artwork

MMA Forum İstanbul 2018: Deniz Tunçalp, Cenk Bayrakdar, Işık İlhan ve Esat Belhan

6 yıl önce

0

Öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci oturumdaİTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Tunçalp moderatörlüğünde Revo Capital Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar, Garanti Kurumsal Müşteri Çözümleri Direktörü Işık İlhan, Yapı Kredi Mobil Ürün Yönetimi Başkanı Esat Belhan, “Girişimcilik gelecektir” panelinde bir araya geldi. 

Türkiye’de finans teknolojilerinin geliştirilmesi ve start-up’lara yapılabilecek yatırımların ele alındığı panelde öne çıkan konular şu şekilde:

Işık İlhan

Garanti olarak bir FinTech yarışmamız var. Girişimcilerin iyilerini seçip görünürlüklerini artırıyoruz.

Üç senedir devam eden Garanti Partners var. Bir diğer taraf da görevlerinden biri girişimci ekosisteminin bankada kimlerle konuşması ve fikrini paylaşması gerektiğini belirten, girişimcileri

Start-up’larla aynı dili kısmen konuşabiliyoruz, kısmen konuşamıyoruz. Örneğin daha çevik olmak bizim start-up’lardan öğrendiğimiz bir şey.

Amerika’da banka yapısı çok farklı, bizim 2-3 mislimiz kadar hantal. Türkiye’de de rekabetin artması regülasyonlara bağlı. 2-3 sene içinde biz de regülasyonları yapıp onlara adapte olacağız.

Olay “Ben kullanıcıya ne fayda sağlayabiliyorum, elimdeki verilerle ve ön yüzle ona nasıl bir deneyim sunabiliyorum?” noktasında bitiyor.

Cenk Bayrakdar

Yurt dışında üç popüler konu var: VR ve AR, bir diğeri yapay zeka ve Fintech. Sırf eylül ayında dünyada 3 milyon dolar yatırılmış 139 FinTech şirketine.

Genel trendlere bakarsak, bu kadar büyük para bu start-up’lara geldiğinde başarının yakın zamanda katlanacağını görüyoruz.

Büyük olmak ve inovasyon bir arada zor yürüyor.

Ülkemizde taşlar yeni oturuyor. Bankalar “Biz rakip miyiz yoksa iş birliği yapabilir miyiz? Hiç gitmediğim bir kitleye beni götürür mü?” sorularını soruyor.

Özellikle yapay zeka kullanımının gittikçe artacağı bir döneme giriyoruz. Bankalarımızda müthiş bir veri var. Artık bu veriyi kullanmak için yetersiz kalmaya başlıyoruz. Kişi bazında anlık cevap gönderebilen mekanizmalara ihtiyacımız var.

Önümüzdeki dönemde kimin hangi yapay zeka uygulamalarını kullandığı para etmeye başlayacak.

Önümüzdeki dönemde FinTech’te giderek daha fazla kişiselleşmenin öne çıkacağını düşünüyorum.

Esat Belhan

Bizde de girişimcilik ekosistemine yakın olmak, onlarla iş birliği yapmak ya da sayılarını artırmak gibi bir hedefimiz var. Bunu Code YapıKredi ile yapıyoruz.

Her sektör kendi dikeyinde girişimci ekosistemini büyütmeye çalışmalı. Önce sayıyı artırıp sonra kalitelileri bulmak gerekiyor.

Finansal teknolojinin iki handikapı var: Sağlam sermaye ve knowhow gerektiriyor. Yatırımcı sayısının da Türkiye’de yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Kurumsal yapıların hantallığından bahsettik, bunların büyük gemiler olduğunu söyledik. Bu gemilerin etraflarında Zodyak’lara ihtiyaçları var. Kendilerine de ait olabilir, start-up’lar da olabilir.

Teknoloji tarafı çok sorunlu değil ama organizasyon tarafı sorunlu. Bir kere gemiyle hareket etmemek gerektiği ortada. Finans söz konusu olduğu için gemi bir süre idare eder ama gelecek neslin parayla işi olmayacak.

Sizin platformunuz üzerinde birileri değer yaratacak çalışmalar yapabilecekse, bunu olanak sağlamalısınız.

Yapay zeka tamamen veri benziniyle hareket ediyor. Bu veri de büyük şirketlerde.

Deniz Tuncalp, yaşanan değişimleri özetledikten sonra “Bizi çok eğlenceli bir gelecek bekliyor” yorumuyla paneli sonlandırdı.