artwork

MMA Forum İstanbul 2018: Kei Shimada

4 sene önce

0

“Yapay zeka pazarlamanın geleceği mi?” panelinde Digital Makers Lab lideri Kei Shimada, farklı örnekler göstererek yapay zekanın geleceğimizi nasıl şekillendireceğini anlattı.

“Yapay zeka işimizi elimizden alacak mı?” sorusuna yanıt olarak Burger King’in yapay zeka ile hazırlanan reklamını gösteren ve “Pek yakında değil” cevabını veren Shimada, pazarlamanın mevcut durumunu da yine bir robot üzerinden açıkladı.

Bir araştırmaya katılan insanların robotla konuşturulduğunu, sonrasında da robotu kapatmalarının istendiğini anlatan Shimada, robotun “Beni kapatma, beni öldürme” şeklinde yalvarması sonucunda yaşananları anlattı. Pazarlama çalışmalarında da “Uygulamamı silme, beni bırakma, reklamıma bakmayı kesme” dediğimizi belirten Kei Shimada’nın sunumundan satır başları şu şekilde:

Veri sayesinde gelecek daha kişiselleştirilmiş olacak ve tüketici ihtiyaçlarını karşılayacak. AI pazarlamacılara öncelikle veri segmentasyonu, hedefleme ve optimizasyon yaparken yardımcı olacak.

“Yapay zeka işimizi elimizden alacak mı?” sorusuna, Burger King reklamını düşünerek “Pek yakında olmayacak” şeklinde cevap verebiliriz.

Tüketiciyle iletişim kurarken duygulara hitap etmek mümkün. Sürekli gerçek zamanlı veri elde ettiğimiz ve farklı ihtiyaçlara cevap vermemiz gerektiği için devasa miktarda veriyi işlememiz gerekiyor.

Markanızın sanal görüntüsünün gerçek ortamlar üzerinde görüntülenebileceği bir dünyada yaşıyoruz ve bu uzak bir gelecekte değil, sadece 5-6 yıl içinde gerçekleşebilir.

Cihazlar davranışlarınızı ve aktivitelerinizi 7/24 izleyip sizin için önemli olan reklamları sunacak. Size dayatılan reklamlarla değil, işinize yarayacak olanlarla karşılaşacaksınız.

Giyilebilir teknoloji sayesinde içerik ve bağlam yapay zeka tarafından oluşturulacak ve en uygun cihaz üzerinden size sunulacak.

Büyük veriye anlam verebilmek için yapay zekaya ihtiyacımız var. Yapay zekanın sunduğu içeriği yorumlamak ve anlamlandırmak ise yine insanlara düşen bir iş.