Önceliklerini seçebilenlerin yılı

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömür Kula, 2020 yılını önceliklerini seçebilenlerin yılı olacağını söyledi.

“2020’nin önceliklerini seçebilenlerin yılı olacağına inanıyorum. Çünkü bu yeni dönemin, herkesin bindiği trenlere, nereye gitmek istediğine karar vermeden binenleri affetmeyecek bir dönem olduğunu düşünüyorum.

Keşke, sadece reklamlarda kullanılmak için icat edilmiş şık bir sosyal fayda fikrini değil, gerçekten yaratacağımız faydayı ve bunu nasıl ölçeklendireceğimizi önceliklendirsek örneğin. Bunu yapmayanların oyunlarında yer almama kararlılığını gösterebilsek.

Konkurda, fiyatta, fikirde, ünlü pazarlığında, yetenek avcılığında rekabet etmesek artık, sonuna kadar yan yana dursak, bilgi paylaşsak, maksimum faydayı kazan-kazan düzeninde arasak. Kimse tek başına kazanamayacak, birlikte kazanmayı önceliklendirsek.

Ne sadece gençlere, ne sadece kadınlara, ne sadece moda azınlıklara takılıp kalmasak. Eşit, herkesi kucaklayıcı ve mesafesi sağlıklı takımları önceliklendirsek. Toplumun hak ettiği dokuyu hedef alsak, algoritmaların bile ön yargılı olduğu bir çağda, veriyi eşit ve klişelerden arınmış şekilde üretme sorumluluğunun bizde olduğunu hatırlasak.

Estetik ve fonksiyonel olana, kaliteye yatırım yapsak. Az, öz olmayı önceliklendirsek. Sürümden kazanan fasoncu zihniyeti kendimize yakıştırmaktan bir vazgeçsek. Daha iyisini yaparak kazanmanın yoluna baksak, aralarda tek tük çürük çıkar ne olacak diyerek, en çoğunu yaparak değil.

Fikrimize aşık olmamak öğretildi. Ama düzenlere aşkımız bitmedi, eski biçimlerden vazgeçmeyi, yeni bir şeyler denemeyi önceliklendiremedik. Henüz. Bu sene keşke korkmadan yıksak ve yerine yeni bir şeyler koysak. Nezaketi, paylaşımcılığı, daha az işgalci olmayı, hepsi benim dememeyi en öne koysak. Birbirimize saygımızı çok okuyarak, çok öğrenerek ama yine de birileri daha iyi biliyor olabilir diye düşünerek, görünür şekilde boynumuza assak.

O zaman hakkında konuşmaya değer “trendler” oluşacaktır. O güne kadar, mutlu seneler!”

Ömür Kula
Reklamcılar Derneği

Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.