Ofis tasarım: Yıldız Holding Kurumsal İletişim Departmanı

Bu haber Campaign Türkiye’nin Mayıs 2014 sayısında “Ülker’in hikayesi burada yazılıyor” başlığıyla ve Hatice Erkan imzasıyla yayınlandı.

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Departmanı ev sıcaklığında, aydınlık, duvarların olmadığı bir ofise sahip. Şeffaf camlarsa bir gıda şirketi olarak açıklığı ne kadar önemsediklerinin bir belirtisi.

Güneş alan bu aydınlık girişten boylu boyunca ofisi görmek mümkün.

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker bir buçuk yıldır kullandıkları ofisleri için, “Burası aslında biz çalışanlar kadar Yıldız Holding’in hikayesini yazdığı bir ofis” diyor. Yıldız Holding Kurumsal İletişim 2006 yılının Ağustos ayından beri faaliyetini sürdürüyor.

İlk ofisleri Mecidiyeköy’deydi. “O ofis Yıldız Holding’in pek çok şirketinin kurulduğu ve faaliyet gösterdiği bir ofis olma özelliğini taşıyordu. Bizden önceki şirketler büyüyüp başka mekanlara geçmişti. Çok şükür aynısı bize de oldu. Bizim işimizde insanların mekanla sınırlanmaması gerek. O ofis 2 katlı küçük küçük odalardan oluşan bir ofisti. Başlangıçta işini gördü ama bu ofis bizi daha iyi ifade ediyor” diye devam ediyor Şeker sözlerine.

1944’ten beri varolan Ülker markasının üstüne inşa edilen Yıldız Holding’in dışarıya söylediği sözler, mesajlar ve bütün bunların oluşturduğu algı ve nihayetinde itibar buradan yönetiliyor. Yıldız Holding, Türkiye asıl olmak üzere 49 kategoride iş üreten büyük bir organizasyon.

Şeker mekan seçiminde dikkat ettikleri hususları, “Oldukça genç, dinamik bir gıdacı olarak besleyici bir işimiz var. Bu hikayeyi anlatacak fikirlerin çıkacağı mekanın da bu dinamizme uygun olması gerekli. İşte bizim ofisimiz de bunu yansıtıyor” sözleriyle ifade ediyor.

Oturma düzeni kolektif çalışmaya imkan sağlıyor.

Şeffaf ve dışa açık camlar

Öncelikle şeffaf ve dışa açık camları çalışanların dış dünyayı görmelerini ve dış dünyanın da onları görmesine el veriyor. Ana işi gıda olan bir şirket olarak açıklık en önemli özellik zaten.

Ofisin içinde hiç duvar yok. En genç stajyerlerle en kıdemli çalışanlar dirsek dirseğe, göz göze çalışma imkanı buluyor. Yatay, eşitlikçi bir yönetimin her zaman yaratıcılığı ve bilgi akışını teşvik ettiği fikrinden yola çıkılarak buna özellikle dikkat edilmiş. Çünkü iletişim işi dikey, hiyerarşik bir yönetim biçimine uygun değil.

Zuhal Şeker’in bilhassa yönetici olarak çok önem verdiğim bir husus bu. “Çünkü Yıldız Holding’de birbirimizden öğrenmek esastır. Ofisimizin iç dizaynı buna olanak veriyor” diyen Şeker zaman zaman ofisin ortasında, çalışanların (Şeker her bir çalışandan “arkadaş” olarak bahsediyor) masasına paralel olarak yer alan, stajyerlerin ilk olarak ağırlandıkları büyük masada oturup çalışmayı seviyor.

Zaten ofisteki odasını da özellikle en sonda konumlandırmış. Bunun sebebini şöyle açıklıyor Şeker: “Bu her sabah ofisi bir uçtan bir uca yürürken arkadaşlarımla merhabalaşma imkanı veriyor. Bu beni dinç tutuyor.”

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker’in odası…

Kadın eli değmiş masalar

Ofis çalışanları çoğunlukla kadınlardan oluşuyor. Zaten bunu ev sıcaklığını, aile ortamını ofise taşıyan, “kadın eli” değmiş çalışma masalarından ortama yayılan enerjiden anlamak mümkün.

