artwork

Ne kahve falı ne kristal küre…

9 yıl önce

0

2015’te lüks dünyasında olacaklar açık seçik önümüzde aslında. Sadece sosyal medya ağlarına bakınca neler çıkıyor önümüze birlikte göz atalım:

1- Sosyal medya + CRM

Moda çok ağır ilerledi bu konuda. Gerek özel hayatı korumayı amaçlayan yasaların katılığı, gerekse büyük lüks markalarının yeterli dijital altyapıya sahip olamaması yüzünden bir türlü müşteri portfolyosu markanın sosyal medyadaki hayranlarıyla karşılaştırılmadı. Oysa bu alanda keşfedilmesi gereken çok büyük fırsatlar var. Neden bahsettiğimi biliyorsunuz aslında, Fashionista.com’un sene başında yayınladığı, canı sıkkın fakat maddi durumu çok üstün olan ev hanımlarının Instagram’ı nasıl ele geçirdiğinden bahseden yazısına gönderme yapıyorum. Bunun sadece bir makaleden ibaret olmadığını, aslında 2015’in en önemli projelerine altyapı sağlayacağını anlayan ilk marka yine Burberry oldu. BPC, Burberry Private Clients adını verdiği CRM projesi ile müşterileri bilgilerini sosyal medya analizleriyle birleştirerek inanılmaz bir ağ kurdu. 2015’te Burberry hangi müşteri nereye seyahat ediyor, ne kadar alışveriş yapıyor, hangi sıklıkla mağazaya uğruyor bilecek ve bunun üzerine sosyal medya ağlarında gereken ilgiyi göstermekle kalmayıp kaldığı otele küçük hediyeler yollayarak -90’ların deyimiyle- müşterinin yoluna güller dökecek. Gucci de geride kalmış değil, sosyal medyayı büyük bir hevesle kullanan birkaç üst kademe müşterilerine özel projeler hazırlayarak onları kendine bağlamış durumda.

2- Giyilebilir teknoloji

Angela Ahrendts

LinkedIn’in aktif kullanıcılarındansanız ve biraz da merakınız varsa, kim nereye terfi oldu haberleri ilginizi kesin çekmiştir. Bir saniye, başa saralım: NYU’deki en önemli profesörlerden Scott Galloway’in hazırladığı dijital IQ indeksine göre bu sene 100 küsur marka içinde birinci olan isim Gucci ve ilk sırayı Coach ile paylaşıyor. Dijital pazarlamada dahi olarak anılıyor; oysa senelerdir Burberry birinciydi ve yerini kimseye kaptıracağa benzemiyordu. Ne oldu o halde? İşte LinkedIn’de küçük bir tur size birkaç ipucu verebilir: Apple, Burberry’nin CEO’su Angela’yı almakla kalmadı aynı zamanda hemen hemen tüm dijital takımı kendine geçirdi. Çoğu, sosyal medya görevinden alınarak dijital perakende operasyonuna gönderildi. Neden bir teknoloji devi gidip de lüks markasından insanları topluyor? Çünkü iWatch giyilebilir teknolojide başlayacak trendlerin sadece bir prototipi. L2’de anlatıldığı gibi iWatch’un lansmanı gidip de Cartier veya Rolex’i etkilemeyecek, lüks hep lüks kalacak. Etkilenenler gençlerin ilk birikimleri harcadıkları markalar olacak: Michael Kors, Abercrombie and Fitch, Forever 21, Topman, Topshop vs… İlginç bir tez, bekleyip göreceğiz.

Lüks markaları hızlanmalı; daha hala iPhone 4 ve 5 kılıfı üreten markalar var. Oysa iPhone 6 çıktığı gün kendinden beklenmeyen bir performansla Kate Spade hemen bin bir çeşit kılıfı ortaya çıkardı mağazalarında. Belki kelimenin tam anlamıyla bir giyilebilir teknoloji değil iPhone kapağı ama markanın dijitalle nasıl paralel ilerlediğinin kanıtı.

3- Dijital perakende

Sosyal medya iyi, güzel, hoş. Fakat umarım hepimiz artık farkına varmışızdır ki bir amaç değil, bir araçtan ibaret. Kendi kendine açılan küçük sosyal medya departmanları OUT, her PR alanının altına alınan dijital PR’cılar, sosyal medya uzmanları ve fonksiyonel olarak herkesin raporladığı sosyal medya direktörleri IN.

Bunun dışında CRM ve sosyal medya birleşeceği, hatta üründe bile teknolojik değişimlere gidileceği için müşteri temas noktalarının dijitalize edilmesi şart. Ama Star Wars tarzı şeylerden lütfen uzak durun; augmented reality’ler veya Lawnmower Man filmini aratmayacak dört beş boyutlu gözlükler size satış olarak değil PR olarak geri dönüyor. Tabii ki denemek ve yanılmak önemli fakat sadece komşular alışverişte görsün diye yapmamak lazım bu işleri. Küçük adımlarla başlayalım: Online aldığım ürünü mağazada değiştirebilir miyim? İstediğim saatlerde teslimat seçeneği var mı? Mağazaya gittiğimde satış asistanlarının kullandığı bir business intelligence uygulaması var mı? Beni sosyal medyada şımartmayı biliyorlar mı? Müşteri hizmetleri ne kadar hızlı, ne kadar güvenilir? Bunlar hallolduktan sonra mağazada konserlermiş, şapkadan tavşan çıkarmakmış gibi gösterilere girilebilir ancak.

2015 öyle bir yıl olacak ki tüm moda markaları artık evrimini tamamlamış, hayatını masaüstünde değil cep telefonlarında geçiren tüketicilere nasıl hizmet edebileceğini öğrenmek zorunda kalacak. 2015’te havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız hem dijital hem iyi olsun.

 

Yiğit Turhan

Gucci WW Sosyal Medya Stratejisti

@yigitturhan

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ocak 2015 sayısında yayınlanmıştır.