Bülent Hiçsönmez: Mobilde hızlı olan kazanıyor

Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, Campaign Türkiye Mart 2018 sayısında yazdı.

Sıklıkla dile getirdiğimiz gibi günümüzde öğrenmek, satın almak ya da bir yere gitmek isteyen kullanıcılar karar anlarında mobil cihazlarına başvuruyor. Google Tüketici Barometresi 2017 sonuçlarına göre mobil internet kullanımı, çalışmanın gerçekleştirildiği 63 ülkenin neredeyse tamamında online nüfusun yarısını çoktan geride bırakmış durumda.

Doğru anları yakalamanın önemi her geçen gün daha iyi anlaşılırken içeriğin kullanıcıya sunulma hızı da etkileşimdeki artışa doğrudan yansıyor. Zira bir mobil site ne kadar güzel görünürse görünsün, eğer yavaşsa tüketiciler o siteye bağlanmaktan vazgeçiyor.
Araştırma verileri de hızın ve kullanışlılığın önemini vurgulayacak nitelikte. Google/SOASTA “Online Perakende Performansında Durum” araştırması, bir mobil sayfanın yüklenmesindeki her 1 saniyelik gecikmenin dönüşümü %20’ye varan oranda düşürdüğünü gösteriyor. Kullanıcıların yüzde 53’ü ise üç saniyeden uzun sürede yüklenen sayfaları beklemeden terk ediyor.
Kısa süre önce kullanılabilirlik uzmanı cxpartners ile Google tarafından hazırlanan, mobil kullanım kolaylığı konusunda Avrupa’da başı çeken perakende, seyahat ve finans sitelerini belirlemeye yönelik “Mobil Site Karşılaştırma Çalışması 2018”in sonuçları açıklandı.
Çalışma sonuçlarına göre en kolay kullanılabilen mobil web siteleri perakende alanında Danimarka’da, finans alanında Norveç’te, seyahat alanında ise Fransa’da yer alıyor.
Bulunabilirlik, ürün sayfaları, kayıt & dönüşüm ve mobil tasarım (ve hız) gibi kullanıcı deneyimi açısından öne çıkan alanları temel alan çalışmada, kullanıcılar, Türkiye ve araştırma kapsamındaki diğer pazarlar hakkında yer alan bilgilere web üzerinden (thinkwithGoogle) kolayca ulaşabiliyor. Özetlemek gerekirse, kullanım kolaylığı ile ilgili bu araştırmada Türkiye’nin söz konusu üç sektördeki ortalama puanları %53-72 arasında.
Bu da mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmek için daha fazla yol alınması gerektiğini net şekilde ortaya koyuyor.

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2018 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.