Masaların hemen hemen hepsinde çalışanların sevdiklerinin (özellikle çocukları; genç anneler de var ofiste) fotoğraflarını ve özenle bakıldığı anlaşılan çiçeklerini görüyoruz. Yıldız Holding, Kadınlar Günü’nde tüm kadın çalışanlarına çiçek hediye etmiş. Zuhal Şeker de odasındaki çiçeklerle kendisi ilgileniyormuş.

Ofisin içindeki kafe, ahşap kapılı mutfak ve oradan masalara taşınan çaylar, yüzlerde patlamayan yumuşak ışıklandırma ev rahatlığını ve sıcaklığını bir nebze de olsa ofise taşımayı başarıyor.

Ofiste geçirilen saatlerde mobilya ve aksesuarların çalışanları yormamasına da çok özen gösterilmiş. Ergonomik ölçüleri taşıyan masalar, sandalyeler seçilmiş. Ofisin en pahalı malzemesi sandalyelermiş. Çalışanların rahatı ulaşım konusunda da düşünülmüş. Sabah 2 akşam 1 olmak üzere ring hattı var. Otopark hizmeti de mevcut.

“Forma almaya gelmiştik”

Ofisin dışarıdan görülebilir olması zaman zaman eğlenceli şeyler yaşanmasına da yol açıyor. Yıldız Holding’in Türk sporuna verdiği desteği vurgulamak için ofisin bir cephesinde üzerinde takım formalarını taşıyan, taraftar ruhunu ofise taşıyan mankenler var. Bu mankenleri gören genç taraftarlar buranın forma satışı yapan bir spor mağazası olduğunu düşünüp alışverişe gelmişler. Dışarıdan klasik bir ofise benzemediği için burası nedir diye sormaya gelenler de var. “Burası sanatçı ve sinemacı dostlarımızın da ilgisini çekiyor. Dizi ve film çekimi için teklifler alıyoruz” diyor Zuhal Şeker.

Yıldız Holding’in sadece yaptığı işleri değil sosyal sorumluluk ve sponsorluk işlerinin izlerini de ofiste görmek mümkün. Bilhassa Yıldız Holding için ayrı bir önemi olan Burhan Doğançay’ın Yıldız Holding için özel olarak yaptığı eseri toplantılara eşlik ediyor. Keza İstanbul Modern’in devam eden eğitim projelerine destek vermek amacıyla düzenlenen gecede Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in aldığı iki eser de burada sergileniyor. Bunlardan ilki Dice Kayek’in “İkizler” eseri ve bir diğeri ise Aslı Torcu’nun “Üç arkadaş” isimli eseri.

Dice Kayek’in İkizler eseri…

“Her iki eser de sosyal sorumluluk çalışmalarının merkezine koyduğumuz çocuklara verdiğimiz önemli yansıtıyor aslında. Sanat etkinliklerinde çocuklara da yer açmayı önemsiyoruz. Bu nedenle Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’nde çocuklarımızın bizim için yaptığı sempatik eserleri de ofisimizde sergiliyoruz” diyerek küçük ellerle ama kocaman bir hayal gücüyle yaratıldığı belli olan, girişte bizi karşılayan sanat eserlerine açıklık getiriyor.

Çocukların sanat eserleri…

Şirketlerde saklanması ve sergilenmesi sorun olan ödüller de burada ofisin bir parçası olmuş. Girişteki raflar ödüllerin gururla sergilenmesine fırsatı veriyor.

Gençlik enerjisi

İçinde yaşanmaya başlanınca ofisin kendi enerjisini oluşturduğuna inanan Şeker bu ofisle birlikte ortama hakim olan enerjinin gençleşme olduğunu düşünüyor. Zaten Yıldız Holding’in en büyük müşteri grubunu gençler oluşturuyor. Ofise genç düşünceyi taşıyan Y kuşağından pek çok kişi Yıldız Holding çalışanları arasına katılmış. Onlarla birlikte herkese bir gençlik geldiğini söylemek mümkün.

Direktörlere ait kırmızı bölmeler…

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.