Site icon Campaign Türkiye

Mobil dünyanın bir parçası mısınız?

Dünyanın neresinde olursa olsun bugünlerde herkesin üzerinde hemfikir olduğu ender konulardan biri de hiç kuşkusuz mobil cihazların hayatımızdaki her geçen büyüyen yeri. Eminim denk gelmişsinizdir; Mart ayında yeni göreve gelen Papa seçimi sırasında elinde akıllı telefon ve tabletlerle dışarıda bekleyen on binlerle 2005’teki seçimde bekleyenlerin bir arada yer aldığı görsel hem bu durumu hem de bir fotoğraf bin söze bedel olgusunu çok iyi ortaya koyuyordu.

GSM abonesi sayısı 67,7 milyon olan ülkemizde mobil telefon penetrasyonu 9 yaşa kadar olan nüfus hariç tutulduğunda yüzde 100’ün üzerine çıkmış durumda. Bunların da beşte birini akıllı telefonlar oluşturuyor. Gelişmiş ülkelerde akıllı telefon penetrasyonunun yüzde 50 civarında olduğu düşünülürse, sadece bu oran bile ülkemizde bu alandaki gelişme potansiyelinin büyüklüğü ortaya koyma açısından son derece çarpıcı. Uygulamalar ve teknolojideki gelişme trendleri de düşünüldüğünde söz konusu potansiyelin adet bazında sağlanacak artışın çok daha ötesini ifade ettiğini tahmin etmek zor değil. Öyle ki, televizyonun yanı sıra bilgisayar, tablet ve telefonun da eklenmesiyle artık 4 ekran kombinasyonlu bir kurguyla devam eden hayatımızda “TV’yi bırakırım, akıllı telefonumu bırakmam” diyenlerin oranı %33’e ulaşıyor. Telefon, restoran, sinema ve benzeri konularda bilgi edinmek için mobil cihazlar üzerinden yapılan aramaların oranıysa son iki yılda 5 kat artmış durumda.

Bütün bu istatistiklerin işaret ettiği yön, mobilin önlenemez yükselişini, bugün ve önümüzdeki dönemde varacağı nokta konusunda hazırlıklı olmanın ne kadar yaşamsal olduğu konusunda bize çok önemli ipuçları sunuyor. Söz konusu tabloda tüm kurumların üzerinde düşünmesi gereken temel sorular da bu noktada yoğunlaşıyor: “Bana bu 4 ekran üzerinden ulaşan kullanıcıları uygun şekilde karşılayabiliyor muyum?”, “Mobil sitem beklenti ve ihtiyaçlara uygun mu?”, “Uygulama pazarındaki varlığım ne durumda?”, “Farklı ekran kombinasyonlarına hazır mıyım?”

Hazır mısınız?

Bülent Hiçsönmez / Google Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Temmuz 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Exit mobile version