artwork

Pınar Nokay ve Cihan Kavaklıpınar yorumluyor

5 sene önce

1

Balparmak Pazarlama Direktörü Pınar Nokay ve Cheil Worldwide Turkey Kreatif Direktörü Cihan Kavaklıpınar, 79. sayımıza özel olarak ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladılar.
______________________________________________________________________________

1. Mitsubishi Motors Türkiye

 

Pınar Nokay – Balparmak Pazarlama Direktörü 

Bir intervalin içerisinde gidip geldikçe kendilik duygusunu kaybettiğimizi hissediyor ve isyan ediyoruz. Bu içgörüyü kullanmak çok ilgi çekici. Beyaz yaka hedef kitlesi çok net gösterilmiş ancak defalarca vurgulanarak biraz tekrara düşüyor. Müzik ve underground bakış açısı ile isyanı aktarma noktası harika. İnsan sosyal bir varlık. Gün içinde farklı duygularının karşılığını bulma arayışı var. Aracın tüketicinin hayatına kattığı şeyin aradığı hisleri yakalamasıyla özdeşleşmesi çok doğru bir strateji. Sınırları belli olan bir hayatın araba ile özgürleştiğinin vurgulanması çok doğru bir strateji. Efektlerin kullanıldığı sahnelerde, daha özendirici dokunuşlarla arabanın karizması daha ilgi uyandırabilirdi. Müzik filmde çok etkili. Viral film konusunda oldukça doğru bir adrese Batesmotelpro’ya başvurulmuş. Gelen yorumlar da bunu destekler nitelikte.

Cihan Kavaklıpınar – Cheil Worldwide Turkey Kreatif Direktörü

Batesmotelpro’nun marka iş birlikleri ilk yıllarında ilginç sonuçlar veriyordu. Güzel videolar yapmışlardı. Ancak şu an fazlasıyla tekrara düştükleri kanısındayım. Mitsubishi markası çok arka planda kalmış. Dijital seyircinin dikkatinin de artık daha kolay dağıldığını hesaba katarsak biraz uzun ve yorucu bir içerik olmuş.

 

_________________________________________________________________________________________

2. Türk Telekom

Pınar Nokay – Balparmak Pazarlama Direktörü

İmaj filmleri için çıktığı bu yol marka için oldukça zorlayıcı. Tüketiciyi, bu tür hikayelerin gerçekliğine inandırmak güç. Hikayelerde yer yer inancımızı kaybetsek de son filmde hepimizin yakından tanıdığı “Bakkal Amca”nın anlatılması oldukça doğru bir karar. Türkiye’yi kapsayan bir yanı var. Oldukça güzel kareler var. Karakterlerin kendi sesleri, kafa sesleri ve anlatıcının devreye girmesi biraz karışıklık hissi yaratıyor. Ana fikirde umut veren duyguları yayma var. “Paylaşmaya değer” kavramının platform mu, KSS mi olduğu biraz daha net sunulabilirdi. Sıcak renkler ile iyi dengelenmiş görsel dünyası var, markanın çatısı çok belirgin.

Cihan Kavaklıpınar – Cheil Worldwide Turkey Kreatif Direktörü

Türk Telekom’un gerçek hikayeler üzerinden iletişim yapması güzel. Son dönemde buna benzer çalışmaları olmuştu diye hatırlıyorum. Bu videoda konu aslında sıcak ama izledikten sonra hikaye insanları etkileyecek şekilde anlatılamamış diye düşündüm.

3. Hayat Su

Pınar Nokay – Balparmak Pazarlama Direktörü

Çok başarılı bir slogana imza atılmış. Mesajı çok net ve bağlayıcı. Yeni ambalaja geçişi kendisinin yeni dünyasına küçük bir adımla bağdaştırması harika. Packshot’ta yer alan su demoları müthiş. Su içme sesleri su içme isteği yaratıyor. Marka kendi kalıplarının çok fazla dışına çıkmamış.

Cihan Kavaklıpınar – Cheil Worldwide Turkey Kreatif Direktörü

Çok net ve basit bir iletişim. İşin merkezinde ürün var. İşi dolandırmadan mesajı en kısa yoldan vermişler. Çok farklı bir fikir değil ama hedef kitlesinde etkili olacağını düşünüyorum.

4. A101

Pınar Nokay – Balparmak Pazarlama Direktörü

Marketlerin geniş alanlarının olması tüketici deneyiminin güzel olacağı hissini veriyor. İndirim marketlerinde alışveriş deneyimi normal süpermarketlere göre daha az tatmin edicidir. Film, tam tersi bir his veriyor. Bu markete gideyim diye düşündürüyor. “Keep it simple” demenin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Ucuzluk, oldukça basit bir dille anlatılmış. Kompleks diyaloglar yerine ucuz demişler sadece. Samimi bir dış ses, daha da içine çekiyor herkesi.

Cihan Kavaklıpınar – Cheil Worldwide Turkey Kreatif Direktörü

A101’den yine pek komik bir seri. Oyuncu seçimleri çok başarı. Dış ses kullanımı dikkat çekici. Geçtiğimiz sezon yaptıkları işi de beğenmiştim, bu da çok güzel olmuş. Yapanların ellerine sağlık. Tebrik ederim.

5. Rossmann

Pınar Nokay – Balparmak Pazarlama Direktörü

Influencer’lar, oyunculardan bile daha değerli hale geliyor. Fakat influencer’ları farklı mecralara taşımak riskli. Milyonlarca insana sosyal medyadan sesleniyor olsak da mecra değişikliği söz konusu olduğunda bu kişilerin kim olduğunu duymamız gerekli. Fenomen bir çifti TV ekranlarına taşımak fikri güzel. Daha açık şekilde uygulanması etkiyi artırabilirdi.

Cihan Kavaklıpınar – Cheil Worldwide Turkey Kreatif Direktörü

Bu işe çok ısınamadım. Influencer kullanımları güçlü bir fikir olmadığında çok yapay kalabiliyor. Bu durum, marka mesajının gücünü azaltırken inandırıcılığını da sorgulatıyor. Gacemer çifti aslında kendi videolarında çok daha sempatik ve komikler. Onları daha iyi kullanabilmiş olsalardı, ortaya çok daha dikkat çekici bir içerik çıkabilirdi.

6. Türk Hava Yolları

Pınar Nokay – Balparmak Pazarlama Direktörü

Sinematografik başarı ile amacına uygunluğu doğru orantılı şekilde ilerliyor. Prodüksiyon açısından çok başarılı filmin senaryosu da hedef kitleyi tam kalbinden vuruyor. Başarı hikayesi izlemenin yanında, hepimizin hayatına dokunan olayları gülümseyerek hatırlıyoruz. Sinema filmi ruhu var. Dozunda işlenmiş bir hikaye var.

Cihan Kavaklıpınar – Cheil Worldwide Turkey Kreatif Direktörü

Türk Hava Yolları markasının büyüklüğüne ve köklü geçmişine yakışır bir video olmuş. Prodüksiyon kalitesini, filmin kurgusunu ve geçmiş olay betimlemelerini çok beğendim. Bu işle ilgili tek bir eleştirim var. Keşke baştan sona olayları ve duygusunu anlatan bir dış ses olmasaydı. Görsel hikaye zaten kendini güzel anlatıyor. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.