Rakamlarla online ekranlar: Sosyal medyada neler konuşuluyor?

6 sene önce

0

Sosyal medyada neler konuşuluyor?

Sosyal medyada en çok konuşulan online diziler hangileri? Kadınların sosyal medyada daha aktif olduğu platform hangisi? İşte, 1 Ocak – 7 Mart 2017 tarihleri arasında yapılan araştırma sonuçları…

Türkiye’de yabancı dizilerin Netflix gibi dijital platformlarda oldukça geniş bir izleyici kitlesine sahip olması ve ses getirmesinden sonra yerli online dizilerin yer aldığı dijital platformlar da hayatımıza girdi. Yerli online dizi platformları BluTV ve puhutv yakın zaman önce lansmanlarını yaptılar ve yeni dizilerini izleyicilere tanıttılar. Masum ve Fi gibi özellikle oyuncularıyla dikkat çeken dizilerin sosyal medyada geniş yankı uyandırdığı ve Fi’nin daha yayınlanmadan, yalnızca tanıtımlarıyla sosyal medyada heyecan yarattığı görülüyor.

Kadınlar puhutv’yi daha çok tercih ediyor

Öncelikle; dijital platformların sosyal medya performanslarına bakılacak olursa; Doğuş Yayın Grubu’nun tvyo’nun yayın hayatını sonlandırarak puhutv ismini verdiği platformu hayata geçirmesinin sosyal medyada ilgiyle karşılandığı ve çok konuşulduğu görülüyor. Platformun merakla beklenen dizisi Fi’nin öncelikle oyuncuları, sonrasında ise oyuncuların yer aldığı tanıtım fotoğraflarıyla çok beğenildiği ve konuşulduğu gözleniyor. Platform, daha dizisi yayınlanmaya başlamadan 1 Ocak – 7 Mart tarihleri arasında 67.861 iletiyle diğer dijital platformlar arasından 1. sıraya yerleşiyor. puhutv, incelenen üç platform arasında kadınların daha fazla konuştuğu tek platform olarak da dikkat çekiyor (%52 kadın, %48 erkek). Netflix ise yayınladığı yabancı dizilerle Türkiye’de oldukça ilgi gösterilen bir platform olarak öne çıkıyor. Özellikle The OA, Narcos, Black Mirror, Stranger Things gibi ilginç hikayeleri ile dikkat çeken yapımları yayınlayan platform, yine aynı zaman aralığında 30.027 iletiye sahip. Platformu sosyal medyada konuşan kullanıcıların cinsiyet dağılımına baktığımızda, %32’sinin kadın, %68’inin erkek olduğu gözleniyor. Türkiye’de bir diğer dikkat çeken ve yayın hayatına yeni başlayan platform da BluTV. Platformun özellikle Masum dizisi ile dikkatleri üzerine çektiği ve çok konuşulduğu görülüyor. Dizinin türünün polisiye-dram olması ve yeni dizisi Sahipli’nin de korku türünde olması nedeniyle, sosyal medyada erkekler tarafından daha fazla değerlendirildiği dikkat çekiyor (%64 erkek, %36 kadın).

En çok Masum konuşuldu

Dijital platformların sosyal medya performanslarını inceledikten sonra bu platformlarda yayınlanan online dizilerin sosyal medya performanslarına bakıyoruz. Öncelikle yerli online dizilerin sosyal medya performanslarına göz atalım. 1 Ocak 2017 – 7 Mart 2017 tarihleri arasındaki yerli online diziler sıralamasında BluTV’de 23 Ocak’ta yayınlanmaya başlayan Masum, 21.525 ileti ile en çok konuşulan yerli online dizi olmayı başarıyor. Masum, güçlü oyuncu kadrosu ve farklı hikayesiyle sosyal medyada adından söz ettirmeyi başarıyor. Aksiyon-dram dizisi olan Masum; Haluk Bilginer, Serkan Keskin, Ali Atay ve Okan Yalabık gibi isimleri bir araya getirmesiyle heyecan yarattı. Dizi hakkındaki iletilerde genel anlamda olumlu yorumlar gözlemlenirken, dizinin farklı hikayesi ve oyuncuların karakterleri başarıyla canlandırmasının sosyal medya kullanıcıları tarafından en çok beğenilen özellikler olduğu görülüyor. puhutv’nin ise yine sosyal medyada büyük heyecan yaratan ve çok konuşulan dizisi Fi, daha yayınlanmadan başrol oyuncularının açıklanmasıyla, sonrasında ise dizide yer alacak oyuncuların birlikte yer aldığı fotoğraf tanıtımlarıyla ses getirdi. Dizi; Serenay Sarıkaya, Berrak Tüzünataç, Ozan Güven ve Mehmet Günsür gibi popüler ve başarılı başrol oyuncuları bir araya getirmesiyle 20.337 ileti aldı. Dizide yer alan oyuncuların fanlarının da çok fazla olmasının sosyal medyadaki konuşulmayı artıran önemli unsurlar arasında yer aldığını söylemek mümkün. BluTV’deki bir diğer dizi Sahipli ise yine yerli dizilerde pek rastlanmayan bir tür olan korku öğelerini barındırmasıyla sosyal medyada dikkat çekti. Dizi hakkında 1.114 ileti paylaşıldı ve genellikle olumlu yorumlar yer aldı.

Yabancı dizlerde ilk sırada The OA

Netflix’te yer alan online yabancı dizilerin sosyal medya performansları incelenecek olursa, ileti sayısı bakımından ilk sırada bilim kurgu-fantastik öğeleriyle Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başaran The OA yer alıyor. Dizi hakkında 1 Ocak 2017 – 7 Mart 2017 tarihleri arasında 6.450 ileti paylaşıldı. Uyuşturucu baronu olan Pablo Escobar’ı anlatan Narcos, bir suç draması dizisi olarak oldukça fazla ses getirdi. Yine aynı tarihler arasında dizi hakkındaki ileti sayısının 6.166 olduğu görülüyor. Black Mirror da yine listede yer alan başarılı yapımlardan. Drama ve bilim kurguyu bir araya getiren farklı hikayesiyle sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çeken yapım hakkındaki ileti sayısı 4.660. Stranger Things de yine bilim kurgu dizilerine başarılı bir örnek teşkil eden ve oldukça ses getiren bir yapım olarak listede yer almayı başarıyor. Dizi hakkında bu dönemde paylaşılan ileti sayısının 4.621 olduğu görülüyor.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2017 sayısında Somera'nın katkılarıyla hazırlanıp yayınlanmıştır.