artwork

Açıkhava büyümeyi̇ sürdürüyor

3 ay önce

0

ARVAK ile Açıkhava Üzerine

Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’nun 2023 ilk 6 aylık yeni raporu yayınlandı. Rapora göre 2023 ilk 6 ayda Türkiye’de toplam reklam yatırımları 37.51 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakam 2022 yılının ilk 6 ayına göre %79.25 oranında ciddi bir artış anlamına geliyor.Toplam 37.51 milyar TL medya yatırımının mecralara göre dağılımı şöyle

Milyar TL

Dijital            2 4.71

Televizyon    9.76

Açıkhava       3.89

Radyo            0.58

Basın             0.35

Sinema         0.07

Türkiye’deki tüm mecralara yapılan yatırımlar içinde Açıkhava 2023 ilk 6 ayı rekor büyüme ile kapattı; %151.6.

2022 yıllık cirosunun iki katından fazla ciroyu (2.04 milyar TL) 2023 ilk 6 ayda gerçekleştiren Açıkhava, toplam reklam yatırımlarının içindeki payını da (%.5.8) sağlıklı bir biçimde büyütmeyi sürdürüyor.

Bu büyümeyi Açıkhava envanterine yeni katılımlar, açıkhavaya olan talebin yükselişi ve enflasyona bağlı olarak yüksek oranlı fiyat artışları ile açıklamak olası.

Açıkhava 2023’ün ilk 6 ayını neredeyse %100 dolulukla geçirdi. Yeni katılan reklam ünitelerine karşın arz, zaman zaman talebi karşılayamaz duruma geldi. 2023 ilk yarıda, yapılan yeni yatırımlar nedeniyle büyük alanlar cirosu anlamlı bir büyüme gösterdi. Keza, Reklam üniteleri cirosundaki bir önceki döneme göre yaklaşık 3 katına ulaşan büyük yükseliş, kampanyalarda Açıkhava kullanımının giderek arttığını gösteriyor. Bu çok önemli bir gösterge. Görülüyor ki, Açıkhava reklam kampanyalarının başarısını doğrudan olumlu biçimde etkiliyor. Bu gelişmeler Açıkhava sektörünün motivasyonunu yükseltiyor ve yeni yatırımlar için teşvik edici bir ortam yaratıyor. Önceki yıllarda toplam Açıkhava yatırımları içinde yer alan Spor Alanları yatırımları anlamlı bir büyüklüğe ulaştığı için ayrı bir kategori olarak ilk kez bu raporda yer almaya başladı.

Açıkhava büyümeyi sürdürüyor, Açıkhava yatırımları artıyor. Bu gelişmenin sürmesi Açıkhavanın yeni fikirlere ve farklı ünitelere yatırım yapması için uygun bir ortam sağlıyor.

Ayhan Tezcan

Arvak Yönetim Kurulu Üyesi

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 136. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster