HukukiBoyut: Oto galerilerine yasal düzenleme

HukukiBoyut avukatlarından Yunus Çelikbiz, Mart 2018 sayımızda oto galerilerine getirilen yasal düzenleme hakkında yazdı.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik, 13.02.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı, birçok maddesi de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte en dikkat çekici yenilikler ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edecek kişilere (satıcı), onların çalışanlarına ve ticaretin yapılacağı yere ilişkin düzenlemeler ile ekspertiz raporu ve garanti zorunluluğu olarak karşımıza çıkıyor.  Yönetmeliğe göre ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretini ancak işletmesi adına yetki belgesi alan satıcılar yapabilecektir. Yetki belgesi alınmasının şartları yönetmelikte sayılmış olup en önemlilerini; işletmenin imar mevzuatı çerçevesinde belirlenen ticaret alanlarında, çevreye ve trafiğe yük getirmeyen yerlerde ve içinde ikamet amaçlı kullanılan bağımsız bölüm bulunmayan yapılarda açılması, satıcının en az lise mezunu olması, mesleki yeterlilik belgesine sahip olması ve bazı suçlardan hüküm giymemiş olması olarak sayabiliriz. Bu düzenleme ticarete yeni başlayacak satıcılar için geçerli olup halihazırda bu işle iştigal eden satıcılar ise yaklaşık 1,5 yıl içinde yetki belgesi almakla yükümlü kılındı. Satıcı dışında işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin de mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir. Ancak bu madde yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren üç ay sonra yürürlüğe girecektir. Yönetmeliğe göre satıcı satıştan hemen önce araçla ilgili ekspertiz raporu almalı ve bu raporu alıcıya teslim etmelidir. Bu maddenin yürürlüğü de yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren altı ay sonraya bırakıldı. Garanti konusunda yapılan düzenlemeye göre; ikinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre olarak satıcının garantisi altındadır. Satıcıların, yönetmelik düzenlemelerine uyup uymamalarının denetlenmesi ve aykırılık halinde para cezası uygulama yetkisi de ilgili Ticaret İl Müdürlüğünde.
İlgili yönetmelikle oto galerilerinin ve çalışanlarının kalitesi artırılmak ve tüketicilerin mağduriyetlerinin engellenmesi amaçlanıyor.

Av. Yunus Çelikbiz
HukukiBoyut

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2018 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.