Site icon Campaign Türkiye

Neden onu bu kadar sevdiler?

Dünyanın bir kısmı onu büyük bir halkçı kahraman, bir kısmı ise popülist bir diktatör olarak gördü. Ama hiçbir siyasetçi halkıyla onun kadar başarılı bir iletişim kurmayı başaramadı.

Genç bir subayken darbe yapmaya heveslenip hapsi boyladı. Ama karizmasıyla seçim sandığından zaferle çıkarak darbeyle alamadığı başkanlık koltuğuna oturdu. 14 yıl boyunca da bu koltuktan kalkmadı. Ta ki iki yıldır mücadele ettiği kansere yenik düşene kadar.

Kim ne derse desin 58 yaşında hayata veda eden Venezuela lideri Hugo Chavez dünyada tüm siyasetçilerin kendilerine iletişim dersi çıkarabileceği bir liderdi.

Halkla bire bir iletişim

Gazeteciliğe başladığım ilk yıllarda bu renkli siyasetçinin attığı her adımı takip etme fırsatı buldum. Venezuela Devlet Televizyonu’ndan her hafta canlı yayınlanan “Başkanla Yüzyüze” programlarını izlemek ve haberleştirmek benim için büyük keyifti. Çünkü belki de ilk kez dünya modern çağda halkıyla bu kadar bire bir iletişim kuran bir liderle tanışıyordu. Chavez, bu programlarda kabinesini yanına alıp Venezuela’nın ücra köşelerine gidiyor, açık havada karşısına halkını alıp onların sorunlarını dinleyerek hemen çözülmesi için arkasında oturan bakanlara da talimat veriyordu.

Bu programlardan birinde hiç unutamadığım bir diyalog yaşandı. Yine Venezuela’nın yoksul semtlerinden birinde bakanlar ve Chavez halkın sorunlarını dinliyordu. Bir kadın kalktı ve yaşadıkları bazı problemlerden bahsetti. Chavez hemen arkasındaki bakanlardan birini işaret etti ve “Cevap ver bakalım” dedi. Bakan kem küm etmeye başladı ve Chavez o anda hiç beklenmedik bir şey yaptı. “Seni görevden aldım” dedi. Herkes şoke olmuştu. İşte böyle bir adamdı Chavez… Belki de insanların onu bu kadar sevmesi ve arkasından kendilerini parçalarcasına ağlamasının sebebi de buydu.

Halkıyla iletişimi her alanda en yüksek seviyede tutmak onun adeta kişiliğinin bir parçasıydı.

Sanal alemde de fenomen 

Twitter fenomeni doğduğu anda TV’deki bu bire bir ilişkiyi hemen sanal aleme de taşıdı. Halkının dertlerini Twitter’da dinledi ve onlara cevap yazdı. 4,1 milyon takipçi sayısına ulaşarak dünyada ABD Başkanı Obama’dan sonra en çok takip edilen siyasetçi unvanına kavuştu. Venezuela lideri, 4 milyonuncu takipçisi 20 yaşındaki Alemar Rosnaty Jimenez Ruiz’i de Küba’daki tedavisinden döndüğü gün bir evle ödüllendirdi. Bunu da devlet televizyonundan naklen yayınlattı.

1992’de denediği başarısız darbenin ardından hapse girmişti. Bu ona aslında çok şey öğretti. Generalleri değil, halkı kazandığı zaman Caracas’taki Başkanlık Sarayı’na yerleşme hedefini gerçekleştirebileceğini anladı. Ve o günden sonra hep halkın kalbini ve beynini kazanmaya oynadı.

Sözünü sakınmayan lider

Ülkesindeki ABD karşıtlığını sonuna kadar kullandı. Dönemin ABD Başkanı Bush için ‘köpek’, ‘şeytan’, ‘eşek’ gibi tabirler kullanmaktan hiç çekinmedi. Başkanlık yarışında karşısına zengin bir siyasetçi rakip çıktığında yine o popülist söylem devreye girdi. Muhalif lider Capriles için “Domuz kuyruğun, kulakların var. Domuz gibi homurduyorsun. Domuzsun” dedi. Ama o ilk başkanlık dönemi sonunda verdiği sözleri tutamadığı için duyduğu üzüntüyü halkının karşısına geçip “Şimdilik yapmak istediklerimizi başaramadık. Ancak çabaladığınız sürece yeni fırsatlar doğacak ve ülkemiz daha iyi bir geleceğe kavuşacak” diye itiraf edecek kadar da samimi bir liderdi.

Belki de ona her seçimde başkanlık koltuğunu veren halkının güvenini de bu samimi ve halkçı üslubuyla yakaladı.

Hastalığının son dönemlerinde iyice hassaslaşarak, kendini daha da dindar hissettiğini söylemiş ve yaptığı bir konuşmasında “Tanrım bana hayatımı ver, bu ülke ve bu insanlar için yapacak çok şeyim var. Beni hemen öldürme” sözleriyle hislerini dile getirmişti. Tüm Venezuela’yı ağlatan bu konuşmadan kısa bir süre sonra hayata gözlerini yumdu. Ama halefini de işaret etmeyi unutmadı…

Venezuela’nın yeni lideri belki de ikinci bir yazı konusu olabilecek bir isim… Chavez’in otobüs şoförlüğünden siyasete transfer ettiği, önce bakanlık ardından da başkan yardımcılığı koltuğuna oturan Maduro olacak gibi gözüküyor…

Hugo Chavez’in en ünlü sözleri

• Yoldaşlarım, ne yazık ki şu an için hedeflerimize ulaşamadık. (1992’deki başarısız darbeden sonra)

• Sen bir ahmaksın, Bay Tehlike! (Bush’a hitaben)

• Dün, şeytan buradaydı. (BM Genel Kurulu’nda Bush için)

• Defolun gidin, pislik Yankeeler. (2008’de ABD Büyükelçisi’nin sınırdışı edilmesinden sonra)

•Dostunuz olmak istiyorum. (2009’da ABD Başkanı Barack Obama’ya)

• Kamulaştırın! (2010’da Caracas’taki bir binanın kontrolünün ele geçirilmesini isterken)

Uğur Koçbaş / Vatan Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Nisan 2013 sayısında yayınlanmıştır.

 

 

Exit mobile version