artwork

MMA Forum İstanbul 2018: Erdem Tolon ve Umut Aral

5 sene önce

0

Nielsen Media Research Genel Müdür Erdem Tolon ve “İyi Oyun” filminin yönetmeni Umut Aral, “eSports ile gelecekte zirveye ulaşın” panelinde bir araya geldi.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da espor odaklı ilk filmini yapan Umut Aral, “İnsanlar başkalarının oyun oynamasını izlemeyi seviyorlar” dedi. Sunumun satır başları şu şekilde:

Erdem Tolon

Esporun çok genç ve çok eğitimli bir hedef kitlesi var. Taraftarların %28’i esporun olimpik spor olarak kabul edilmesi gerektiğini, %71’i ise gelecekte ana aktivitelerden biri olacağını söylüyor.

Amerika’daki espor taraftarlarının %29’u, Japonya’da %39’u müsabakaları takip etmeye son bir yıl içinde başladı.

Endemik markalar espor taraftarları tarafından daha çok tercih ediliyor. Tüketiciler dünyanın her ülkesinde bu alana yatırım yapan markaları “high-tech” ve “cool” olarak tanımlıyor. Taraftarların %91’i en az bir markayı hatırlıyor.

Espor şu anda hem taraftar hem marka hem de içerik açısından incelenmesi gereken, büyüme hızı çok yüksek bir alan.

Umut Aral:

Esporun Kore merkezli olduğu ve dünyaya yayıldığı düşünülürse, bir esporcunun hayatını anlatan bir filmin ilk kez Türkiye’den çıkması çok önemli.

İnsanlar başkalarının oyun oynamasını izlemeyi seviyorlar.

1-2 sene içinde espor müsabakalarının sonuçlarını ve transferleri televizyon haberlerinde görmeye, oyuncuları tanımaya başlayacağız.

Şu anda standart bir League of Legends müsabakasını 130.000 kişi biletli olarak izledi. Twitch’ten canlı yayında izleyenlerin sayısı ise milyonlara ulaşıyor.

Sadece bir konu popüler oldu diye o konuda film yapmak bir yönetmen için elverişli ama biz esporun aslında ne kadar yakın zamanda hayatımızın bir parçası olacağını anlatıyoruz. İnsanlar İyi Oyun’a geleceği görmek için gelsinler.