artwork

Sedat Anak ve Selim Ünlüsoy yorumluyor

7 sene önce

0

Campaign Türkiye‘nin en sevilen bölümlerinden Works sayfalarına bu ay Sedat Anak ve Selim Ünlüsoy‘u konuk ettik.

Avansas‘ın Satış ve Pazarlama Direktörü Anak ve Ogilvy & Mather‘ın Yönetici Kreatif Direktörü Selim Ünlüsoy, geçen aya damga vuran kampanyaları yorumladı.

1. Turkish Airlines

Sedat Anak – Avansas Satış ve Pazarlama Direktörü

(1) Turkish Airlines’ın gerek sporun farklı branşlarına gerekse de tüm dünyada izleyici kitlesine sahip olduğu yapımlara yaptığı sponsorluk yatırımları markanın bilinirliğinde ve ülke tanıtımında çok etkili. Son olarak Batman vs Superman filmine de sponsor olarak global çapta da iletişim yapan marka, imajını oldukça kuvvetlendirdi. Ve artık bir dünya markası olduğunu herkese kanıtladı. Her ne kadar kendi alanında global bir oyuncu olsa da reklamda kullanılan yerel unsurlar – Ben Affleck’in Türk kahvesi içmesi – markanın aynı zamanda köklerine bağlı olduğunu da gösteriyor. Tabii bir de filmden çok etkilenip Gotham ve Metropolis destinasyonlarını web sitesinde bulamayıp bilet almak için THY’yi arayanlar var ki bu bile reklamın ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Selim Ünlüsoy- Ogilvy & Mather, Yönetici Kreatif Direktörü

(1) Turkish Airlines. Türk Hava Yolları’nın değil, Turkish Airlines’ın işi bu. Aradaki farkı hissediyorsunuz değil mi? İçgörü, marka ve ürün her zaman aynı destinasyona uçamazlar. Rötar olur, biri pasaporta takılır, öbürü araştırma kuyruğunda kalır. CP+B, adına yakışan bir iş daha çıkarmış. Ayrıca,”30 Seconds to Mars” sponsorluğundan doğacak filmi de merakla bekliyorum.

 

 

2. Coca-Cola

Sedat Anak

(2) Coca-Cola’nın yeni iletişim stratejisinde basit bir anlatım yolunu benimsediği, artık sadece mutluluk değil, her duyguya hitap eden bir iletişim stratejisi, bu film ile izleyiciyi anında yakalıyor. İletişimin en önemli unsurlarından biri olan hedef kitle ile marka arasında duygusal bağ kurulması bu sayede mümkün oluyor. Bu filmde stratejinin teması ürünlerin önüne geçmiş. Oysa ki filmde Cola Zero, Coca-Cola Light ve Coca-Cola gibi 3 farklı içecek de geçiyor. Siz bunları görebildiniz mi?

Selim Ünlüsoy

(2) Coca-Cola. Kampanya görücüye çıkmadan çok evvelden beri dahil olduğumuz bir iş bu, o nedenle tarafsız bir yorum beklemeyin benden. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli analizler yapıldı farklı kanatlardan. İlla ki bir iki yoruma denk gelmişsinizdir. Duyduklarınızı tekrarlamak istemem. Ama şu kesin ki, Coca-Cola’da yeni bir dönem başladı. Bunun bir parçası olmanın tadını çıkarıyoruz ajansça.

3. Vestel

Sedat Anak

Sevgililer Günü için herkesten çok farklı, çok eğlenceli ve çok başarılı bir çalışma ortaya çıkardıkları için (3) Vestel’e ve yaratıcı ekibe tebrikler. Başarı için illa ki ünlü kullanımı, yüksek prodüksiyon maliyetleri veya şaşaalı post prodüksiyon efektlerine ihtiyaç olmadığını tüm reklamverenlere kanıtlamışlar. Küçük ev aletleri Sevgililer Günü’nde alınabilecek hediyeler listesinin üst sıralarında olmasa bile reklamdaki esprili ve sıcak anlatım dili sayesinde insana “Acaba olabilir mi?” dedirtiyor.

Selim Ünlüsoy

(3) Vestel. Özel gün brief’i geldiyse oyunu durdur. Menüye gel. Zorluk derecesini bi’ tık artır. Menüden çık ve oynamaya devam et. Tüm sektörün konuştuğu dil, anlattığı konu, birden aynı düzleme indirgenir. Ayrışmak zordur. İyi olan kazanır. Bence tatlı bir konsept yapmış Vestel. Sanat yönetimi bambaşka yorumlanabilirdi, o ayrı.

4. İş Bankası
Sedat Anak

Duygusal başlayarak dikkatleri üzerine çeken (4) İş Bankası filmi, sonra absürt bir hal alırken Cem Yılmaz’ın da esprileriyle son derece eğlenceli ve akılda kalıcı.  Son zamanlarda özellikle banka ve telekom şirketlerinin ana odaklarından biri de KOBİ’ler oldu. Filmdeki karakterlerin esnaf olması ve olayın sanayide geçmesi ince düşünülmüş. Ürün bir aplikasyon olduğu için Star Wars’tan esinlenerek, teknolojiye de dokunulmuş. Ürün ve fonksiyonel faydalar çok net. Bence kreatif ekip brief’teki parçaları güzel birleştirmiş ve başarılı bir iş çıkartmış. Tek sorun filmin çok uzun olması.

Selim Ünlüsoy

(4) İş Bankası işleri her zaman belli bir çizginin üstündedir; yetenekli, saygıdeğer kalemlerin ucundadır. Bu iş de ‘Anında Kredi’ ürününü sorunsuz anlatıyor. Kendisine sormak lazım tabii ki ama, bence Cem Yılmaz artık keyif almıyor reklam filmlerinde bulunmaktan. O enerjinin de yüzüne ve dolayısıyla filme yansıdığını düşünüyorum.

5. Albaraka

Sedat Anak

(5) Albaraka’nın son kampanyasında kullanılan Seksenler dizisinin popülaritesi halihazırda reklamı TV’de gören izleyicide hemen bir merak uyandırıyor. Banka bu sayede yenilikçi imajını ortaya koyarken reklamda geçen, geçmişte toplumda olan ve şimdilerde daha çok aranılan yardımlaşma, paylaşım gibi değerlerin Albaraka’da bugünlerde de halen geçerli olduğunun altının çizilmesi mevcut müşteriler ve bu gibi değerlere önem veren yeni hedef kitle için oldukça etkili.

Selim Ünlüsoy

(5) Albaraka. Katılım Bankacılığı, iletişimini gururla yaptıkları değerlerle çağımızın kullanıcısının modern bankacılık çözümlerinden beklentileri arasında gitgide sıkışan bir sektör. Albaraka hala bu terazinin “değer iletişimi” köşesinde kalmayı tercih ediyor gibi duruyor. Nasip. Kısmet.

6. Eti Çikolata

Sedat Anak

Hedef kitlesi 15-30 yaş aralığı genç kadınlara seslenen Serdar Ortaç’lı (6) Eti Çikolata reklamında bu grubun yaşadıkları “aşk acısının” sebep olduğu depresyondan çıkmaları için popüler Serdar Ortaç şarkılarından tavsiyeler veriliyor. Depresyon nedeni duygunun; sadece aşk acısı olması, konu olarak biraz klişe ve kısır kalsa da sosyal medyada ses getirebilecek, eğlenceli bir çalışma olmuş.

Selim Ünlüsoy

(6) Eti Çikolata. {(Çikolata) x Depresyon*2} + Serdar Ortaç % Eti = ?