Ödül mevsimi

Bugünlerde pazarlama ve reklam dünyasını hareketlendiren, biz doğrudan pazarlamacıların Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği (DPİD) ödüllerine odaklandığı bir ödül sürecindeyiz.

Bu yıl DPİD 10. yılını kutluyor ve 8 yıldır geleneksel olarak verdiği  Doğrudan Pazarlama Ödülleri, Kasım’da düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak. Derneğin 10. yılı olması nedeniyle ödül dağıtımında farklı bir yol izlenecek ve bugüne kadar ödül alan projeler arasından en iyileri seçilecek.

Her yıl yeni kategorilerin eklendiği ödüllerle gelişmekte olan organizasyon, tüm sektör paydaşları için motive edici bir özelliğe sahip. Dernek ve ajanslar yapılmış işleri tekrar gözden geçiriyor ve neyi farklı yapabilirdik diye sorguluyor. DPİD ödülleri bu anlamda sektörün gelişmesine ve yapılanmasına her yıl daha da fazla katkıda bulunuyor.

Bence DPİD ödüllerinin diğer ödüllerden farkı, strateji ve/veya yaratıcı düşüncenin yanı sıra sonuca da bir o kadar önem vermesi. Tüketiciye doğrudan dokunan ve son noktayı koyan konumumuzdan dolayı yapılan girişimlerin sonuçlara katkısını çok önemsiyoruz. Bu durum uluslararası tüm doğrudan pazarlama ödülleri için de geçerli.

DMA’in (Direct Marketing Association) global ödülü ECHO Awards ve İngiltere’de her yıl düzenlenen DMA Awards seçimlerinde de yaklaşım buna çok benziyor. Diğer yandan ECHO jürisi 3 aşamalı bir eleme yapıyor ve her aşamada giderek farklılaşan 3 farklı jüri karmasıyla ilerliyor. Her iki ödülde de endüstri bazlı kategorizasyonun olması, hatta B2B ve B2C ayrımının da yapılıyor olması bizim de önümüzdeki dönemde ilham alacağımız farklılıklar olabilir.

Hepimiz, bu yılın sonuçlarını merakla ve heyecanla beklerken ödül alacak ekipleri şimdiden tebrik ediyoruz.

 

Zuhal Gezer
DİPİD Yönetim Kurulu Üyesi, Sayman

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Ekim 2015 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.