artwork

Salgın ulaşım araç kullanımını değiştirdi

3 sene önce

0

GroupM Türkiye ekibi koronavirüs salgını ile birlikte kullanıcıların medya tüketiminde, kategori tüketiminde, sosyal yaşamında ve alışveriş tercihlerinde ne gibi değişimler oluyor ve beklentileri ne yönde değişiyor gibi konuları 3 fazdan oluşan 1500 kişinin katıldığı anketle inceleyerek, analiz ediyor.

Tüketicilerin salgın döneminde virüsten korunmak için aldıkları aksiyonlardan biri, ulaşımda kullandıkları araç tercihlerini değiştirmek oldu.

Tüketicilerin önceki döneme kıyasla ulaşım yolu olarak daha fazla kullanmayı tercih ettikleri ilk opsiyon %38 ile gidecekleri yere yürüyerek gitmek. Burada herkesin olabildiğince evinden uzaklaşmadan, kendi mahallesi içerisinde kalmayı tercih ettiği göz önünde bulundurulduğunda, yürümek insan kalabalığından kaçınmak için en güvenli yol oldu. İkinci olarak %34 ile kişisel araç kullanımının önceki döneme göre arttığını görüyoruz. Sonrasında ise havaların da güzelleşmesiyle birlikte %10 bisiklet ve %6 taksiyi daha fazla kullanmak geliyor.

Kullanımı salgın döneminde tamamen bırakılan araçlara baktığımız zaman genellikle insan kalabalığının çok fazla olduğu ve sıkışık olan toplu taşıma araçlarının ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. Ulaşım araçlarında tüketicilerin %67’si ilk olarak metrobüsü kullanmayı bıraktı. İkinci sırada ise tüketiciler %66 vapur&motor gibi deniz yolu araçlarının kullanımını bıraktı. Aynı şekilde tüketicilerin %66’sı metroyu devamında ise %65’i minibüs & dolmuşu, %64’ü ise kiralanabilir araçları tamamen kullanmayı bıraktığını belirtiyor.