Mobil uygulamaların gücünü kullanın

Son yıllarda dijital dünyanın en belirgin ve etkili trendlerinden biri de bilgiye erişimde ve bağlantıda öncelikli tercihimizin kişisel bilgisayarlardan mobil cihazlara kaymış olması.

Ipsos tarafından 2017 sonunda yapılan bir araştırma da bu trendi doğruluyor. Araştırmanın ortaya koyduğu ilk önemli bulgu, kullanıcıların akıllı telefonlarını kendilerinin birer uzantısı olarak gördüğü olgusu. Mobil uygulama reklamlarının akılda kalma süresi ve detaylarının masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda gösterilen reklamlara göre daha fazla olması ise ikinci önemli çıktı.

Araştırmaya göre reklamları uygulamalarda gören kullanıcılar kendilerini markalara daha yakın hissettiklerini de söylüyor. Bunun en belirgin nedeniyse, kullanıcıların telefonlarını sürekli yanlarında taşıması. Örneğin Deloitte tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere’deki 16-75 yaş arasındaki akıllı telefon kullanıcılarının %53’ü, 16-24 yaş aralığındakilerin ise %74’ü uyandıktan sonraki ilk 5 dakika içinde cihazlarını kontrol ediyor. Başka bir çalışmaya göre de kullanıcılarının %15’i cihazlarını her on beş dakikada bir kontrol ediyor.

Bir reklamı mobil cihazda gören kullanıcıların, reklamın hangi markaya ait olduğunu hatırlama olasılıkları da artıyor. Ipsos araştırmasına göre, reklamları mobil uygulama veya cihaz üzerinden izleyenlerin %21’den fazlası izledikleri reklamdaki markayı herkesin hatırlayabileceğini söylerken, bu oran PC’de %13 düzeyinde.

Bir reklamı uygulama içinde gören kullanıcıların markayla etkileşim kurma, ürün veya hizmeti satın alma ve başkalarına da önermeye yatkınlığı %50 düzeyinde. Aynı reklamı kişisel bilgisayarda görenler için ise bu oran %39. Benzer reklamları görmeye devam etmekten rahatsız olmayacağını söyleyenler ise mobilde %43, PC’de ise %29 oranında.

Sonuç olarak tüm bu bulgular, mobil uygulamalardaki reklamların rahatsız edici ve etkisiz olduğuna dair geleneksel algının değiştiğini de gösteriyor. Yeter ki, bu reklamlar doğru bir şekilde uygulanmış olsun.

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 81. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.