artwork

Mobil dünyasını gelecekte neler bekliyor?

12 yıl önce

0

Ünlü araştırma şirketi comScore mobil cihazların geleceğiyle ilgili bir durum değerlendirmesi yaptı. Raporda özellikle Amerika, Japonya, Kanada, İspanya gibi pazarlarda mobil medyanın kullanımının sosyal ağlardaki etkinliği ve e-ticareti nasıl etkileyeceğine, akıllı telefon kullanımında artışa sebep olan faktörlere ve mobil dünyanın dinamiklerine değinildi.

ComScore şirketinin Kıdemli Başkan Yardımcısı Mark Donovan konu hakkında “2011 mobil sektöründe dengelerin değiştiği bir yıl oldu. Akıllı telefonlar popülerite kazanırken tabletler hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. Mobil cihazlar üzerinden dijital medya kullanımı insanların hayatlarının bir parçası haline geldi. 2012’de de mobil cihaz sektöründe şaşırtacak gelişmelere tanıklık edeceğimizi düşünüyorum. Mobil kanalların daha kişisel ve sosyal hizmetler sunup tüketiciye çok yakın olması, reklamcılar ve yayıncılara hedef kitlelerini anlama, onlarla mobil platformlar üzerinden iletişime geçme fırsatı veriyor.”diye yorum yaptı.

İşte 2012’de mobil sektörde yaşanması beklenen gelişmelerden bazıları.

Gençler arasında akıllı telefon kullanımı ve mobil medya etkinliği artıyor 

Amerika’da mobil cihaz sahiplerinin yüzde 44’ü akıllı telefon kullanıyor. EU5 ülkeleri denilen Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere’deki toplam kullanıcıların ise yaklaşık yüzde 42’si akıllı telefon sahibi. Bu durum mobil cihazlardan üzerinden internet kullanımını da çoğaltarak yüzde 50’lik bir artışı beraberinde getiriyor. Aynı zamanda kablosuz bağlantı imkanı sunan kamusal alanların sayısında da çoğalma görülüyor.

Akıllı telefon markalarından Android ve Apple liderliğini sürdürüyor

Amerika’da akıllı telefon pazarının liderleri Google Android ve Apple iOS oldu. Android akıllı telefon pazarının neredeyse yarısına hakimken, iOS pazarın yaklaşık yüzde 30’una sahip olarak Android’in biraz gerisinde kaldı. EU5 ülkelerinde ise Android beş ülkeden üçünde lider Symbian’ı yerinden ederek pazar payını çoğalttı.

Mobil uygulama kullanımındaki artış mobil tarayıcı kullanımını da artırıyor

2011’de hem Amerika’da hem de EU5 ülkelerinde mobil uygulamaları indirenlerin ve mobil tarayıcı kullananların sayısında artış olduğu görülüyor. Böylece mobil medyadan yararlanmak üzere uygulamalardan ve tarayıcılardan yararlanan kullanıcı sayısı birbirine çok yakın. Mobil üzerinden en çok aranan konuların başında sağlık problemleri yer alıyor. Hemen ardından ise e-ticaret ve elektronik ödemeyle ilgili aramalar geliyor.

Mobil cihazların perakende sektörüne ilişkin imkanlar sunması alışveriş yapanların sayısını artırıyor

2011’de Amerikalı akıllı telefon kullanıcıların yüzde 50’den fazlası bir mağazanın içindeyken alışverişle ilgili bir arama yapmak için telefonlarını kullandığ. Bu durum akıllı telefon kullanıcılarının alışveriş yapma alışkanlıklarındaki artışın da bir göstergesi.  2011’in son günlerinde mağazada alışveriş yapan 5 müşteriden biri ürün barkodlarını okutmak için akıllı telefonlarını kullanırken, sekiz müşteriden biri telefonlarını kullanarak fiyat karşılaştırması yaptı.

Mobil cihazlar sosyal paylaşımı ve online etkinliği artırıyor

Aralık 2011’de 64.2 milyon, EU5 ülkelerinden ise 48.4 milyon akıllı telefon kullanıcısı en az bir kez mobil cihazlarını kullanarak sosyal paylaşım sitelerine veya bloglara giriş yaptı. Bu kullanıcıların yarısından fazlası mobil cihazları üzerinden sosyal paylaşım sitelerini her gün aktif olarak kullanıyor. Facebook, Twitter gibi sitelerde daha çok tanıdıkları isimlerin paylaşımlarını dikkate alan kullanıcıların yarısından fazlasının markaların veya organizasyonların paylaşımlarını da dikkate aldığı ifade ediliyor.

Mobil iletişimin ve tablet gibi cihazların gücü dijital dünyanın meraklılarını heyecanlandırıyor

Amerika’da 2 yıldan az sürede 40 milyon mobil kullanıcının tablet sahibi olması, tabletlerin popüleritesinin arttığını gösteriyor. Akıllı telefonların kullanıcı sayısı yedi yıl içerisinde ancak aynı rakama ulaşabilmişti.  2011’in sonunda Amerikalı mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 15’inin aynı zamanda tablet sahibi olduğu biliniyor. Tabletlerin satış rakamlarındaki artış diğer pazarlar için de geçerli.