artwork

MMA Forum İstanbul 2018: Feyzan Ersinan, Eda Başar Uytun, Murat Kolbaşı ve Uğur Sakarya

6 yıl önce

0

Gentleman Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Feyzan Ersinan moderatörlüğünde gerçekleştirilen “CEO’lar mobil ile uğraşıyor: İşletmeniz için Mobilin Daha Akıllı Hale Getirilmesi” panelinde, Häfele Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Eda Başar Uytun, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ve BMW – Borusan Otomotiv İcra Kurulu Üyesi, BMW, Mini, BMW Motorrad Genel Müdürü Uğur Sakarya bir araya geldi.

Mobil teknolojilerin ve dijitalin pazarlama ve ürün geliştirme süreçlerine nasıl entegre edildiğinin anlatıldığı panelde öne çıkan noktalar şu şekilde:

Feyzan Ersinan

Herkes yavaş yavaş dijitale dönmek zorunda. Bu ayak çok önemli çünkü dijitalden Türkiye çapında herkese hitap edebiliyorsunuz.


Eda Başar Uytun

Çok sevilen kataloğumuzu dijitale geçirip geliştirdik. Ama hâlâ kataloğumuzu soran, “Mobilde de takip edeyim ama o da elimde olsun” diyen bir kitlemiz var.

Ürün tarafındaki gelişmeler çok enteresan. Akıllı evleri biliyoruz ama akıllı mobilyalar yoktu hayatımızda. Bütün akıllı bina konseptine entegre edilebilecek akıllı mobilyalar geliştirdik.

Mobil sayesinde artık çok daha saydam bir şirketiz. Bizimle ilgili söylenenleri anında fark edip aksiyon alabiliyoruz. Şimdi veri her yerde var. Yeter ki onu doğru kategorize edip anlamlandırmanın yolunu bulalım.


Murat Kolbaşı

Son dönemde dijital dünya ve internetten satışlar bambaşka bir hal aldı. Burada tüketicimizle birebir iletişim kurabiliyoruz.

Yapay zeka tarafına baktığımızda, dünyada %42 oranında satış sonrası hizmetler alanında kullanılıyor.

Toplam pazarlama payı içinde dijital hâlâ düşük ama bunu artırmak istiyoruz. Mobilden gelen trafiğimiz %70’in üzerinde ve bu kanalda özellikle gençlerle iletişim halindeyiz.

Yurt dışındaki pazarlarda bizim gibi büyük ölçekli bir şirketin pazarlama iletişimi yapması kolay değil ama mobil bize bu fırsatı sunuyor.


Uğur Sakarya

Sürücüleri, içten yanmalı motorları, araç sahiplerini ve satıcıları saymazsak otomotiv sektöründe hiçbir şey değişmiyor.

2030 yılında üretilen araçların %20’sinin otonom,%25’inin tamamen elektrikli olacağı öngörülüyor. Kat edilen mesafenin %30’dan fazlası araç paylaşımlı olacak.

Yeni kuşakların araç sahibi olmasıyla bakılan birinci kavram “connectivity”.

İlk defa araç alacak insanların %97’si araştırmaya çevrimiçi başlıyor.

Şu anda medya harcamamızın ve iletişim bütçemizin %70’i dijital tarafta. Geçtiğimiz dönemde %30-35 seviyelerindeydi bu oran.

Bu mobile marketing dünyasında büyük bir kirlilik olduğunu düşünüyorum. Banner’lar, sponsorlu ilanlar, search’lerle müthiş bir kirlilik oluştu. Biz artık daha fazla bu şekilde devam etmek istemiyoruz. Harcamamızı artırmak yerine müşterinin dijital ayak izlerini takip ederek daha etkin kullanmak istiyoruz.

 

Oturumlar öğle arasından sonra devam edecek.