artwork

MMA Forum İstanbul 2018: Ahmet Usta, Tolga Ulutaş, Onur Erbay, Barış Özistek

4 sene önce

0

“Blockchain dünyayı zincirlerinden kurtaracak” panelinde moderatörlüğü Blockhain Türkiye Platformu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Usta üstlendi. Akbank Doğrudan Bankacılık EVP’si Tolga Ulutaş, Hopi International Genel Müdürü Onur Erbay, Netmarble EMEA Genel Müdürü Barış Özistek, blockchain teknolojisinin nasıl daha yaygın kullanılabileceğini ve önümüzdeki fırsatları konuştular.

“6 ay ile 1 sene içinde anlamlı fark yaratıp öne çıkmazsanız çok geç kalmış olacaksınız” denilen oturumda öne çıkan noktalar şöyle:

Tolga Ulutaş

Özellikle güven kurmanın pahalı, zor, kompleks olduğu mevcut mekanizmalarda, özellikle finansta blockchain bunu kolaylaştırarak sektörü değiştirecek. Paranın tanımını da kullanım şeklini de değiştirme olasılığı çok yüksek.

Güven ilişkisini tesis etmek için aracı kurumlara ihtiyacımız yok aslında. Asıl etki güvenin çok pahalı olduğu sistemlerde görülecek.

Blockchain’de hepimizin anlaşması gerekiyor ki birlikte bir şey yapabilelim. Oysa liberal piyasalarda her şey kurumların birbiriyle rekabeti üzerine kurulu. Burada ortaklık yapalım, ekosistem kuralım, birlikte etki yaratalım demek çok zor, işin yapısına aykırı.

Kamu kurumları kendi aralarında rekabet olmadığı için aslında hızla blockchain yapıları kurmakta öncülük edebilirler. İlgili regülasyonu da organize ederlerse, diğer kurumlar mecburen buna dahil olacaklar.

Onur Erbay

Blockchain’in B2B tarafında ölçeklenmesi daha yavaş olacak ama bu yapıldıktan sonra, ne kadar fazla alt yapı bunun üzerine kurulursa, tüketicilerin sadece blockchain üzerinde görebilecekleri değer önerileri ortaya çıkacak.

Kişisel verilerle ilgili olağanüstü bir açılım var, insanlar kendi verilerinin kıymetini anlamaya başlıyorlar.

Blockchain teknolojisi kişisel verilerle ilgili ihlalleri engelleyecek ama hırsızlığın tanımını insanlar yapacak, blockchain değil.

Bir noktada herkes “veri pazarları”na gidecek, kişilerin neyi sattığını bilerek oraya koyduğu verileri satın alıp kullanacak.

Ahmet Usta, “Kişilerin verilerini pazarlayabileceği bir dünyada belki bir restorana gidip Instagram’dan fotoğraf paylaştığında anında %25 indirim gelebilecek. Ya da sosyal statüne bağlı olarak restoran bir daha gelmen için sana kupon verecek” yorumunda bulundu.

Barış Özistek

Dünyada blockchain yapay zekayla birlikte en önemli iki hype’tan biri. Pozitif tarafından bakarsak, böyle bir hype’ta buraya müthiş bir kaynak akıyor.

Dünyanın en önemli pazarlarında en iyi beyinler ya blockchain ya da yapay zeka üzerine çalışıyorlar. Bugün hiç öngöremediğimiz şeyler 2019’da karşımıza çıkacak ve biz Türkiye olarak “Ne güzel düşünmüşler, ne şanslılar” diyeceğiz.

Türkiye özelinde müthiş bir fırsat var ve kaçırmamak lazım. Türkiye finans merkezi yerine blockchain merkezi olsun desek başarılı olabiliriz. Çünkü dünyada bu işi böylesine sahiplenecek cesareti göstermiş ülke yok.

6 ay içinde aksiyon aldık, aldık. Önümüzde 2 yıl bile yok, pencere çok dar.

Güvene ihtiyaç olan her alana blockchain girecek. Tüketiciler bunu talep etmeyecek ama blockchain sorun çözerek onların hayatına girecek.

 

Oturumun ardından beş dakikalık kahve arası verildi.