artwork

Ofis mimarisi: Alice BBDO

10 yıl önce

0

Bu haber Campaign Türkiye’nin Ağustos 2013 sayısında “Alice BBDO’nun fütüristik ofisi yaratıcılığı ateşliyor” başlığıyla ve Hatice Erkan imzasıyla yayınlandı. 

Alice BBDO’nun ofisine girer girmez renkli ve zamanın farklı aktığı bir ülkenin kapısını araladığınızı hissediyorsunuz ama girişte cam zeminde yer alan saat ve “Creativity from knowledge” duvar yazısı (aynı zamanda ajansın felsefesi) buradaki yaratıcılığın bir harikalar ülkesine değil de bu dünyaya ama sınırları çizilmemiş bir şekilde ait olduğunu vurguluyor.

Cam tavan… Ofise gün ışığı bu alandan süzülüyor

2005 yılının Aralık ayında Maslak Sun Plaza’ya taşınan ofisin yönetim, müşteri ilişkileri, kreatif, prodüksiyon, event, dijital, stratejik planlama, finans ve idari işler bölümlerinde toplam 83 kişi çalışıyor. Alice BBDO’nun harikalar diyarında beyaz bir tavşanla karşılaşacağınızı umarken karşınızda ofisin neşe saçan köpekleri Alice ve Kıvırcık’ı buluyorsunuz. Onlarla birlikte ofisin nüfusu 85’e yükseliyor.

Kıvırcık ve Alice

Tanımlanmış geometrik şekillerden uzak

Ofis tasarlanırken değişken ve akıcı bir ortam yaratılmak istendiğinden klasik kare bir ofisten ve tanımlanmış geometrik alanlar yaratmaktan, nostaljik ögelerden mümkün olduğunca kaçınılmış; fütüristik bir atmosfer yakalanmış. BBDO Türkiye’nin Chief Strategy Officer koltuğunda oturan Haluk Sicimoğlu bu durumu şöyle açıklıyor: “Zaten sektör olarak kutuların içine sıkışmayı pek sevmeyiz. Hiçbir oda, kare ya da dikdörtgen değil. Bunun sebebi de dinamik ve provokatif olunmasını sağlamak. Sıcak bir atmosfer yakalayalım gibi bir derdimiz yoktu hatta bundan kaçındık; olabildiğince soğuk ve iğneleyici olsun istedik. Ajansın hep ileriye bakan yüzünü yansıtsın istedik, olabildiğince cam ve metal materyal kullanıldı. Kafe kısmı ofiste herkesin sıcaklık aradığı tek mekandı ve bu yüzden zemin parkeye dönüştürüldü. Burada cumaları happy hour yapılıyor. Merdivenler de özellikle inmesi çıkması zor olarak tasarlandı ki herkes inip çıkarken durup etrafına baksın.”

Ofisin girişi

“Soho gece kulübü gibi olsun”

Yönetim Kurulu Başkanı Richard Anderson Pop Design’dan mimar Murat Fatih’e verdiği brief’te açık, pozitif ve değişken bir ofis ortamı istediklerini belirtmiş. Doğru binayı bulmak için yaklaşık iki sene araştırma yapılmış. Çünkü mümkün olduğunca doğal ışık alan ve her bireyin grup içindeki herkesle göz teması kurabileceği bir yer isteniyormuş. Bu yüzden mimardan binanın yapısını ajans ekibi içinde interaksiyona ve kolayca harekete olanak sağlayacak şekilde düzenlemesi istenmiş. Hatta Anderson Fatih’e tam olarak şöyle demiş: “Bana Soho gece kulubünün ticari bir versiyonunu yarat, ses ve ışık vurgusu sağlam olsun.” Anderson brief sürecinden şöyle bahsediyor: “Fatih’e brief verirken ajansın felsefesiyle ilgili konuşmadık ama aklımın bir köşesinde orijinal ajansımız ‘Alice’in kişiliği ve stili hep vardı ve bu şimdiye kadar korundu. Bu ajans gençlik ve tazelik dolu, canlı bir ruhu var ve aynı zamanda uluslararası. Amaçladığımız atmosferi yakalayıp yakalayamadığımıza ziyaretçiler karar verecektir.” Campaign Türkiye olarak gözlemlediğimiz kadarıyla ofiste hedeflenen atmosferin fazlası var eksiği yok. Ayrıca ofisin en büyük toplantı odasının renk değiştiren ışıklarıyla her seferinde farklı bir atmosfer sunduğunu da buraya not düşmekte fayda var.

Büyük toplantı odasında ışık renk değiştiriyor

Kreatif direktör ajansın kalbinde

Ofisin tasarımını “yaratıcılığın ilham kaynağı” şeklinde tanımlamak mümkün. Kreatif direktörün odası tam olarak ajansın kalbine yerleştirilmiş. Burası hem pozisyon olarak hem de metaforik olarak ajansın kalbinin attığı yer. Anderson, “Ajansın tüm enerjisi oradan akıyor ve oraya geri dönüyor” diyor. Ayrıca açık ofis olması her bireye ne zaman ve nerede ihtiyaç duyarsa istediği yeri işgal etme özgürlüğü sunuyor, bunun amacı da onlara düşünme ve yaratıcı olma konusunda ilham vermek. Kimisi ilhamını bar alanında otururken buluyor kimisi terasta ya da kütüphanede…

Koridor Koridorlar aydınlık ve renkli

Tuvaletler de “funky” diye tabir edebileceğim bir şekilde tasarlanmış. Anderson, “Bazılarımız orada çok fazla zaman geçiriyor gibi görünüyor!” diyerek şaka yapıyor. Tüm bu incelikle düşünülmüş detaylarıyla birlikte Alice BBDO ofisi ideal bir reklam ajansı atmosferi yaratıyor ve yaratıcılığı ateşliyor.

Kreatif departman… Açık ofis herkesin birbiriyle iletişimini kolaylaştırıyor Richard Anderson’ın odası… Maçların burada hep birlikte izlendiği duyumunu aldık Ofisin cansız mankeni biraz çekingen Ajansın felsefesi… “Creativity from knowledge” Ajansın işlerinden bazıları Proximity İstanbul ofisin birinci katında yer alıyor Kafeterya… Işıklandırmayla birlikte gece kulübü atmosferi yakalanmış Merdivenler… Özellikle inmesi çıkması zor olarak tasarlanmış Girişteki saat… Duvarda değil zeminde Haluk Sicimoğlu’nun odasının girişi… Her şey stres atmak için.