artwork

Selin Dayıoğlu ve Rauf Olcay yorumluyor

4 sene önce

0

HTC Türkiye Pazarlama Müdürü Selin Dayıoğlu ve Crispin Porter Bogusky Londra Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Rauf Olcay, 89. sayımıza özel olarak ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladılar.
______________________________________________________________________________

1. Loft

Selin Dayıoğlu – HTC Türkiye Pazarlama Müdürü 

Kadın bedeni üzerinden yapılan çalışmaları desteklemiyorum. Jean reklamlarında görmeye alıştığımız tarzda bir çalışma olmuş maalesef. Güçlü, özgür ve cesur görünmek isteyenlerin Loft’a davet edildiği filmde reklam yüzü olarak kullanılan Aleyna Tilki, hedef kitleyi yakalamak için biçilmiş kaftan. Reklamda yaratılan karakterin Bruce Timm ve Paul Dini elinden fırlamış tavırları, Richard Kelly çağrışımları, reklamın özgünlüğünü sorgulatsa da reklam klibinin müziğini son derece başarılı buldum. 

Rauf Olcay – Crispin Porter Bogusky Londra Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

Loft gibi müşteriler sanayimiz için çok önemli. Kendi sektörlerinde köklü ama reklamda yeni firmalara yapılan reklam çok değerli. Eğer harika bir geri dönüş yaşarlarsa, artan bütçelerle sektöre can verecek markalardan biri.  Aleyna Tilki ile doğru bir celebrity seçimi yapılmış. Keşke şiddete yönlendirmeseymiş ve daha iyi bir marka vaadi olsaymış. Türkiye’de radikal olmak için yapılabilecek o kadar çok şey var ki? Beyzbol sopasıyla drone kırmak bunlardan biri mi emin olamadım.

2. QNB Finansbank

Selin Dayıoğlu – HTC Türkiye Pazarlama Müdürü 

Serinin yeni reklam filmi ile son iki senedir kullandığı “Hayat Aldıklarından Fazlasıdır” sloganını vurgulamaya devam ediyor CardFinans. İletişim devamlılığı açısından olumlu bulduğum bir reklam. Mecranın dinamiklerine uygun; paylaşmaya, iyiliğe ve birlik beraberliğe odaklı klasik bir Ramazan ayı reklamı. Duygusallık dozu tam yerinde olmuş. Başlarda yüzlerde tebessüm oluştururken filmin sonundaki duygusal yaklaşım seyirciye geçiyor.

Rauf Olcay – Crispin Porter Bogusky Londra Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

Çok beğendiğimi söylemeliyim. Kuru kuru hamaset yapmamanın yolu doğru ve sıcak iç görülerden geçiyor. Öndeki çocuğun ekmekleri kapıp götürmesi de çok bir yaşayan iç görü olmuş. Ben zamanında o çocuk oldum şahsen. Bu tür filmlerde bir duyguyu paylaşabilmek çok önemli. Bu filmde ziyadesiyle başarılmış.

3. Boyner

Selin Dayıoğlu – HTC Türkiye Pazarlama Müdürü 

Son derece eğlenceli ve tatlı bulduğum bir kampanya. İçgörü güzel olunca işler de güzel oluyor haliyle. Anneler günü gibi bu tarz tüketim odaklı günlerde alakalı alakasız direkt ürün üzerinden yapılan iletişimler yerine anne-çocuk ilişkisinden hareketle kurgulanan iletişimler daha bir samimi oluyor. Sosyal mecralarda çokça popüler olan ve paylaşılan “Gerçekte olan / Hissettiğim” akımını güzel yakalamış. Ağlak, duygusal bir kampanya yerine eğlenceli bir çalışma çıkarmaları markanın dinamiklerine çok uygun. Çocukları da anneleri de yakalayabilecek ve markaya olan sempatiyi artıracak bir kampanya.

Rauf Olcay – Crispin Porter Bogusky Londra Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

Ebeveynlerin çocuklarını süper görmeleri iyi anlatılmış. İnsan çocuk sahibi olunca bir daha kolay kolay gerçekçi olamıyor. Bir de kendisini sosyal medyada durduramıyor. İç görü anneye hediye alacak kişilerle alakalı olsaymış daha harika olurmuş. Sonuçta çok güzel bir iç görü. Boyner, anneler günü reklam yapmaya en fazla hakkı olan firmalardan biri. Böyle okazyon üzerinden reklamlar yapmayı kampanyalaştırabilseler süper olmaz mı? Yani bütün özel günlerde ortak ve dikkat çekici bir mesajları olsa… İnsan düşünürken kendini durduramıyor.

