artwork

MMA Forum İstanbul 2018: Burak Vardal ve Alistair Hill

4 sene önce

0

AdColony EMEA Marka Satışları, Büyüme & Müşteri Çözümleri Başkanı Burak Vardal ve On Device Research Kurucu Ortağı Alistair Hill’in gerçekleştirdiği “Mobil oyuna katılın!” sunumunda mobil reklamlara artan yatırım ve bunun nedenleri ele alındı.

Sunumuna “Bir mobil oyuncu musunuz? Peki ya cep telefonunuzda oyun oynuyor musunuz?” sorusuyla başlayan Burak Vardal, EMEA ülkelerindeki 10 yetişkinden 9’unun mobil oyun oynadığını söyledi. Konuşmanın satır başları şu şekilde:

Alistair Hill: İnsanların 3’te 2’si günde beş kez mobil oyunlarla etkileşime giriyor. Oyun oynama süresi ortalama 20 dakikayı buluyor.

Alistair Hill: Genç insanların dikkati televizyondan oyunlara doğru kayıyor. Kullanıcıların üçte ikisi mobil oyun oynarken aynı zamanda televizyon da izliyor. Bunu daha çok 20:00-23:00 arasında yapıyorlar.

Burak Vardal: Otobüse yetişmek için iki dakikanız var ve biri karşınıza dikilip size mesaj vermek istiyor. Onu dinlemezsiniz ve yolunuza devam edersiniz. Reklamlarda da bu durum geçerli. Ancak oyun içinde kullanıcının zamanını harcamadan ulaşmak mümkün.

Burak Vardal: Gösterilen reklamlar üzerinde kontrolünüz olsaydı ne olurdu? Preroll gibi reklamlara verilen olumsuz tepkilerin aksine kullanıcı seçimine bağlı reklamlar 3 kat daha iyi sonuç veriyor.

Burak Vardal: Salondaki en büyük ekran şu anda benim arkamda duruyor ama eminim hepiniz en az bir kez salondaki en küçük ekran olan telefonlarınıza baktınız. Çünkü o ekran daha kişisel.

Alistair Hill: Eğer bir insanı reklamınızla güldürebiliyor, heyecanlandırabiliyor veya duygu durumunu değiştirebiliyorsanız, etkili olma ihtimaliniz %21 artıyor.

Burak Vardal: Türkiye’de dijital reklam harcamalar %14 artarken, oyun içi reklamlara yatırımdaki artış %20’nin üzerine çıktı.