Reklam engelleme oranları yüzde 50’ye ulaştı

Reklam engelleme oranlarını ölçen Adobe ve PageFair’e göre genel reklam engelleyen kullanıcı tabanı, aylık 144 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Bu sayı tek başına, 2013 senesinden iki kat fazla. PageFair’e göre reklam engelleme oranları %30-50 video oyunları ile %25 teknoloji sitelerinde en yüksek seviyedeyken, oranlar iş haberleri yayıncılığında %15-20 arası, eğlencede %15 ve spor haberlerinde %10-15 arasında olup ayrıca artmaktadır.

CBS Sports’un reklam engelleme oranları %5 civarında olduğunu söyleyen CBS Interactive Gelirden Sorumlu Yöneticisi David Morris’e göre bazı oyun sitelerinde bu rakamın %30’a kadar ulaştığını vurguluyor.

Y kuşağı bu artışın sorumluları arasında gösteriliyor. Morris konu hakkında, “Bu en kalabalık nesil aynı zamanda özellikle gençleri hedef alan yayıncılar için kusursuz fırtına yaratacak en dijital-meraklısı nesil. Bu okurlar bizim geleceğimiz, yani bir kez reklam engelleyici kullanmaya alıştılar mı, küçük değil, büyük bir sorun haline gelir” yorumunu yapıyor.

Sorun, Avusturya ve Almanya yayımcılarının reklam engelleme oranlarını %20’dan fazla gördüğü Avrupa’da daha çok dillendiriliyor. Aralarında Birleşik Krallık’tan ITV ve Channel 4’ün de bulunduğu birçok yayıncı, videolarındaki reklamları reklam engelleyici ile engelleyen kullanıcılarla mücadele ediyor. Asıl reklam yerleştirmesinin bloke edileceği fakat içeriğin kendisinin edilemeyeceği sponsorlu içerik modeli üzerine daha yolun bir şekilde edilmek de bir çözüm. Tabi bu aynı zamanda pazarlamacıların, insanların tüketmeyi tercih edeceği içerikler yaratması gerekli demek.

Kaynak: digiday

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.