4. Ziraat Bankası

Selin Dayıoğlu – HTC Türkiye Pazarlama Müdürü 

Ziraat Bankası; ‘Futbol Makinesi’, ‘Bizi İzlemeye Devam Edin’ gibi başarılı işlerle sektörde adından epeyce söz ettiren ve beklentileri yükselten markalardan biri. Ziraat Kupası 10. yıl reklam filmi ile de çıtayı yukarı taşımayı başarmış ve son yıllarda yaptıkları güzel reklamlara bir yenisini eklemişler. Farklı çekim tekniği, anlatım dili, reklamı kupanın gözünden dinliyor oluşumuz çok başarılı. Futbol Türkiye’de yadsınamaz kitlesi olan bir spor ve reklam filmi ile futbolun içindeki heyecan, coşku, sevinç, tutku, üzüntü, hırs duygularını seyirciye güzel aktararak yıllardır süregelen “Bir kupadan daha fazlası” sloganlarının altını başarılı bir şekilde dolduruyor.

Rauf Olcay – Crispin Porter Bogusky Londra Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

Futbolcuların metal saha çizgilerinde oynadığı “Adidas Impossible field” filmi vardı. O zaman “Ne prodüksiyonlar yapıyorlar” derdik. Açıkçası çok harika bir prodüksiyon olmuş. Bence en az altı aylık bir prodüksiyon olmalı. İki haftaya istememişler filmi. Bu harika bir şey. Sektör olarak bunu kutlamalıyız. Bence reklam, Türk futbolunun marka değerinin çok üzerinde olmuş. Sponsorluk için dev yatırımlar yapıp bunu yeterince duyuramayanlara gelsin.

5. Türk Telekom

Selin Dayıoğlu – HTC Türkiye Pazarlama Müdürü 

Fikir güzel işlenmiş. Bu açıdan hedef kitlesini yakalayacak bir kampanya çalışması olmuş. Yine içgörüden yola çıkarak kullanıcıların yaşadığı karmaşaya son vermek adına doğru strateji ile hedeflenmiş ve marka ruhuna uygun bir reklam kampanyası oluşturulmuş.

Rauf Olcay – Crispin Porter Bogusky Londra Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

Yine güzel bir iç görü. Paket isimlerinin jan janlı olmakla beraber bir şey ifade etmemesi ile ilgili rakibini tekmeliyor. İtiraf etmeliyim daha akılda kalıcı bir hikayesi olabilirmiş gibi hissediyorum. Reklam müziğinde de ters giden bir şeyler var sanki. Ama sonuçta parmak bastığı konu çok doğru. Tüketicinin derdi ortada. Paketin isminden çok cismiyle ilgileniyoruz.

6. Samsung

Selin Dayıoğlu – HTC Türkiye Pazarlama Müdürü 

Özel gün iletişimleri her zaman çok büyük bir ilgi ile bekleniyor. Duygunun ön planda olduğu işler de genelde tutuyor. Samsung’un 19 Mayıs’ın yüzüncü yılını kutlamak için yaptığı çalışma da tam olarak böyle sonuçlandı. Atatürk’ün bilim, sanat ve spora dair özdeyişleri üzerinden göndermeler ile örneklendirmek güzel fikir ancak reklam “Sen bizi tanısan severdin” mesajından ziyade çoğu insanın kafasında eleştiri ve öz eleştiri yaratması ile kendi mesajıyla çelişiyor. Belli bir kitle hedeflenerek kapsayıcılık açısından zayıf kalmış. Milli bayramlarda daha birleştirici ve dikkatli çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum.

Rauf Olcay – Crispin Porter Bogusky Londra Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

Samsung gibi dev firmaların bizden biri olmaları ve kurucumuzla ilgili hassasiyet göstermeleri ne kadar güzel. Biz bizi anlayan, bizden biri gibi olan yabancıları daha çok seviyoruz. Güzel bir reklam filmi olmuş. Bu tür hassas filmlerde samimiyetin ve duygunun geçmesi çok önemli. Herkesin eline sağlık.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.