artwork

Pandemi ve açıkhava

3 sene önce

0

Covid krizi; bundan yıllar sonra ekonomistler, sosyologlar tarafından incelenecek bir kriz. Bu krizde hiç bilinmeyen distopik bir atmosfer içinde tüm insanlık evlerine çekildi. Kent sokakları ıssız bir ortama dönüştü. Covid nedeniyle yaşanan ortam reklam yatırımlarını durma noktasına getirdi. Tüm mecralar bu sert duruştan etkilendi doğal olarak. Ama en çok etkilenen mecralardan biri açıkhava oldu. Uzunca bir süre açıkhava durdu. Yaşanan bu alışılmadık ortama zaman içinde yavaş yavaş alışılması, ne yapılacağı konusunda yeni fikirlerin, yaklaşımların üretilmesi ile şok etkisi yumuşamaya başlayınca reklam planlamaları yeni bir dönem yaşamaya başladı. Bu değişim bazı mecraları olumlu yönde etkiledi. Krizden en çok etkilenen mecralardan biri olan açıkhavanın kriz etkilerini hızlıca atlatacağı anlaşıldı. Bu ortam açıkhavanın yolculuk ve yaşam tarzı davranışlarında kısa ve uzun dönem değişikliklerine uyum sağlayabilmesi anlamına geliyor.

Bu günlerde mevsimsel olağan durgun dönemin yaşanmasına karşın açıkhavanın krizi görece hızlı atlatacağını düşündüren umut veren belirtiler görüyoruz. Nitekim, AA/Warc sonuçları karantinaların bitmesi sürecinde, açıkhavanın mecralar içerisinde en hızlı iyileşen olacağını öngörüyor. Dijital mecraya yatırım yapan markalar ilgi çekmek ve farkındalıklarını artırmak için açıkhavayı yoğun biçimde kullanıyor. Bu yaklaşımın artarak süreceğini görüyoruz. Çünkü açıkhava ve dijital bir araya geldiğinde müthiş bir etkileme gücüne kavuşuyor.

Her yıl yayınlanan Türkiye Reklam Yatırımları raporunun çalışmaları sürerken açıkhavanın ilk 6 aylık dönemde ciddi bir küçülme yaşadığını gösteren ön bilgiler geliyor. Gerçek durum, rapor yayınlandığında ortaya çıkacak. Ancak ikinci yarı yılda da açıkhava yatırımlarında ilk yarı yılın küçülmelerini ortadan kaldıracak bir gelişme olacağını düşünmüyoruz. Ama yaralarımızı sardığımız bir dönem yaşanmasını bekliyoruz. Açıkhava mecrasında 2020’nin yıllık yatırım rakamları belli olduğunda küçülme görsek
bile gelecek için umut veren bir
görüntü çıkacağına inanıyoruz.

Ayhan Tezcan

Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 104. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster