artwork

Selin Dayıoğlu ve Kübra Çakır yorumluyor

2 sene önce

0

vivo Marka ve Pazarlama Müdürü Selin Dayıoğlu ve Concept Copywriter’ı Kübra Çakır 112. sayımızda ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladı.


(1)Eyüp Sabri Tuncer

vivo Marka ve Pazarlama Müdürü Selin Dayıoğlu

Reklamın daha en başında markayı görmeden ilgimi çeken ve beni etkileyen bir reklam oldu. Yıllara dayanan etkileyici hikayesini ruha dokunan bir şekilde anlatan ve yeni nesillere aktarabilen bir film olmuş. Film diyorum çünkü; süresi bir buçuk dakika kadar. Buna rağmen keyifle izlediğiniz bir kısa film tadında. Aynı zamanda tarihi aktarırken bu hikayeyi modern bir anlatım diliyle verebilmişler. Belki devam filmi gelebilir.

 

Concept Copywriter’ı Kübra Çakır

2020 ve 2021’in kolonya yılı olmasından dolayı, bu yıl bu başarının nereden geldiğini, nasıl titizlikle inşa edildiğini ele almaları markanın pazarlama stratejisi açısından çok yerinde olmuş. Filmdeki görsel unsurlar verilmek istenen mesajı güçlendirmiş, izlenme değeri katmış.

 

 

 

(2)Ziraat Bankası

vivo Marka ve Pazarlama Müdürü Selin Dayıoğlu

Ziraat Bankası yıllardır bildiğimiz ve aslında hepimizin gözünde imaj olarak X kuşağına hitap eden bir banka. Reklamda Z kuşağına vurgu yapmalarına rağmen sanki biraz banka ile örtüşmemiş, belki genel çizgisi, ağır ve güçlü anlatımlı reklamlarının dışında bir iş olduğu için farklı gelmiş de olabilir. Diğer yandan inceleyecek olursak insanların artık ne kadar mobilize yaşadığını güzel örneklerle ve görsel imajlarla anlatmışlar, bunu yaparken X kuşağının da dijital dünyayı kullanımını göstermişler. Yerinde ve doğru bir anlatım olmuş. Bu arada müzikte “Hey Douglas” seçimi bence başarılı bir tercih olmuş.

Concept Copywriter’ı Kübra Çakır

Ziraat Bankası’nın genel reklam dilinin dışında, oldukça genç bir film izlemek beni bir reklamcı olarak sevindirdi. Gençlerin dilinden anladıklarını, filmde dile getirdikleri içgörülerle oldukça net gösteriyorlar. Değişen dünya trendlerine göre hareket etseler de filmde gördüğüm “Z mobil kuşağı” dünyası beni kişisel olarak biraz üzdü diyebilirim. Bir genç olarak, evden çıkıp dünyayı gezmek, gökyüzüne bakıp yıldızları izlemek ve en önemlisi kitaba, sinemaya, sanata dokunmak isterim.

(3)Arzum

vivo Marka ve Pazarlama Müdürü Selin Dayıoğlu

Aslında Anneler Günü, Dünya Kadınlar Günü ve bunun gibi kadınlara dair özel günlerin reklamları ve vurguladıkları içerikler benim pek hoşuma gitmiyor çünkü neredeyse tüm markalar aynı mesajları aynı yollardan anlatıyor. Özellikle bu anlamda küçük ev aletleri, beyaz eşya vb. markalar söz konusu olduğunda da klişeler iyice gün yüzüne çıkıyor ancak Arzum’u tebrik etmek lazım. Klişe değil farklı bir işe imza atmışlar. Bu reklam filminde çok cesaret gerektiren bir konuyu işlemişler, gerçek bir hikâye olması da daha büyük etki katmış. Bu tarz içeriklere sahip iletişimlerde çok dikkatli olunması gerektiğine inanıyorum. Reklamın en güzel yanı “Hayat Sende Derneği”ne dikkat çekmesi ve farkındalık yaratması…

Concept Copywriter’ı Kübra Çakır

“Bir çocuk dünyaya getirince anne olmazsın, onu büyütünce anne olursun” kadar güzel bir alt mesaj verilirken üstüne bir de gerçek hikâye kullanılınca ortaya güzel bir fikir çıkmış. Marka da “ama biz ürünlerimizin kullanılmasını istiyoruz” demeyince görmeye alışık olmadığımız tarzda güzel bir beyaz eşya filmine dönüşmüş. Sadece, bence bu fikir kâğıt üstünde daha güzelmiş. Fikrin gücü kadar filmin gücünün de iyi olmasını beklerdim.

(4)Halkbank

vivo Marka ve Pazarlama Müdürü Selin Dayıoğlu

Reklamın en vurucu noktası kesinlikle Esmeray’ın “Unutma Beni” şarkısı olmuş. Müziğin girdiği andan itibaren yüreğinizde hissediyorsunuz. Gözlerinizi kapatıp sadece müziği bile dinleseniz sizi alıp götürüyor. Çolpan İlhan gibi çok sevilen ünlü bir isimden anlatmak da reklam filmine ayrı bir tat ve duygu yüklemiş.

Concept Copywriter’ı Kübra Çakır

Bu filmi öve öve bitiremeyeceğim… Son yıllarda yapılmış en iyi Anneler Günü iletişimi olabilir. Küçük detaylar, büyük bir film ortaya çıkarmış. Filmin her detayında nahiflik var. Esnafın zor durumda olduğu bugünlerde esnaf alışverişini görüyoruz, anne ziyaretine olan hürmeti görüyoruz, bir kere daha müziğin önemini görüyoruz ve bence sektör olarak “Logomuzu çıkarsak bu reklam her markanın reklamı olabilir” önyargısının artık kırılması gerektiğini görüyoruz.

(5)Knorr

vivo Marka ve Pazarlama Müdürü Selin Dayıoğlu

Marka imajı ile tamamen örtüşen, keyifli bir reklam filmi olmuş. Özellikle artık doğallık ve özen kelimeleri markalar için olmazsa olmaz. Knorr da bu filminde doğallığa verdikleri özeni güzel bir şekilde aktarmış. Marka mesajını ve vaadini net bir şekilde tanınmış bir şef ile vermişler.

Concept Copywriter’ı Kübra Çakır

Bir markanın, “İyisini değil, en iyisini arıyoruz” demesindense bunu göstermesi kesinlikle tüketicide güven inşa ediyor. Bu güveni hedef kitlenin de iyi tanıdığı bir isimle oluşturunca haliyle başarı da birlikte geliyor.

(6)Total

vivo Marka ve Pazarlama Müdürü Selin Dayıoğlu

Kurgusu ve müziği sizi filmin içine alıyor. Görüntülü Çağrı Merkezi hizmetini birebir anlatarak, hatta göstererek kalbe dokunan bir konuyu bu kadar keyifli ve enerjik bir şekilde verebilmek bence büyük meziyet. Ayrıca, sosyal sorumluluk projesi olması daha da değerli kılıyor.

Concept Copywriter’ı Kübra Çakır

Reklam filminden ziyade hayata geçirdikleri uygulamayı çok beğendim. Genelde, sosyal sorumluluk iletişimlerinde duyurulmak istenen mesaj kreatif fikrin önüne geçer. Filme bu gözle baktığımda, filmin yapılış amacı tatlı ve dinamik bir şekilde tüketiciye geçiyor. Reklamcı gözüyle baktığımda, tek bir görevli gördüğüm için “Görevli de mi işitme engelli acaba?” diye sordum, öyle değilse, tek bir görevli göstermek bu şekilde başkalarının da kafasını karıştırmış olabilir.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.