artwork

2024’te birlik ve beraberliğimizin güçlenerek devam etmesi dileğiyle!

1 ay önce

0

2023 yılına zorlu bir gündemle başladık, birlik ve beraberlik içinde zor günleri atlatmak için çabaladık. Yaralarımızı sararken Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli başka bir gündemi kucakladık, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladık. İyi günde de kötü günde de beraber olmanın ne kadar değerli olduğunu hatırladık. 

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu olarak ilk deprem bölgesine jeneratör ulaştırarak attık. Daha uzun soluklu bir proje ve destek ihtiyacı ile de, Türk Eğitim Vakfı ile 10 öğrencinin 4 yıllık üniversite eğitimini karşılayacak bir fon açtık. Ajanslarımızın üst düzey bir yönetici kadrosu ile de, yine TEV bursiyerlerine mentörlük vermeye başladık. 

Bir yandan ülkemiz için çabalarken, bir yandan da endüstrimizin sağlıklı büyümesi için çalışmaya devam ettik. 

  • Kristal Elma’nın 35. yaşını kutladık. 
  • 1000 kişinin üzerinde katılımla, bu zor senede üretilen en yaratıcı projelerini alkışladık ve ödüllendirdik. 
  • Kristal Elma’da, bu seneye özel Cumhuriyet’in 100. Yılı Özel Kategorisi’ni açtık. 
  • Ücretsiz katılım aldığımız bu kategoride, bu senenin jüri başkanları tarafından değerlendirme gerçekleştirdik ve 3 değerli projeyi ödüllendirdik.
  • Effie Türkiye’de, Effie globalin yeni kurallarını uygulamaya başladık, değerlendirme sistemlerini dünya standartlarına taşıdık. 
  • Türkiye Reklam ve Medya Yatırımları Raporu’nu sektörümüzün STK’ları ile beraber (RVD, IAB, MMA, ARVAK, URYAD) yayınladık ve endüstrimizin sağlıklı büyümesi için çalışmaya devam ettik ve ediyoruz.  
  • TİAK ödeme sisteminde bir değişikliğe gittik. Medya ajanslarına düşen payın eşit değil, her ajansın ürettiği (satın aldığı) GRP/Sec miktarında olması kararı ile, TİAK A.Ş.’ye ait datanın, sektörümüzdeki tüm medya ajansları ve reklamverenler tarafından kullanılmasını ve bu kullanım sonucunda tüm paydaşların kullandıkları miktar ile ödemeye ortak olmalarını sağladık. 
  • Reklam ve Pazarlama İletişimi Derneği’ni, RD, RVD, IAB, MMA, ARVAK ve URYAD olarak kurduk. Sektörümüzün altı sivil toplum kuruluşu ortaklığında, endüstrimizin gelişmesi için çalışmalara başladık.

Bu sene bizler için önemli konulardan bir diğeri de dokümantasyon idi. Özellikle, organize ettiğimiz sektörümüzün 2 önemli yarışması için yılların deneyimiyle netleşmiş ve uygulanmış kurallar listelerini çalıştık, çok yakında yayınlamayı hedefliyoruz.

Sektörümüzün en sağlıklı şekilde büyümesi için, reklam ajansları, medya ajansları, reklamverenler ve yayıncılar olarak, sektörün tüm paydaşlarının birbirini maddi ve manevi desteklemesi çok önemli. Endüstrimizin gelişmesi için öncelikli gündemimiz, tüm paydaşların el ele çalışması…

Herkese sağlıklı, başarılı ve verimli bir 2024 diliyorum…

Banun Erkıran Çıtak

Reklamcılar Derneği Başkanı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 137. sayısında yayımlanmıştır.