Site icon Campaign Türkiye

PR zaferi ve Obama v2.0

Obama… Bu yıl da iletişim başarısı sergiledi.

Barack Obama bir kez daha “başarılı seçim kampanyası nasıl yürütülür” dersi verdi. Libya baskını ile Sandy kasırgasını bile lehine puan olarak yazdırmayı başardı.

2008 yılındaki başkanlık seçimleri sadece ABD için değil tüm dünya için tam bir devrim olmuştu. Martin Luther King’in “Bir rüyam var” sözlerini doğrularcasına deri rengi siyah bir adam ilk kez Beyaz Saray’ın yolunu tutmuş ve o rüyayı gerçekleştirmişti. Bunda ABD çağında Obama için yürütülen dev ve benzeri görülmemiş iletişim kampanyasının rolü büyüktü. İnternet, sosyal ağlar, kapı kapı, telefonla yürütülen lobi faaliyetleri Obama’nın büyük bir farkla seçimi kazanmasında önemli rol oynadı. 2012 seçimleri gelip çattığında ise herkesin aklında aynı soru vardı: Benzer bir kampanya ile seçim yeniden kazanılabilir mi?

Obama’ya karşı Mitt Romney’i aday olarak çıkaran Cumhuriyetçiler bir önceki seçimin neden kaybedildiğini çok iyi biliyorlardı ve bu kez onlar da aynı silahlarla seçmenin gönlünü kazanmaktan geri durmadılar. Ancak Obama bu kez de ‘vurucu hitabet ve sıcaklık’ formülleriyle başarıyı yakalamayı bildi. İşte Obama’ya zaferi getiren müthiş kombinasyonun yansımaları…

Libya gafı ve nakavt darbesi

ABD’de başkan adayları arasında yapılan televizyon tartışmalarının ilkinde Mitt Romney, rakibi Obama’yı adeta hallaç pamuğu gibi atmış ve büyük puan toplamıştı. Ancak ikinci tartışmada bir çuval inciri berbat eden bir hataya imza attı. Romney, Libya’nın Bingazi kentinde biri büyükelçi dört Amerikalı görevlinin öldürülmeleriyle ilgili olayda, Obama yönetiminin olayda zayıf davranıp bunun bir terör saldırısı olduğunu dahi günler sonra ilan ettiğini söyledi. Obama ise olayın ertesi günü bu olayın bir terör saldırısı olduğunu söylediğini hatırlattı. Ancak Romney iddiasında ısrar edince, tartışmanın moderatörü araya girerek Obama’nın haklı olduğunu söyledi. O an Romney için büyük bir fiyasko oldu. Yani Obama açığı buldu, vurucu darbeyi indirdi.

Romney’nin yüzde 47 gafı

Obama ile Romney arasındaki fark, Eylül ortasında iki puana kadar inmişti. Ancak o günlerde Romney’nin gizli çekilmiş bir videosu ortaya çıktı. Romney samimi bir ortamda bağışçılarıyla sohbet ederken, ülkede yardım alan yoksul kesimle ilgili şu sözleri söylüyordu: “Her halükârda Obama’ya oy verecek yüzde 47’lik bir kesim var. Sırtını devlete dayamış, mağdur olduklarını düşünen, devleti kendilerine bakmakla yükümlü sayan bu yüzde 47, Obama’nın yanında. Bu insanlarla işim yok benim. Onları sorumluluk almaya ve hayatlarına çekidüzen vermeye ikna etmemin imkanı yok.” Obama bu sözleri kendi lehine çok iyi değerlendirdi. Hemen hemen her konuşmasında ‘bütün Amerikalılar’ın başkanı olacağı’ mesajını verdi.

Otomobil endüstrisi

Ekonomik krizden en çok etkilenen endüstrilerin başında otomobil endüstrisi geliyordu. Obama, General Motors, Chrysler gibi dev Amerikan otomobil firmalarına 25 milyar dolarlık yardım yaparak hem bu firmaları batmaktan kurtardı hem de bu fabrikalarda çalışan on binlerce kişinin işsiz kalmasını engelledi. O dönemde Romney’nin de aralarında olduğu Cumhuriyetçiler, bu firmaların batması gerektiğini belirten açıklamalar yaptı. Otomotiv endüstrisi işçilerinin yoğun bir şekilde yaşadığı Ohio ve Michigan’daki seçmenler bunu unutmadı. Sandık çıkış anketlerinde Ohio’luların yüzde 59’u otomotiv endüstrisi kurtarma paketinin oy tercihlerinde etkili olduğunu söyledi.

Sandy kasırgası sonrası… Obama kapı kapı dolaştı.

Florida geleneği

1924 yılından bu yana Cumhuriyetçi adaylar Florida’yı kazanamadıklarında seçimi de kazanmaları mümkün olmuyor. Nitekim yine bu kural işledi. Bundaki temel etken ise Obama’nın bu bölgede yaşayan Hispanik seçmene sempatik gelen politikalara imza atması. En önemlisi ilk kez bir ABD Başkanı ülkede yasadışı olarak bulunan göçmenlerin çocuklarına, ‘Dilediğiniz işte çalışabilirsiniz, sınırdışı edilmeyeceksiniz’ garantisi verdi. Bu da Florida’daki ‘Latino’ olarak anılan kesimin yüzde 60 oranında Obama’yı tercih etmesinde etkili oldu.

Sandy kasırgası

Obama’dan önceki ABD Başkanı Bush, New Orleans’ı vuran Katrina kasırgasında yeterli önlem alamamış ve yardım faaliyetlerinde çok geç kalmakla eleştirilerek yerden yere vurulmuştu. Obama, bundan ders çıkardı. ABD’yi son yıllarda vuran en büyük kasırga olan Sandy’den hemen sonra kapı kapı dolaşarak yardım faaliyetleri yürütüldü. Obama kasırgada güven veren bir başkan imajı çizdi. Sahip olduğu marina yerle bir olan bir ABD’li kadına sarıldığı görüntü kasırganın simge fotoğrafı oldu. Anketlere göre ‘Sandy kasırgası kullandığım oyda etkili oldu’ diyen seçmenin oranı yüzde 42. Bunların yüzde 60’ının Obama’ya oy verdiği anlaşıldı.

400.000: Obama’nın seçim sonuçlarını aldıktan sonra attığı “Four more years” tweetinin ilk birkaç saatte aldığı retweet sayısı

327.452: Seçimin sonuçlandığı gün, Obama’nın yeniden seçilmesiyle ilgili, bir dakikada atılan tweet sayısı

 

Uğur Koçbaş

[arrowlist]

[/arrowlist]

Exit mobile version