artwork

MMA Forum İstanbul 2018: Ender Özcan, Candaş Gültekin, Burcum Taşkaya

5 yıl önce

0

Adjust Doğu Avrupa ve MENA Bölge Satış Direktörü Ender Özcan’ın moderatörlüğünü üstlendiği “Markalaşma ve performans arasındaki hassas denge” panelinde, Facebook Müşteri Çözümleri Yöneticisi Candaş Gültekin ve Netmarble Pazarlama Yöneticisi Burcum Taşkaya yer aldı.

Burcum Taşkaya’nın Netmarble ve 3,5 yıl önce lansmanını yaptıkları Paramanya hakkında bilgi verdiği oturumda iş modeline göre hedefleme ve kullanıcı edinme çözümleri konuşuldu. Konuşmanın satış başları şu şekilde:

Candaş Gültekin:

Benim uygulamam neden var ve kullanıcı bu uygulamayı açtığı zaman neler yapmasını istiyorum? Önce bu soruları sorarak başlamak gerekiyor.

Analitik araçları seçtikten ve kullanıcımızı daha iyi tanıdıktan sonra retention ve retargeting stratejisi oluşturmak, app’te web’de olduğundan daha önemli.

Her pazarlamacının elinde çok fazla kanal var. Bazıları belli amaçlarla daha avantajlı olabilir. Son birkaç yılda TV’yi geçmişe göre çok daha etkin ölçümlüyoruz. En kötü ihtimalle, siz TV reklamlarını yaptığınız anda bizde nasıl etkileşimlerin gerçekleştiğini ölçebiliyoruz.

Ender Özcan’ın sorduğu “Yeniden hedefleme ve kullanıcı kazanma dengesi nasıl olmalı?” sorusuna Candaş Gültekin, “Bir uygulamanın kaç kez cihaza yüklendiği iş hedefleri açısından çok da anlamlı değil aslında. Kullanıcı edinme her işin başlangıcı ama retention ve retargeting işin asıl anlamlı, öz stratejisi” cevabını verdi.

Uygulama belli bir olgunluğa ulaştığında, en çok etkileşime giren kullanıcıları belirlemek ve onlara benzer insanları bulmak çok değerli. Her uygulama işinin başlangıç noktası bu olmalı.

3-4 yıl öncesiyle kıyasladığınız zaman gerçekten çok başka şeyler konuşuyoruz. Markalara ve şirketlere daha fazla görev düşmeye başladı. İş modeli dijital üzerinde şekillenen şirketler konuya hakimler. Farklı kanallara dağılmış şirketler ise bütçelerinin ne kadarının hangi kanala gittiğini ölçemedikleri için biraz daha zorlanıyorlar.

Burcum Taşkaya: 

Paramanya 3,5 yıllık bir oyun ve yeni kullanıcı konusunda doyma noktasına yaklaştı, CPI’larımız da artmaya başladı.

Uygulamada 20 saatten fazla zaman geçirmiş kullanıcıların verdiği geri dönüş çok daha yüksek oluyor.

Farklı satın alma modelleri hem doğru kanalı belirlememize hem de bütçemizi en etkin şekilde kullanmamıza yardımcı oluyor.

Sahtecilikle karşılaştığımız durumlar tabii oluyor ama network’ü bildiğimiz zaman en azından sahte yüklemeler için para ödemediğimizi biliyoruz.