Site icon Campaign Türkiye

Puck Global yeni ofisinde “More” diyor

Ofis sayımızda bu ayın konuğu Puck Global oldu. Ajans Başkanı Haluk Erkmen ile yeni ofislerini, ideallerini konuştuk. Puck Global: Türkiye’nin en mutlu çalışılan, en kreatif, en çok insanın çalıştığı, en çok para kazanan ajans olmak istiyor.

 

Puck Global Torun Center’da yer alan, geçtiğimiz yılın ekim ayında taşındığı ofisinde Haluk Erkmen’in ütopyasını gerçekleştirmek için çalışıyor. Girişte bizi koyu ahşap mobilyalar karşılıyor. Haluk Erkmen renk seçimini titizlikle yaptıklarından bahsederken: “Bence ajansların bebeklik, gençlik ve yetişkinlik yani olgunluk dönemleri var. Önceki yerimize ilk taşındığımızda 11 kişiydik, çıkarken 33 kişi olmuştuk. Şimdi 40 kişiyiz. 4 katlı müstakil bir yerdeydik, alan bize yetmemeye başlamıştı, müşterilerimiz ofisin bize yakışmadığı konusunda eleştirilerde bulunuyordu. Bu yüzden olgunluğumuzu anlatacak bir mimari, yer ve renkler seçtik.” diyor.  Ofisin tasarımı AA mimarlığın katkıları olsa da Haluk Erkmen’e ait. Puck Global’in itibarını yansıtan, aynı zamanda showroom görevi gören, çalışanlarına her açıdan destek olan yeni nesil bir alan yaratılmış.  Puck Global’i ziyarete gelen müşteriler ofisin içine dahil olmadan doğrudan ağırlanacakları alana geçiyor.  Ancak ofisin yüksek tavanlı, çalışma alanını da görebiliyorlar.

Şirkette geleneksel ajans yapılanması haricinde bir de çizgi filmlerin, animasyonların üretildiği ayrı bir bölüm var. Tabii, bölümler fiziki olarak ayrılmış değil. Haluk Erkmen: “Daha önce çalıştığım yerlerde çok katlı ofis ortamı insanların bilinçaltında bir hiyerarşi oluşturmuştu. Bu durum birlikteliği bozuyordu.” diyor.  Ofiste yatay düzen tercihi de böylece anlaşılmış oluyor.

Puck Global yeni ofisinin verdiği avantajları çalışanlarıyla paylaşıyor. 11:50 13:30 arasında bina bünyesinde bulunan sinemaya gidiyor, farklı zamanlarda yine bina bünyesindeki sanat galerisini ziyaret ediyor. Haluk Erkmen: “Çevremizde restoranlar var, spor salonumuz var. Bizlerden katılım artarsa Puck Global çalışanlarına özel çalışmalar yapabiliriz.” diyor.

Ofisin en sevilen köşesinin şimdilik teras olduğunu söyleyen Erkmen: “Şimdilik en çok ilgi çeken alan teras çünkü orada sigara içiliyor ancak bir sahne yaptırdık. Burada profesyonel etkinlikler düzenlemeyi düşünüyoruz.

3 albümü olan Sıcak adında bir grup da  geldi daha önce. Akustiğini çok beğendik, grup ayrıca övdü. Sesin koridorlarda yankılanmamış olması bizim için bir avantaj. Sahnede What The Puck adını vereceğimiz özel etkinlikler düzenlemek istiyoruz. Alanın arkasında çalışanların seçtiği objelerden oluşan bir çizim yer alacak. Bu alanda video içerikler üreteceğiz.

Yeteneğe göre değil, karaktere, uyumluluğa göre seçilen ekip arkadaşları.

Ajans Başkanı Haluk Erkmen: “Çok yetenekli insanlar aramıyoruz; uyumlu, iyi niyetli insanlar arıyoruz. Burada birliktelik ortamının sağlanması için benzer karakterde insanların çalışması gerekiyor.  Çok yetenekli ama biraz arıza insanlar ortamı hemen bulandırıyor. Bence en önemli yöneticilik becerisi doğru insanı seçmek. Bunu da yeni anladım.” diyor.

“More” felsefesi

Puck Global’in “more” adında bir felsefesi var. Felsefeye göre çalışanların Puck Global’de çalıştığı zamanın maksimum faydalarına olması amaçlanıyor. Haluk Erkmen’in bizzat yönettiği çalışma gruplarında yaratıcı ekip, işlerini maksimum özenle hazırlıyor.

Haluk Erkmen: “Birçok insan çalıştıkları kurumdan hafta sonu dahil geç saatlerde çıkıyor. İnsanlar durumdan sıkıldı. Hayalet gibi geziyorlar. İnsanlar içi boşalmış, enerjileri emilmiş gibi geliyorlar. Burada öngördüğümüz: Burası 4 duvar ve hayatın en verimli döneminin geçtiği alan. Herkesin hayata bakış şekli, zevkleri farklı ama ortak paydada herkesin zevk alacağı şeyleri günlük hayatımızın parçası haline getirmek, gelen herkese bir eğitim imkanı sunmak, bildiklerimizi aktarmak istiyoruz. Çalışanlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak bir ofise geçmek bizler için en önemli kriterlerden biriydi. Bulunduğumuz ofis 5 metre tavan yüksekliğine sahip, yani ferah bir yapısı var. 120 m kare teras alanımız bulunuyor. Metroya çok yakınız, ayrıca bina içine de metro çıkışı inşa ediliyor. Sayısız yemek tercihi yapabileceğiniz bir ilçedeyiz. Bunun yanında yemek ücretlerini de yeterince iyi veriyoruz.” diyor.

Puck Global mesai saatlerinde de ideallerine uygun hareket ediyor

Haluk Erkmen: “Asla hafta sonu çalışmıyoruz. Hafta içi benim kuralım 19:00. Revizyon alacak kadar vasat bir çalışma olmadıkça çalışma saatlerimiz de değişmiyor.  Hedefimiz: 19:00 – 20:00’dır. Ayrıca herkes işe 10.00’da geliyor. Kaçta geldiğin önemli değil, verimli olup olmadığın önemli diyoruz. Odaklı olmakla, işini sevmekle ilgili bir durum bu. Pazartesi sendromu yaşamadan işine gelen insanlardan kurulmuş bir ajansın peşindeyim.  Kısmen yol aldık. Mümkün olduğunu düşünüyorum; herkes bu hedefe odaklanırsa  başarabileceğimize inanıyorum. İdealist bir yapıdayız. Türkiye’nin en iyi ajansı olmak için var burası. Sırasıyla, en mutlu çalışılan, en kreatif, en çok insanın çalıştığı, en çok para kazanan ajans olmak.” diyor.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 87. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version