Ramazan’da en çok TV reklamı veren markalar

Medya Takip Merkezi, 1 Temmuz – 05 Ağustos 2013 tarihleri arasında, Ramazan dolayısıyla ekranlara en fazla reklam veren sektör ve markaları mercek altına aldı. 13 TV kanalı üzerinden yapılan araştırmaya göre, Ramazan reklamlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 61 artış oldu.

Bu yıl toplamda 64 marka Ramazan temasıyla TV kanallarına 43 bin 158 reklam spotu verirken, bu reklamların ekranlarda kalma süresi ise 250 saat oldu.

En fazla yatırım gıda sektöründen

Ramazan reklamlarına en fazla yatırım yapan sektör, bu yıl da gıda oldu. Toplam reklam pastasının yüzde 57’sine sahip olan sektör, 130 saat süre TV aracılığı ile tüketicilerine ulaşırken, gıda sektöründen 21 marka bu yıl Ramazan’a özel reklamlar hazırladı.

Araştırma dönemi boyunca, gıda sektöründen en fazla reklamı spotunu dondurma ürün grubunun (5.489 reklam spotu) verdiği belirlenirken, süre anlamında reklamlarıyla ekranlara en çok gelen gıda segmenti ise gazlı içecekler (40 saat) oldu. Sektörün, Ramazan reklamları için en fazla tercih ettiği TV kanalları ise sırasıyla, toplam reklam spotlarının yüzde 13’üne sahip olan Star TV, Kanal D (% 12) ve ATV (%12) oldular.

Ramazan özel reklam yatırımlarında ikinci sırayı alan sektör yine finans oldu. Geçen yıla göre reklam frekanslarını yüzde 55 oranında arttıran finans sektörü, 7 bin 686 reklam spotuna karşılık 57 saat TV aracılığı ile tüketicilerine ulaşmayı hedefledi. Ağırlıkla Ramazan/bayram kredilerine yönelik reklamlar yayınlanırken, en fazla reklamı toplam reklam frekanslarının yüzde 30’una sahip olan Garanti Bankası verdi. Denizbank (%14), Türkiye Finans Katılım Bankası (%13) onu takip ettiler.

MTM’nin araştırmasına göre, Ramazan’a özel hazırladığı yeni dondurma çeşitleri ile tüketicilerin ilgisini çekmeyi amaçlayan Algida, en fazla reklam frekansına sahip marka oldu. 4 bin 784 reklam spotuna karşılık 26 saat ekranlarda kalan marka, süre anlamında da ikinci sırada yer aldı. Algida’nın Ramazan reklamları sırasıyla en çok Star TV, Kanal D ve FOX TV’de yayınlandılar.

Süre bakımından ekranlarda Ramazan reklamları ile en fazla boy gösteren marka ise, Coca-Cola oldu. 30 saati aşkın süre ile reklamları yayınlanan gazlı içecek markası, reklamlarında Hacivat, Karagöz, Ramazan davulu gibi geleneksel simgeleri kullanmayı tercih etti.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.