Onur Dedeköylü ve Gürkan Gürel yorumluyor

Pegasus Hava Yolları Pazarlama Direktörü Onur Dedeköylü ve Tick Tock Boom Yaratıcı Yönetmeni Gürkan Gürel, 92. sayımıza özel olarak ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladılar.
______________________________________________________________________________

1. AXE

Onur Dedeköylü – Pegasus Hava Yolları Pazarlama Direktörü

Hızlı akan görüntüleri ve “Sonunda ne olacak acaba?” dedirten kurgusuyla oldukça başarılı. TV’de kesinlikle kendini izletecek bir reklam; dijitalde de süresine rağmen diğer reklamlardan ayrışacaktır. 60 saniyelik reklam çok daha kısa hissettiriyor. Senaryo çok doğru bir içgörü üzerine kurgulanmış. Fikir kesinlikle “campaignable”.

 

Gürkan Gürel – Tick Tock Boom Yaratıcı Yönetmeni

60 saniyeye dünyaları sığdırdıkları güzel bir film olmuş. Kampanya sloganıyla film arasındaki bağı kuramasam da, ürünün hatırlanmasına etkisi yüksek olacak bir prodüksiyon. Markanın ülke ayrımı yapmaksızın her yerde gönül rahatlığıyla yayınlayabileceği bir iş olmuş.

2. Total Oil Türkiye

Onur Dedeköylü – Pegasus Hava Yolları Pazarlama Direktörü

Markayı çıkarıp başka bir marka koysak da çalışırdı. Reklamın bir Total benzin istasyonunda çekilmiş olması ve “Enerjisi Güzel Takım” sloganı dışında Total’e ait demek zor. Reklamın sonunda izleyenlerin çoğu bir akaryakıt markası diyecektir; ancak Total Oil markası akılda kalır mı emin olamadım. Marka unsurları çok daha güçlü kullanılabilirdi. Bu tür milli takım sponsorluk reklamlarında genelde markalar belli bir duygu yoğunluğu yaratarak etkiyi yakalamayı hedefliyor. Total Oil izleyenlere dinamik hissettirmeyi, enerji vermeyi hedeflemiş belli ki.

Gürkan Gürel – Tick Tock Boom Yaratıcı Yönetmeni

Flash Mob konseptli işlerin kurgu olması ve bunun da net olarak hissedilmesi çok tercihim değil. Fakat Cedi Osman’ın oyunculuğunu çok beğendim. Reklam, spor etkinliği işlerindeki gaz etkisini yakalayamamış olsa da “Enerjisi Güzel Takım” söylemi başarılı ve kampanyayla da örtüşüyor. Özenle hazırlanmış bir film olmuş.

3. Samsung

Onur Dedeköylü – Pegasus Hava Yolları Pazarlama Direktörü

Yaratıcı fikir anlamında ayrışmıyor ve izleyeni şaşırtmıyor. Ürünün özellikleri de yeterince etkili anlatılmamış. Stadyum ortamını aratmama iddiası, iknası kolay bir iddia değil; bunu etkisiz bir senaryo ve prodüksiyonla anlatma hedefine ulaşmamış. “Gerçek maç keyfi için bu TV’yi almalıyım” dedirtmiyor.

Gürkan Gürel – Tick Tock Boom Yaratıcı Yönetmeni

Hemen hemen tüm büyük ekran televizyonların ortak söylemleri kullanılmış; “sinemayı evinize getiriyor, spor müsabakalarını evinizde izleme keyfi” gibi… Her ne kadar stattan ya da sinema salonunun içinden çıkıp eve gelen birini duymamış olsam da bu reklamlarda görmüş oldum. Perakende satış fiyatı yüksek seviyelerde olan bu ürün için daha özenli bir çalışma gerekirdi diye düşünüyorum. Emeği geçenlerin affına sığınarak, yorumladığım reklamlar arasında en zayıf iş olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

4. Axa Sigorta

Onur Dedeköylü – Pegasus Hava Yolları Pazarlama Direktörü

Sigorta sektöründe yaratıcı iletişim kampanyaları yapmak hiç kolay değil. Sonuçta ürünün faydasıyla ilgili çok fazla detaya giremezsiniz reklamda… Ürünler birbirinden çok fazla ayrışmıyor, dolayısıyla yepyeni şeyler söyleyip farklılaştırmak kolay değil. Axa Sigorta ürün detayına girmeden, temel ürünleriyle ilgili farkındalık kampanyasında 80’li 90’lı yılların hatırlanan öğelerini kullanarak dikkat çekmeyi hedeflemiş. Tek hedef bilinirlik yaratmaksa fikir güzel ancak kampanya bilinirlik ötesinde bir sonuca ulaşmıyor.

Gürkan Gürel – Tick Tock Boom Yaratıcı Yönetmeni

“Viral yayılsın, medya satın alma maliyetleri düşük olsun, konuşulsun, akıllarda kalsın, hizmet rasyonellerini anlatsın, marka söylemini de içinde barındırsın, e tabii bir de “cost-effective” olsun” brief’ine mis gibi bir yanıt olmuş. Hedef kitlenin demografik olarak da aşina olduğu zamanlara ve o zamanların mediumlarına dokunmak hem kampanyaya bir doku katmış hem de rakiplerinden ayrılmış.

5. OBSESSO

Onur Dedeköylü – Pegasus Hava Yolları Pazarlama Direktörü

Ürünün pazarda yer edinmesi için “Soğuk ve yavaş içiniz” ürünü ayrıştırmaya yetmemiş. Ürünle ilgili aldığım tek mesaj soğuk kahve olduğu ancak neden almalıyım konusunda ikna edici değil. “Yavaş içiniz” mesajını reklamdaki ağır çekimle verme fikri güzel.

Gürkan Gürel – Tick Tock Boom Yaratıcı Yönetmeni

Piyasadaki onlarca rakibinden OBSESSO’yu neyin tam olarak ayırdığını göremediğimiz için daha ziyade segment’in penetrasyonuna faydası olacak bir iş gibi hissettirdi. Ürünü deneyimlerken sürat yapılmaması çağrısı da biraz kamu spotu sakinliğinde anlatılmış gibi.

6. Vestel

Onur Dedeköylü – Pegasus Hava Yolları Pazarlama Direktörü

Beyaz eşyanın satın alım okazyonlarından biri olan evliliklerdeki altın, takı ya da para hediyesi pastasından pay almak çok doğru bir strateji. Reklam her ne kadar fazla düşük maliyetli görünse de, bence basit ve güzel bir fikri, basit ve net bir kurguyla verdiği için son derece yeterli ve yerinde. Hatta daha yaratıcı bir senaryo ve daha pahalı bir prodüksiyon bu kadar net veremeyebilirdi fikri. Tek eksik “call to action”da. Bu reklamı izleyince Vestel bayisine gitmek olmamalı izleyiciden beklenen; online düğün hediye kataloğu veya benzeri bir araca yönlendirse reklamın ana amacı olan düğünlerde beyaz eşya hediye etme fikri, satışa daha fazla dönerdi.

Gürkan Gürel – Tick Tock Boom Yaratıcı Yönetmeni

Son dönem ülke gerçeklerini ve lokal eğilimleri en iyi okuyan işlerden biri olduğunu düşünüyorum. Yalnızca konuşulmakla kalmadı aynı zamandan konuşturdu da. Pazarlamaya katkısı ne denli yüksek olur elbette bilemeyiz ancak bilinirlik ve akılda kalma kriterlerini yeterince karşılıyor.  

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.