artwork

MMA Forum İstanbul 2018: Gül Şener ve Ezgi Tokman

5 yıl önce

0

Kahve arasından sonra MMA Forum İstanbul 2018 kapsamında RVD Cinsiyet Eşitliği Platformu adına Gül Şener ve Ezgi Tokman sahne aldı.

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde gerçekleştirilen video anketle başlayan sunum, Unilever Sürdürülebilirlik ve İletişim Yöneticisi Ezgi Tokman‘ın “Toplumsal cinsiyet eşitliği geleceği şekillendiren konu olacak” açıklamasıyla devam etti. Sunumda ele alınan rakamlar şu şekilde:

Kadınların satın alma gücü 2020 yılında 72.1 trilyon dolara ulaşacak. Marka seçimlerinin %70’ini kadınlar yapıyor.

Kadınların %490’ı reklamlarda gördükleri kadınlarla bağ kuramıyor. Reklamlarda kadınlara kıyasla 2 kat daha fazla erkek görüyoruz.

Reklamların sadece %1’inde kadınları kahraman rolünde, problem çözücü olarak görüyoruz.

Erkeklerin %52’si reklamların kendilerini yansıtmadığını söylüyor.

İlerici reklamlar %25 daha fazla marka etkisi ve etkileşimi sağlıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğine önem veren reklamların satın alma niyetini kadınlarda %45, tüm tüketicilerde %25 artırdığı görülüyor.

RVD’nin liderliğini üstlendiği cinsiyet eşitliği platformuyla ilgili detayları veren Ezgi Tokman, sözü Bahçeşehir Üniversitesi Reklam Departmanı akademisyeni Gül Şener‘e bıraktı. “Z Kuşağının en çok önem verdiği konulardan biri eşitlik meselesi. Karşı cinsin yapabildiğini yapabilmek istiyorlar” diyen Gül Şener yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Türkiye’deki Effie Ödüllü TV Reklamlarının 10 Yıllık Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Araştırması sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ezgi Tokman, bireysel olarak ne yapabileceğini merak edenleri de markaları ve içerikleri takip ederek ve bir duruş sergileyerek katkı sağlamaya davet etti.