Müjde! Meslek kodu geliyor

Yaklaşık 2 yıldır hummalı bir çalışma içindeyiz, amacımız mesleğimize, bu mesleğin gerektirdiği yetkinliklere bir tanım ve standart getirmek. Yani işimizin adını resmi olarak koyabilmek. Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği çatısı altında verdiğimiz uğraşlar, heyecanla gerçekleştirdiğimiz Ankara seyahatleri, resmi kurumlarla yaptığımız görüşmeler sonunda meyvesini verdi. Sektörümüz adına çok önemli bir başlangıca imza attık. Avrupa Birliği uyum çalışmaları kapsamında gerçekleşen ulusal mesleki yeterlilik sisteminin güçlendirilmesi ve Türkiye yeterlilikler çerçevesinin uygulanması projesi (UYEP-II) ile doğrudan pazarlama sektörü çalışanları, görev kapsamları doğrultusunda meslek adları, tanımları ve meslek kodlarına sahip olacaklar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na (ÇSGB) bağlı olarak kurulan ve temel görevi ulusal meslek standartlarının ve yeterliliklerin yürürlüğe konulması, sınav ve belgelendirme sisteminin kurulup işletilmesi, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi’ne ilişkin çalışmaların yürütülmesi olan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mesleğimizin standartlarını belirleyecek, belgelendirilmesini, eğitimli hale gelmesini sağlayacak. Projenin en önemli hedeflerinden biri; işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda sektörde ortaya çıkan yeni meslekler ve uzmanlık alanlarının belirlenmesi. Geleceğin iş piyasasının kalitesini yükseltmeyi de amaçlayan projenin ilk fazında, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) meslek standardı geliştirme çalışmalarına katılmış olan kurum/kuruluşlar ve proje iştirakçisi olan DPİD’in önerdiği kurum/kuruluşların temsilcilerinin katılacağı, icra edilen mesleklerin tamamını kapsayan bir Meslek Ağacı Oluşturma Çalıştayı gerçekleştirilecek. Ve bu çalıştayda iki adet meslek standardı seçilecek.

6-18 ay arasında bitmesi planlanan projemizin her düzeyde desteklenmesi adına sektörde rol alan markaların, işverenlerin ve uzman çalışanların değerli katkılarını bekliyoruz.

Bu süreçte organizasyonu yapan ÇSGB, MYK ve ATO’ya da çok teşekkür ediyoruz.

 

Zuhal Gezer Demirci
DPİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bu yazı Campaign Türkiye Nisan 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.