artwork

MMA Forum İstanbul 2018: Chris Babayode

5 yıl önce

0

Sunuculuğunu Jülide Ateş’in yaptığı MMA Forum İstanbul 2018, MMA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Işık İlhan ve MMA EMEA Yönetici Direktörü Chris Babayode‘nin açılış konuşmalarıyla başladı.

MMA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Işık İlhan, “Müşteri kitlemiz değişiyor. Kendi tercihleriyle mobilde yaşıyorlar. Markalar da bu insanlarla iletişim kurmak için hayatlara entegre olmalılar” açıklamasında bulundu.

“Geleceği inşa etmek. Pazarlamacıları aydınlatmak, güçlendirmek ve onları etkin hale getirmek” başlıklı konuşmasında Chris Babayode, pazarlamanın geleceğini oluşturmak için strateji kurmanın yeterli olmadığını, değişimlere uyum sağlamanın ve farkılaşmanın da büyük önem taşıdığını anlattı.

Babayode’nin konuşmasından satır başları şu şekilde:

Mobil her şeyin merkezinde. Pazarlamanın da. Mobil, tüm pazarlama faaliyetlerini bir araya getiren bir yapıştırıcı konumunda.

Günümüzde pazarlamanın hesap verebilirliği konusunda bir kriz yaşanıyor. Araştırmaya göre CMO’ların %59’u ölçeklendirme ve hesap verebilirlik konusunda baskı altında.

Tüm analitik ve veriyi bir araya toplamanın ve doğru şekilde kullanabilmenin yolu, kurum içinde iletişimden geçiyor. Multi-Touch Attribution (MTA), tüm iletişim noktalarına dokunmayı ve süreci takip etmeyi sağlıyor.

Tüm parçalara sahibiz ama bunları bir araya getirip anlamlandırmamız gerekiyor. M.A.R.S. (Mobil, analitik, real time, sosyal) harfleriyle özetleyebileceğimiz bu dönemde değişen ihtiyaçlara etkileşim, deneyim ve bunların alışverişiyle karşılık vermek gerekiyor.

ROI’ın %5-35 oranında bir bölümü medya hedeflemesi ile geliyor. %50-80 oranındaki bölümü ise yaratıcı uygulamadan geçiyor.

Bir reklamın mobil ekranda görülmesi ve algılanması için ekranda 200-400 milisaniye yeterli. Masaüstü bilgisayarlarda bu süre 2-3 saniyeye çıkıyor.

Görüntülenme ve etkililik aynı anlama gelmiyor. Görüntülenen reklamlar 2 saniyeden kısa sürede algılanabilse bile yaratıcı içeriğin tepkiye neden olması için 5 saniye gerekiyor.