunu da dizinin orijinal sahneleri ile birlikte yapmışlar. Küçük bir kelime oyunu ile ortaya çok yaratıcı, dijital mecrada çok konuşulacak, paylaşılacak bir iş çıkmış. Dizinin fanlarının dışında hiç seyretmeyenlere merak ettirip seyretme aksiyonunu aldıracak bir film olmuş. Çok beğendim ekibin ellerine sağlık.

Emrah Kural – Güzel Sanatlar Kreatif Direktörü

Dizi çılgınlığı her yanı sarmışken yerli diziler de boş değildi ya… Kendi üslubuyla yabancılarla dalga geçen, ilgi çeken ve merak uyandıran bir seri. Like desem beğenirsiniz ama buralarda güzel iş denir!

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 80. sayısında yayımlandı.